Kultūra

2018.11.20 13:30

E. Nekrošius: niekada neturėjau nei lankstytis, nei prašyti, nei pataikauti

LRT PLIUS laida „Stambiu planu“, LRT.lt2018.11.20 13:30

Jeigu bandyčiau pasakyti, kas yra gyvenimas, galiu pasakyti pro šalį, 2017 metais LRT PLIUS laidoje „Stambiu planu“ sakė režisierius Eimuntas Nekrošius: „Pavyzdžiui, absurdas. Viskas – absurdas“. „Niekada neturėjau nei lankstytis, nei prašyti, nei pataikauti“, – apibendrino režisierius. Nuo to, jo žodžiais, gyvenimas tampa sudėtingesnis, bet kai atsigręži atgal, supranti, jog tai – vertybė.

„Gyvenime yra tiek bergždžių metų, tiek bergždžių dienų, tiek bergždžių mėnesių. To tikro gyvenimo yra tik saujelė. Beveik viskas yra bergždžias laikas, o visi imituojame, kad skubame, kad laiko nėra, kad [esame] labai užimti daug metų į priekį. To nėra. Šiek tiek apgaunam kitus ir šiek tiek save“, – kalbėjo E. Nekrošius.

Esu nekolektyvinis žmogus, laidoje prisipažino menininkas: „Kažkada turėjau [draugų], bet daug jų jau nėra. Ir man nėra būtina. Aš moku būti vienas. Man užtenka savęs. [...] Šiek tiek žmogų šildo svajonė. Tai yra kažkoks šilumos šaltinis.“

Anot E. Nekrošiaus, tikra svajonė – būti laisvam, nors laisvė yra ir atsakomybė, todėl jos nori ne kiekvienas.

„Negaliu pasakyti [kad esu laisvas], bet tik dabar matau kažkokią prasmę [tame], kad niekad neturėjau nei lankstytis, nei prašyti, nei pataikauti. Aišku, dėl to gyvenimas tampa tik sudėtingesnis, bet po to, kai bandai apibendrinti, kai atsigręži atgal, tai yra vertybė“, – svarstė režisierius.

E. Nekrošius prisipažino per dieną susiduriantis su šimtais situacijų, kurios, jo manymu, „remiasi falšu“, tačiau dažnai pasirenkantis nutylėti ir nekritikuoti žmonių: „Ne kiekvienam gali pasakyti. Norėtum, bet kažkodėl nutari nesakyti. Pratylėjimas tikrai yra išmintingas bruožas, negu kiekvieną kartą kažką pataisyti.“

Anot jo, šiandien žmonės imituoja svarbumą, intelektą, kuria savo nerealų personažą, kai realus yra labai nykus. E. Nekrošius skeptiškai vertino ir mitus, kuriamus apie režisieriaus profesiją.

„Tai žymiai paprastesnė profesija, negu apie ją sukuriami mitai. Režisieriaus profesija yra primityvoka, gana paprasta. Tai tam tikro veiksmo organizavimas“, – kalbėjo režisierius.

Kviečiame žiūrėti visą interviu su E. Nekrošiumi laidoje „Stambiu planu“:

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt