Kultūra

2019.03.08 14:47

Chorų karai: mėgėjų kolektyvai kyla į kovą dėl finansavimo

LRT PLIUS laida „Kultūros diena“, LRT.lt2019.03.08 14:47

Chorų karai. Šį kartą – ne apie gražų televizijos projektą, kuriame tarpusavyje varžosi mėgėjų chorai. Šį kartą – apie tikrą karą, kurį pradėjo Vilniaus mėgėjų chorų vadovai, nes vienintelis miestas Lietuvoje, nefinansuojantis būtiniausių kolektyvų išlaidų – valstybės sostinė. Apie tai – LRT PLIUS laidoje „Kultūros diena“.

Pasak nacionalinio kultūros centro, sostinėje yra pusšimtis mėgėjų kolektyvų, pakibusių tarp dangaus ir žemės. Arba kitaip – tarp šviesaus savivaldybės bokšto ir eiliniams vilniečiams skirtos prietemos. Net 47 choro, liaudies dainų ir šokių kolektyvai negauna finansavimo, nors, jų teigimu, pagal Dainų šventės ir Kultūros centrų įstatymus savivaldybė turi mokėti. 

Kaip teigia Lietuvos chorų sąjungos prezidentė Rasa Gelgotienė, problema liečia didžiuosius miestus – Vilnių ir Kauną: „Kiti, mažesnieji miestai, yra susitvarkę ir ten savivaldybės tikrai žino, kiek turi kolektyvų, dalyvaujančių Dainų šventėje, praeinančių tas atrankas ir pan. Rajonuose tikrai nėra blogai, išskyrus vieną atvejį, kurį bandysime spręsti.“

Vilniaus savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto departamento direktorė Alina Kovalevskaja laidoje tvirtina suprantanti ir palaikanti meno mėgėjų kolektyvus. „Visgi, finansavimas nėra tiesiog duotas. Savivaldybės turi savo ruožtu spręsti finansavimo klausimą. Ministerija neskiria lėšų, nes jei toks skyrimas būtų numatytas įstatymu, tai lėšos ir būtų skiriamos. Dabar savivaldybė savo ruožtu tai įgyvendina, palaiko, o mes pasiruošę tai tęsti pagal savo galimybes“, – tikina pašnekovė.

Pasak savivaldybės darbuotojos, šiemet sostinė mėgėjų kolektyvams biudžete numatė 50 tūkst. eurų ir juos skirs vadovams. Numatytą sumą – 50 tūkst. eurų – padaliję 47 vadovams, gauname po 88 eurus per mėnesį. 

Lietuvos chorų sąjungos prezidentės teigimu, choras negali susirinkti trims mėnesiams per metus. Tam, kad artėjant Dainų šventei būtų galima repetuoti, žmonės turi būti parengti. Tai daroma ne per du ir ne per tris mėnesius.

Plačiau žiūrėkite laidos įraše.

Kultūros diena
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt