Kultūra

2017.12.26 21:35

Režisierius S. Varnas keliauja iš šalies į šalį

Rūta Lankininkaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2017.12.26 21:35

Baltarusijoje Mogiliovo dramos teatro vyriausiuoju režisieriumi dirbantis Saulius Varnas sako, keisdamas šalis, kuriose dirba, dažnai rizikuoja. Nes įgyvendinant kūrybinius planus Anglijoje ar Ukrainoje, Danijoje ar Gruzijoje, keičiasi scenos ir teatrų trupės. Kartais pritrūksta laiko pažinti kiekvieno aktoriaus charakterį ir tautos mentalitetą.

Režisierius S. Varnas „Panoramos“ kūrybinę grupę Mogiliovo dramos teatre priėmė savaitgalį. Vakare teatro scenoje – spektaklis, todėl nuo ryto montuojamos dekoracijos, rengiamasi repeticijai.

Režisierius, laikantis Juozą Miltinį savo mokytoju, statęs spektaklius Panevėžio ir Šiaulių teatruose, daugiau nei dešimtmetį – retas svečias Lietuvoje. Keliauja iš šalies į šalį, statė spektaklius Latvijoje ir Ukrainoje, Anglijoje ir Danijoje.

„Aš dirbau Anglijoje su karališkojo teatro aktoriais, turėjau master class tokį ir turiu pasakyti, kad jie techniką įvaldę labai aukštai. Labai priklauso nuo tautos temperamento, geografinės padėties, kur tai vyksta. Sakykime, kada dirbi su gruzinais ar Makedonijos aktoriais, pietiečiais, toks sprogstantis temperamentas yra, bet kur tai gali išnaudoti“, – kalbėjo Mogiliovo dramos teatro vyriausiasis režisierius S. Varnas.

Į Baltarusiją S. Varnas atvyko iš Makedonijos, per 3 metus Mogiliove pastatė apie 10 spektaklių. Nuo Henriko Ibseno pjesių iki Vladimiro Nabokovo prozos. Didžiausio pripažinimo režisierius sulaukė Makedonijoje, Skopjės teatre ir čia, Mogiliove, pastatęs du spektaklio „Freken  Julija“ variantus pagal to paties pavadinimo Augusto Strindbergo pjesę. Šis spektaklis S. Varnui pernai pelnė Baltarusijos nacionalinę premiją už geriausią režisūrą. Spektaklis buvo rodomas ir Lietuvos žiūrovams.

„Man visada patikdavo spektaklį pastačius surizikuoti ir per keletą dienų perstatyti visiškai kitą versiją spektaklio. Tai reikalauja nepaprastai koncentracijos didelės iš grupės, iš kolektyvo, su kuriuo dirbi. Pasitikėjimo to kolektyvo, kad tai, ką darai, tai – geriau nei buvo“, – pasakojo S. Varnas.

Režisierius paskutiniais metais renkasi kūrinius, kurie pritrauktų jaunimą į teatrą, pasitelkia įrašytus tekstus, naudoja vaizdo projekcijas, kitas modernias technologijas. Į kokią šalį ir teatrą S. Varnas artimiausiu metu kels sparnus, sako dar nežinantis, kūrybinių pasiūlymų turintis ne vieną.