Kultūra

2017.10.10 06:50

Suskaitmeninta Valkininkų freska

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2017.10.10 06:50

Vilniuje, „Litexpo“ parodų centre, dvi dienas eksponuotas unikalus kūrinys – Birutės Žilytės ir Algirdo Steponavičiaus Valkininkų vaikų sanatorijai sukurtos freskos skaitmeninė versija. Bent tokiu būdu išsaugoti unikalų kūrinį imtasi po to, kai jis kasmet vis labiau nyksta. Kūrinys – didžiulis. Šioje studijos sienoje rodome tik 8 iš atkurtų 32 metrų. O iš viso unikalioji sieninė freska yra net 50 metrų ilgio.

1969-1972 metais dailininkai Algirdas Steponavičius ir Birutė Žilytė sukūrė šią freską Valkininkų vaikų sanatorijai „Pušelė“. Beveik 50 metrų, 12 kompozicijų freska – vienas novatoriškiausių ir originaliausių to laikotarpio Lietuvos dailės kūrinių. Tačiau pastaraisiais dešimtmečiais freskos būklė – apgailėtina. Prieš dvejus metus kūrinys įtrauktas į valstybės saugomų sąrašą, tačiau ji toliau akyse yra, nesulaukdama valdžios dėmesio.

Savaip prikelti šį kūrinį sumanė verslininkas, projekto „Vilniaus galerija“ iniciatorius, Audrius Klimas. Į Valkininkų sanatoriją nuvykęs prieš 4 metus, jis sako buvęs priblokštas tiek freskos didybės, tiek jos būklės, ir priduria, kad jam įstrigo mesta draugo frazė: jei kas nors galėtų perkelti šią freską į Vilnių. Ir štai po kelerių metų eksponuojamas jo kelerių metų darbo rezultatas – skaitmeniniu būdu atkurta didžioji freskos dalis – 32 metrai. Dar liko atkurti 16 metrų sieną.

„Viena iš problemų buvo, kad freska yra siauroje galerijoje, fotografuoti galima tik iš nedidelio atstumo, todėl realiai buvo daroma daug nedidelių kadrų, kurie paskui buvo jungiami į vieną krūvą, tada jau sujungtas vaizdas buvo retušuojamas dizainerio, derinamas su Birute, kuri labai aktyviai pasijungė į tą procesą, kuri kaip visada reikli ir sau ir kitiems, išgauna visas įmanomas smulkmenas. Aš tuo labai džiaugiuosi, kad pavyko tai padaryt, kad vienas iš autorių dar gyvas, galiu drąsiai sakyt, kad tai labai autentiška“, – pasakojo projekto „Vilniaus galerija“ iniciatorius Audrius Klimas.

„Stebuklas, kad vėl atgimtų nukrapštyta laiko siena, dabar stebuklas,“ – sakė dailininkė Birutė Žilytė.

„Ypatingai kruopščiai padaryta, nes tos vietos, kurios sunaikintos grubių ūkininkų, kurie kirto freskose langus, nuleidinėjo lubas. Nekalbu apie vaikučius, kurie braižė, tai Audrius Klimas atkūrė su Birutės pagalba, kuri sėdėjo ir koregavo, tai be galo svarbu, nes turime šimtaprocentinį freskos vaizdą“, – kalbėjo menotyrininkė dr. Ramutė Rachlevičiūtė.

„Karo nebuvo, bet viskas yra tarsi po karo išdraskyta, išdaužyta, akys išbadytos. Aš nesuprantu, kam reikia privest iki to lygio, kad vienas daro, o kitas naikina, kur mes gyvenam ir kas mes esam?“ – stebėjosi grafikas Petras Repšys.

Suskaitmeninta freska dvi dienas eksponuota „Litexpo“ parodų rūmuose, pasak A. Klimo, tikintis, kad galbūt vėliau atsiras daugiau vietų, kur ją būtų galima eksponuoti bei apskritai apie kitų interjerų išsaugojimą bei galimą skaitmenizavimą.

Tačiau Valkininkų freskos originalo likimas kol kas – pakibęs ore. Atrodė, kad šiemet jau gavus finansavimą freskai restauruoti situacija pasikeis, tačiau beveik tuo pačiu metu nuspręsta pačią sanatoriją uždaryti, taigi, kol pastato likimas neaiškus, ir restauravimas nepradėtas.

„Pastatas bus grąžintas valstybei ir ligoninė parengė visus dokumentus, parengė techninį projektą kaip saugoti. Todėl ligoninė diskutuos, ir perduos būsimam naudotojui. Toliau bus valstybės sprendimai“, – sakė Santaros klinikų direktorius plėtrai Justinas Ivaška.

„Per tą laiką, kol spręs, nebus šildymo, tai gali dar pabloginti to kūrinio padėtį, būklę. Mes atsakingai žiūrėdami bandysime kreiptis į paveldo komisiją“, – teigė Kultūros paveldo departamento direktoriaus pavaduotojas Audrius Skaistys.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt