Kultūra

2019.02.01 22:43

Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas A. Raila – tarp nepriklausomumo ir skirtingų meno praktikų

Šiuolaikinio meno atstovas Artūras Raila įvertintas Nacionalinės kultūros ir meno premija „už nepriklausomos vizualiosios kultūros formavimą“. A. Raila sako, kad tai tiksli formuluotė, nes jis sako visada ėjęs individualiu keliu, nesiekdamas metodiškai specialiai prieštarauti.

A. Raila Vilniaus dailės akademijoje baigė skulptūrą, kūrė objektus, instaliacijas, vaizdo darbus, performansus. A. Raila iškilo kartu su po Nepriklausomybės atsiradusia menininkų karta, kurių kūryba imta vadinti šiuolaikiniu menu. Atsivėrus sienoms, atsitraukus tarybinės dailės apribojimams, prasidėjo energingas eksperimentinis Lietuvos dailės laikotarpis su siekiu išrasti naują meną ir naujus kalbėjimo būdus, teigia dailėtyrininkė Monika Krikštopaitytė. 

A. Raila, kaip ir nemažai jo kolegų tuo metu pradėjo kurti ne tik studijų metu įgytos, skulptūros specialybės ribose, o naudodami tarpdiscipliniškas menines praktikas ir strategijas.

„Uždaros disciplinos suvaržo turinius, iš čia neišvengiamai disciplinos pradėjo viena kitai padėti ir netgi painioti. Terminas „tarpdisciplininis“ čia yra natūralūs procesai, kurie susiję su technologijomis, mokslo pasiūlymais ir naujomis priemonėmis, jos keičia meno „darymą“, – LRT TELEVIZIJAI sako kūrėjas. 

Nacionalinės premijos bus įteiktos Vasario 16-ąją Nacionaliniame operos ir baleto teatre.

Išsamiau apie kūrėją – Margaritos Alper pasakojime.