Kultūra

2018.01.22 23:51

R. Jankausko-Kampo parodoje – ankstyvieji ir brandžiausi kūriniai iš muziejų ir privačių kolekcijų

Loreta Mačiulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.01.22 23:51

Kaune, Mykolo Žilinsko dailės galerijoje, pristatoma vienos ryškiausių Lietuvos meno pasaulio asmenybių, „lūžio“ kartos atstovo, grupės „Angis“ nario Rimvido Jankausko-Kampo paroda. 60-osioms menininko gimimo metinėms paminėti skirtoje retrospektyvoje rodomi kūriniai iš muziejų ir privačių kolekcijų.

Parodoje – daugiau nei 100 R. Jankausko-Kampo tapybos ir grafikos darbų. Ekspoziciją papildo fotografijos, užrašai, laiškai iš asmeninių sesers ir draugų archyvų, Nacionalinio dramos teatro spektakliui „Vilkų medžioklė“ kurti kostiumų eskizai ir plakatas.

Retrospektyvoje pristatomi visi menininko kūrybos periodai nuo ankstyvųjų S. Žuko technikume sukurtų darbų iki brandžiausių, kūrybos kulminaciją žyminčių kūrinių.

„Čia pritrūko kelių programinių darbų, kuriuos laiko savininkai ir žada pristatyt ateityje. Tai ir „Mo“ muziejus, jie yra sukaupę aukso fondą R. Jankausko-Kampo. Bet mes turime dvi „Juodąsias saules“, „Vakarus Ventės rage“, „Nukryžiuotą obelį“, „Sinagogas“, ir visi šie paveikslai yra ta tapyba, kurios žiūrovas yra pasiilgęs jau daugelį metų“, – pasakojo parodos kuratorė Genovaitė Vertelkaitė-Bartulienė.

Būdamas keturiolikos, tėvams nežinant, Kampas įstojo į Stepo Žuko taikomosios dailes technikumą, bet buvo išmestas, nes neatitiko sovietinės ideologijos standartų. Technikumą pabaigė vėliau, o studijas tęsė Valstybiniame dailės institute, prof. Vincento Gečo klasėje. Baigęs mokslus pasirinko laisvo menininko kelią, gyveno ir kūrė Kaune, tęsė arsininkų tradicijas. Mirė sulaukęs 35-erių.

Parodos kuratorė pasakoja, kad surengti retrospektyvą nebuvo paprasta, daugelis Kampo darbų – privačiose kolekcijose. Pavyzdžiui, šiai parodai kūrinius paskolino net 23 privatūs asmenys, kiti darbai atkeliavo iš Lietuvos muziejų, galerijų, kitų institucijų.

„Labai didelį įspūdį padarė virsmas, kai iš tokio, rodos, paprasto studento jis tapo tuo Kampu, kuriuo tapo – tuo vienu ryškiausių ekspresionistų XX a. pabaigos. Jo darbai, galima sakyti, yra Lietuvos paveldas“, – sakė  G. Vertelkaitė-Bartulienė.

Paroda M. Žilinsko dailės galerijoje veiks iki kovo pradžios.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.