Kultūra

2018.10.11 09:36

Britai sukūrė neįprastą dokumentiką, kurioje nespalvoti kadrai paversti spalvotais

Algirdas Acus, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.10.11 09:36

Didžiosios Britanijos kino teatrai kitą savaitę pradės rodyti spalvotą dokumentinį filmą apie Pirmąjį pasaulinį karą, sukurtą naudojant autentiškus nespalvotus ir nebylius britų archyvo įrašus. Taip nuo karo pabaigos prabėgusį šimtmetį norėjo paminėti režisierius Peteris Jacksonas.

„Šiuolaikinis žmogus mato nespalvotus Pirmojo pasaulinio karo vaizdus, bet jame kariavusiems karas buvo spalvotas“, – sako tokių legendinių filmų kaip „Žiedų valdovas“ režisierius P. Jacksonas. Jo senelis šiame kare irgi kariavo, ir tai viena iš priežasčių, kodėl P. Jacksonas auditorijoms padovanojo Pirmojo pasaulinio karo patirtį „spalvotai“. Nuspalvinti jį, beje, nebuvo sunkiausia darbo dalis.

„Sunkiausia buvo senus nespalvotus kadrus atkurti kaip šiuolaikinius. Nuo prastos kokybės pereiti prie geros – štai kur daugiausia darbo“, – sako režisierius.

Dar reikėjo pasirūpinti garsu, nes britų archyvams Pirmąjį pasaulinį karą operatoriai filmavo be garso: „Pakvietėme skaitytojus iš lūpų, dirbančius teismo ekspertizėms, jie tikri profesionalai.

Per filmą šiuolaikiniai aktoriai skaito Didžiojo karo kareivių mintis, atskleidžiančias jų patirtį.

„Apie Pirmąjį pasaulinį karą sukurta daugybė įvairiausių dokumentinių filmų, todėl šiame griežtai nusprendžiau remtis tik jame kariavusiųjų mintimis. Jokių istorikų, jokių atpasakotojų, nes pasakoju ne apie Pirmąjį pasaulinį karą. Pasakoju apie jame kariavusių žmonių patirtį“, – aiškina P. Jacksonas.

Didžiosios Britanijos kino teatrai filmą, pavadinimu „Jie nepasens“, pradės rodyti spalio 16 dieną.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.