Kultūra

2018.07.13 20:58

Rugsėjį pradinukams išdalins kultūros pasus, nuo sausio – ir vyresniems mokiniams

LRT.lt2018.07.13 20:58

Kultūros bei švietimo ir mokslo ministrės Liana Ruokytė-Jonsson ir Jurgita Petrauskienė penktadienį Vilniuje patvirtino kultūros paso koncepciją.

„Tai – didelė naujovė tiek kultūros, tiek ir švietimo srityje, ir svarbus dviejų ministerijų bendras darbas. Kultūros paso tikslas – nuo mažų dienų ugdyti mokinių kultūros suvokimą, meninį skonį, skatinti juos įsitraukti į kultūrines veiklas, kad susitikimas su kultūra, jos poreikis taptų jauno žmogaus būtinybe, gyvenimo dalimi, – teigė kultūros ministrė L. Ruokytė-Jonsson. – Kiekvienam mokiniui kalendoriniams metams numatyta skirti po 15 eurų. Šiuos pinigus mokinys galės panaudoti kartu su klase arba savo nuožiūra, rinkdamasis renginius arba edukacinius užsiėmimus, kurie bus pasiūlyti kultūros paso rinkinyje.“

Pagal naują modelį bus sukurtas Kultūros paso paslaugų rinkinys, savo paslaugas galės teikti įvairios kultūros ir meno įstaigos, menininkai, edukatoriai, jas vertins ir tvirtins speciali ekspertų komisija. Šalia bus nurodoma, kiek tai kainuoja.

Iš šio sąrašo mokyklos, klasės rinksis, kuria paslauga pasinaudoti.

Šiemet nuo rugsėjo pirmosios Kultūros pasą jau turėtų turėti pradinukai, o nuo kitų metų sausio – visi moksleiviai.

Pagal projektą, kultūros paso asignavimai planuojami Švietimo ir mokslo ministerijos biudžete. Pirminiais duomenimis, skaičiuota, kad tam gali prireikti maždaug 6 mln. eurų per metus.

Senjuti Kundu/Unsplash nuotr.

Skatinama įvairovė

Sudarant vadinamąjį kultūros paso rinkinį, anot L. Ruokytės-Jonsson, bus skatinama įvairovė, inovatyvūs, interaktyvūs projektai.

Numatoma, kad pradinių klasių moksleiviai kultūros pasais galės naudotis tik organizuotai grupėmis, o vyresniųjų 9–12 klasių moksleiviai – ir labiau savarankiškai pasiskirstę mažesnėmis grupėmis.

„Žinoma, labai didžiulis darbas ir atsakomybė tenka mokyklų mokytojams, jie padės mokiniams pasirinkti, koordinuoti visą kultūrinių renginių gausą ir kultūros paslaugų vartojimą“, – sakė kultūros ministrė.

Kultūros paso vertė, iniciatorių teigimu, pasirinkta įvertinus ir kitų šalių patirtis, ir Lietuvos ekonominę situaciją.

„Norvegija ir Latvija turi taip vadinamąją kultūros kuprinę, beje, Latvijos kultūros kuprinėje – 5 eurai mokiniui, lietuvio moksleivio kuprinėje – 15 eurų. Padarius mokytojų, kultūros įstaigų apklausą, įvertinus Lietuvos ekonominę situaciją – 15 eurų gana solidi suma galvojant apie tai, kad kultūros paslaugos, pavyzdžiui, edukacinės programos kainuoja nuo 1 iki 15 eurų“, – sakė L. Ruokytė-Jonsson.

„Tikslas yra, kad bent keturios kultūros paslaugos arba kultūros įvykiai sudarytų mokinio kultūros paso garantinę dalį“, – pridūrė ji.

Švietimo ir mokslo ministrės J. Petrauskienės teigimu, nuo rugsėjo prasidedanti programa – nauja priemonė ir galimybė švietimo sistemai.

„Mes matome, kad tokia priemonė daugelyje valstybių yra taikoma, ir kai kalbama apie visavertį švietimą, apie asmenybės ugdymą, ugdymas kultūra yra ne mažiau svarbus, nei vien įvairių sričių žinių suteikimas. Tos įvairovės pageidauja ir moksleiviai, ir mokyklos, mokytojai, siekiant, kad ugdymo procesas būtų kuo kūrybiškesnis, kad būtų kuo daugiau galimybių ne tik mokytis klasėje, kas yra įprastas būdas, bet taip pat susipažįstant su kultūra ir menu tam skirtose erdvėse“, – penktadienį kalbėjo šveitimo ministrė. 

Šiemet per pirmuosius mokslo metų mėnesius kultūros paso programai iš viso bus skirta 593,5 tūkst. eurų.

O nuo 2019 metų, kai į kultūros paso projektą bus įtraukti visų amžiaus grupių mokleiviai, kalendoriniams metams iš viso programai numatoma skirti 4,808 mln. eurų.

Anot Kultūros ministerijos, su savivaldybėmis sutarta, kad pavėžėjimo į kultūros paso programos renginius išlaidas pagal galimybes padengs savivaldybės.