Kultūra

2018.05.03 22:43

Pamiršti tarpukario šviesuolį privertė sovietmetis: rengia S. Šalkauskio išminties šventę

LRT.lt2018.05.03 22:43

Tarpukario intelektualas Stasys Šalkauskis savo veikla ragino dalyvauti tautos gyvenime ir drąsiai pasisakyti kritiniais momentais. Jo idėjos – ne mažiau aktualios ir šiandien, LRT.lt sako vienas S. Šalkauskio išminties šventės, vyksiančios gegužės 11–13 d.  organizatorių Audris Narbutas. Lietuvos kultūros fondo pirmininkas Hubertas Smilgys teigia, kad šventės metu S. Šalkauskio premiją gausiantis Alvydas Jokubaitis gavo absoliutų palaikymą, nes pasižymi stipriu moraliniu stuburu.

Stasys Šalkauskis – pamirštas tarpukario elito atstovas

Stasys Šalkauskis – kultūros filosofijos pradininkas, vienas garsiausių Tomo Akviniečio tyrinėtojų, paskutinis tarpukario Lietuvos intelektualinio židinio – Vytauto Didžiojo universiteto – rektorius, solidi lietuviškosios edukologijos figūra. Gegužės 11–13 d. Šiauliuose rengiama Stasio Šalkauskio išminties šventė kvies prisiminti šios asmenybės reikšmę Lietuvai.

Vienas pagrindinių išminties šventės organizatorių Audris Narbutas sako, kad šios iškilmės tikslas – S. Šalkauskio atstovautos mokyklos idėjų atgaivinimas ir jų aktualumas šiandien: „Tai susiję su daugybe klausimų, su kuriais susiduria tiek Lietuva, tiek Europos Sąjunga kalbant apie asmens orumą, mūsų civilizaciją. S. Šalkauskis atstovavo Tomo Akviniečio filosofijos srovei ir turėjo ką pasakyti. Išminties šventė svarbi dar ir dėl to, kad švenčiame valstybės šimtmetį – reikia atiduoti pagarbą Lietuvą kūrusiems žmonėms, o S. Šalkauskis buvo tikras tarpukario elito atstovas.“

Pasak A. Narbuto, filosofas S. Šalkauskis buvo pamirštas dėl sovietinės okupacijos. „Jis buvo katalikiškos filosofijos atstovas. Natūralu, kad sistemoje, kurioje vyravo ateizmas, stengtasi žlugdyti S. Šalkauskio keltas idėjas. Jų atgaivinimas sovietmečiu būtų prilygęs judėjimui prieš režimą. Dabar, kai esame nepriklausomi, turime galimybę atkurti šios filosofijos mintis, prigimtinės teisės idėjas. Taip ir daroma“, – pasakoja šventės organizatorius.

A. Narbutas akcentuoja ir pagrindines S. Šalkauskio puoselėtas vertybes – solidarumą, asmens orumą, teisingą laisvės suvokimą: „S. Šalkauskis nešė žinią, kad mūsų laisvė yra vertybė, tačiau tai nėra laisvė daryti bet ką. Svarbiausia – dalyvauti mūsų tautos, valstybės kūrime. Reikia paminėti S. Šalkauskio drąsą pasisakyti kritiniais momentais. Nors daugelis girdėję jo pavardę, mažai kas žino, kad žodžiai „Vilnius mūsų, o mes – rusų“ nuskambėjo S. Šalkauskio lūpose. Tai pasakyta, kai jau buvome okupuoti, nors kai kurie dar bandė teigti, kad gal ne, gal viskas dar gerai...“

Išminties šventė išsiskirs tarp vien pramogai skirtų renginių

Gegužės 11–12 d. Šiaulių universiteto bibliotekoje vyksianti konferencija „Kultūros filosofija ir prigimtinė teisė“ leis geriau pažinti šiandien menkai žinomą, bet tarpukario Lietuvoje plačiai  nagrinėtą S. Šalkauskio prigimtinės teisės mokyklą.

Konferencijoje savo įžvalgomis dalinsis užsienio ir Lietuvos intelektualai – Prinstono universiteto profesorius Jose Colenas, Tomo Moro instituto prezidentas Andrew Hegarty, arkivyskupas Sigitas Tamkevičius, ekonomistas Gitanas Nausėda, Alvydas Jokubaitis, Egidijus Aleksandravičius, Vytautas Ališauskas, Vytautas Radžvilas, Vladimiras Laučius, Donatas Puslys, Eduardas Eigirdas ir kitos Lietuvos kultūrinę, intelektualinę bei politinę mintį formuojančios asmenybės.

Gegužės 11 d. 19 val. vyks iškilmingas S. Šalkauskio premijos teikimas. Ši atkurta premija bus teikiama po septynerių metų pertraukos ir skiriama žymiam Lietuvos filosofui ir viešajam intelektualui Alvydui Jokubaičiui.

Lietuvos kultūros fondo pirmininkas ir S. Šalkauskio premijos steigėjas Hubertas Smilgys teigia, kad A. Jokubaičio kandidatūra susilaukė didelio palaikymo: „Absoliuti dauguma komisijos narių parėmė šią asmenybę. Iš viso varžėsi daugiau nei 15 kandidatų. Manome, kad A. Jokubaitis – premijos vertas asmuo, turintis tvirtą dvasią ir stiprų moralinį stuburą.“

H. Smilgys įsitikinęs, kad S. Šalkauskio išminties šventė – reikšmingas ir svarbus dalykas, išsiskiriantis iš kitų Lietuvoje vykstančių renginių. „Yra daug projektų, skirtų pramogai, tačiau mūsų valstybei būtina ir rimtai mąstyti – apie praeitį, istoriją, valstybės perspektyvą. Čia labai tinka S. Šalkauskio idėjos. Jo mąstymas, gyvenimas ir veikla buvo nukreipta į tai, kad valstybė gyvuotų, klestėtų, kad žmonėms būtų gera gyventi“, – teigia pašnekovas.

H. Smilgys, kalbėdamas apie S. Šalkauskį, tikina, kad vienas reikšmingiausių filosofo darbų – veikla, orientuota į Lietuvos jaunimą: „Remdamasis visa tiek savo, tiek tautos ir valstybės patirtimi, S. Šalkauskis orientavosi į jaunuomenę. Ne mažiau svarbu ir tai, kad jis buvo tvirtų nuostatų, idėjų žmogus, nepasiduodantis konjunktūrai, pataikavimui, kurio anuomet būta labai daug. Ir šiais laikais daug neteisybės, o S. Šalkauskio idėjos ir gyvenimo būdas, visa esybė tiesiog kalba, kad reikia laikytis stiprių vertybių.“

Iškilmingą premijos teikimo vakarą ves aktorė Virginija Kochanskytė, o savo talentais ir gera nuotaika dalinsis Andrius Bartkus, Milda Baronaitė, Greta Staponkutė, Augustinas Rakauskas, berniukų ir jaunuolių choras „Dagilėlis“, Šiaulių kamerinis orkestras.

Išminties šventės organizatoriai pabrėžia, kad S. Šalkauskis buvo klasikinių dorybių gynėjas ir ydų kritikas. Todėl gegužės 12 d. 19 val. rengiamas humoro vakaras, kuriame bus galima pasimėgauti pokštais, pašiepiančiais tuštybę, perdėtą vartotojiškumą ar nesąžiningumą. Vakaro metu pasirodys Giedrius Arbačiauskas, Algirdas Dainavičius, Aušra Štukytė, Ramunas Cicėnas ir režisierė Marija Simona Šimulynaitė. Vakaro metu surinktos lėšos atiteks Rimanto Kaukėno paramos fondui, globojančiam vaikus, sergančius vėžiu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt