Naujienų srautas

Kultūra2018.11.17 21:16

Geriausi filmai apie Pirmąjį pasaulinį karą

LRT.lt 2018.11.17 21:16

Filmų apie Antrąjį pasaulinį karą netrūksta, jų kūrimas, regis, taip pat nesiliauja. Pastaraisiais metais istorinio kino gerbėjai galėjo mėgautis įspūdingomis premjeromis – pasirodė Christopherio Nolano „Diunkerkas“, Melo Gibsono „Pjūklo ketera“ ir kt. O kaip filmai apie Pirmąjį pasaulinį karą?  

Remiantis „Wikipedia“ duomenimis paskaičiuota, kad filmų apie Pirmąjį pasaulinį karą yra vos kiek daugiau nei 130, o štai 1939 m. prasidėję įvykiai užfiksuoti juostose, kurių – dešimt kartų daugiau. Ko gero, moralinio aiškumo trūkumas ir dažnai gana inertiškas karo pobūdis Holivudui nėra toks patrauklus kaip aiškus ir neginčijamas triumfas prieš blogį.

Toliau apžvelgiami keli filmai, geriausiai ir originaliausiai atspindintys Pirmąjį pasaulinį karą.

Ilgos sužadėtuvės (A Very Long Engagement)

2004 m. pasirodęs režisieriaus Jean-Pierre Jeunet kūrinys turi tiek romantinių, tiek karinių ir detektyvinės dramos filmų elementų. Aktorės Audrey Tautou įkūnijama Matilda ryžtasi surasti savo sužadėtinį, kuris, kartu su dar keliais vyrais, buvo nuteisti mirties bausme dėl savęs sužalojimų siekiant pašalinimo iš fronto linijos.

J. P. Jeunet yra žinomas dėl filmo „Amelija iš Monmartro“ (kuriame taip pat vaidina. A. Tautou), tačiau „Ilgos sužadėtuvės“ – visiškai kitoks kūrinys. Tai stilingas filmas, tačiau, anot kino kritiko Philipo Frencho, jame netrūksta siaubingų ir šokiruojančių scenų.

Baltasis kaspinas (White Ribbon)

Michaelas Haneke užtruko dešimt metų, kol savo vystytą pasakojimą apie „blogio šaknis“ pavertė filmu. Kūrinys žiūrovus nukelia į fiktyvų Vokietijos kaimelį. Jame, dar prieš prasidedant karo žiaurumams, vis pastebimi netikėti smurto veiksmai.

Šis paslaptingas ir nerimą keliantis režisieriaus M. Heneke šedevras, sukurtas 2009 m., nepasiduoda lengvai interpretacijai, taip dar labiau sustiprindamas įspūdį.

Vakarų fronte nieko naujo (All Quiet on the Western Front)

Rusų kilmės režisierius Lewis Milestone`o pasiryžo didelio populiarumo sulaukusį vokiečių rašytojo Ericho Maria Remarque`o romaną perkelti į Holivudo ekranus. Tai jam pavyko 1930 m., o jautrus, antikarinis filmo pasakojimas padėjo laimėti „Oskarų“ apdovanojimus Geriausio filmo ir Geriausios režisūros kategorijose.

Kadaise uždraustas rodyti Vokietijoje, Australijoje, Italijoje, Prancūzijoje ir Austrijoje, šis filmas iki dabar išlieka viena geriausiai Pirmąjį pasaulinį karą atspindinčių juostų.

Garbės keliai (Paths of Glory)

Režisierius Stanley Kubrickas šiame 1957 m. sukurtame filme pasakoja apie Pirmojo pasaulinio karo metu prancūzų rengtą ataką prieš vokiečius. Tai – vienas geriausių kada nors sukurti antikarinių filmų, kuriame įspūdingą ir reikšmingą vaidmenį filme atliko aktorius Kirkas Douglasas. Filme aiškiai parodomas karo absurdas ir vyraujanti dehumanizacija.

Galipolis (Gallipoli)

Tai režisieriaus Peterio Weiro 1981 m. sukurtas filmas apie keletą jaunuolių, įsitraukusių į Australijos kariuomenę Pirmajame pasauliniame kare. Filme vaidino ir išpopuliarėjo dabar plačiai žinomas aktorius Melas Gibsonas.

Juostoje „Galipolis“ M. Gibsonas atliko stiprų ir įtaigų vaidmenį, kuriuo išreikštas dėl karo prarastas jaunystės nekaltumas. Filmas įtaigus skausmingomis ir emociškai sunkiomis karo scenomis.

Pagal užsienio spaudą parengė Virginija Sližauskaitė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi