Naujienų srautas

Kultūra2018.12.31 21:40

Planuojama įamžinti Vilniuje buvusią Didžiąją sinagogą

Tarptautinė žydų paveldo ekspertų komisija siūlo Vilniuje buvusią Didžiąją sinagogą ne atstatyti, o įamžinti. Pasak Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkės, tai svarbus sprendimas, nes toliau nebebus svarstoma atstatymo galimybė, bet bus ieškoma kaip įamžinti visą sinagogos kompleksą Vilniaus senamiestyje.  

Vietoje, kurioje dabar stovi apleistas vaikų darželio pastatas buvo Vilniaus didžioji sinagoga. 2011-aisiais pradėjus archeologinius kasinėjimus, rasta niša sienoje, kur buvo laikomas šventasis raštas, tora, vadinamosios bimos, centrinės religinių apeigų vietos pamatas, sinagogai priklausęs pirčių kompleksas, apsiprausti skirtos ritualinės vonios – mikvos. 

Kadangi būta įvairių nuomonių, kaip įamžinti sinagogą –  atstatyti, įkurti muziejų ar uždengti atkastus pamatus – Lietuvos žydų bendruomenė paprašė rekomendacijos iš pasaulio žydų paveldo ekspertų. Jų teigimu, svarbu įamžinti čia buvusių statinių reikšmę žydų ir Lietuvos istorijai, tačiau atstatyti – nereikėtų.

 „Atstatyti sinagogą kaip veikiančią iš praktinės pusės visiškai nereikalinga, kadangi nėra žydų, nėra kam melstis“, – sako Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky.

Žydų bendruomenė sausį ketina vyriausybei pristatyti archeologinių kasinėjimų išvadas ir tarptautinės komisijos rekomendacijas. Tada bus sprendžiama, kaip įamžinti buvusią sinagogą.

Plačiau apie tai – Monikos Petrulienės reportaže.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi