Kultūra

2018.11.21 12:47

Muziejininkai nerimauja: kodėl apie naują reformą nekalbama viešai?

LRT KLASIKOS laida „Ryto allegro“, LRT.lt2018.11.21 12:47

Socialiniuose tinkluose pasirodžius informacijai apie numatomą muziejų reformą, muziejininkai sunerimo: su jais niekas apie tai nediskutavo, net nesikalbėjo. Klausimų kilo daug: kaip vyktų galima pertvarka? Ar iš tiesų numatoma palikti tik tris nacionalinius muziejus didžiuosiuose Lietuvos miestuose?

Muziejininkams ir visuomenei taip pat svarbu žinoti, ar muziejų jungimas paliestų tik administracinę šių įstaigų pusę. Kodėl apie tai viešai ir argumentuotai nekalbama, nesvarstomi kiti galimi variantai? Ar pagrįstas muziejininkų nerimas?

Lietuvos muziejų asociacijos valdybos pirmininkas Raimundas Balza sako, kad demokratinėje valstybėje turėtų būti daugiau bendradarbiavimo tarp institucijų, o ne „nuleidžiama“ iš viršaus.

Dr. Vydas Dolinskas teigia per šį pusmetį jau matęs tris galimas muziejų jungimo versijas, kurios tiesiog nevertos dėmesio, bet išliekanti ta pati tendencija nėra racionali.

Doc. dr. Juozapas Blažiūnas, neseniai pradėjęs dirbti kultūros ministro patarėju, pastebi, kad darbo dokumentų ruošiniai ar net juodraščiai, tyčia ar netyčia, bet vis patenka į socialinių tinklų erdvę. Jo manymu, paviešinta muziejų jungimo schema yra niekalas, blėnis ir neverta apie tai net kalbėti.

Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus vadovas Osvaldas Daugelis pripažįsta, kad iš tiesų muziejininkų bendruomenė sensta, bet muziejų jungimas akivaizdžios naudos neduotų, problema išliks, nes vis tiek jauni žmonės neina dirbti į muziejus, nes jų nemotyvuoja atlyginimai, o darbas ne iš lengvųjų.

Apie susiklosčiusią neaiškią situaciją LRT KLASIKOS laidoje „Ryto allegro“ diskutavo Lietuvos muziejų asociacijos valdybos pirmininkas Raimundas Balza, kultūros ministro patarėjas doc., dr. Juozapas Blažiūnas, Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus direktorius Osvaldas Daugelis ir Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Valdovų rūmų direktorius dr. Vydas Dolinskas.

Visas pokalbis – LRT KLASIKOS laidoje „Ryto allegro“ ir mediatekoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.