Naujienų srautas

Kultūra2018.10.14 22:47

Kultūrininkai gali nesulaukti žadėtų didesnių algų

Dar prieš savaitę gražiai skambėję Kultūros ministerijos pažadai, kad bus didinami atlyginimai kultūros darbuotojams, bliūkšta. Nacionalines ir valstybines kultūros įstaigas pasiekė siūlymai sumažinti išlaidas 15 proc. Teatrų, koncertų salių ir muziejų vadovai priblokšti: jų teigimu, jei finansavimas bus nubrauktas, pinigų neužteks nei algoms, nei pastatams išlaikyti.

Nacionalinio Kauno dramos teatro direktorius Egidijus Stancikas rengiasi Lietuvos kultūros laidotuvėms. Pasiekusios žinios apie valstybinių kultūros įstaigų finansavimo mažinimą jį sukrėtė.

„Buvo tik skambučiai, informuojantys, kad vienai įstaigai tokia suma sumažinama, kitai įstaigai procentėliai sumažinama, ir čia nežinau, ar čia bandoma, kokia bus reakcija, bet man šoko būsena“, – sako E. Stancikas.

Teatras kol kas dirba Įprastu ritmu. Siuvėjos, dekoracijų meistrai rengiasi naujiems pastatymams. Pasak vadovo, teatro dotacija pastaruosius dešimt metų didėjo tik tiek, kiek vyriausybė kėlė minimalią algą. Ir visus pinigus jie išleidžia atlyginimams, o pastatams išlaikyti ir naujiems spektakliams užsidirba patys.

Apgautos jaučiasi ir kitos valstybės kultūros įstaigos.

Pasak kultūros įstaigų vadovų, pinigų kitąmet reikės netgi daugiau nei įprastai, nes vien Vilniuje renovacijai užsidaro penkios svarbiausios koncertų ir teatrų salės. Per remontą suvartojama daugiau elektros, koncertams ir spektakliams reikia nuomotis kitas sales. Finansų ministras teigia, kad kultūrininkų baimė ankstyva. 

„Biudžeto projektas ruošiamas ir vyksta intensyvios diskusijos tarp ministrų, kaip efektyviau panaudoti biudžeto lėšas. Biudžeto projektą planuojmaa priduoti svarstymui vyriausybei kitą savaitę“, – sako finansų ministras Vilius Šapoka. 

Socialiniuose tinkluose išplatinti Finansų ministerijos skaičiavimai, kad planuojant kitų metų biudžetą Nacionalinėms kultūros įstaigoms kitąmet reiktų sumažinti išlaidas beveik šešiais milijonais eurų.  

Kultūros įstaigos nusivylusios dėl nuolatinių darbo trukdžių ir gąsdinimų.

Plačiau apie tai – Monikos Petrulienės, Loretos Mačiulienės, Marijos Gabrienės ir Redos Gilytės.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi