Kultūra

2017.06.11 21:47

Mataičių teatras – tautiškumo gūsis sovietinėje Lietuvoje

Girmantė Beržonskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2017.06.11 21:47

Lietuvos nacionaliniame muziejuje atidaryta Mataičių teatro kostiumų paroda. Čia bus eksponuojami kostiumų dailininkės Dalios Mataitienės sukurti XVII–XX amžiaus stilizuoti tautiniai drabužiai.

Didžiausias Povilo ir Dalios Mataičių darbas – Folkloro teatro įkūrimas. 1967-aisiais iš Vilniaus aktorių ir muzikantų buvo suburtas lietuvių etnografinis ansamblis, kuriam po kelerių metų buvo suteiktas Lietuvių folkloro teatro statusas ir jis pradėjo nuolat vaidinti Rumšiškėse. Šio teatro spektakliai nuo kitų sovietiniu laikotarpiu statomų spektaklių išsiskyrė ne tik liaudiškais šokiais ar sutartinėmis, bet ir atlikėjų drabužiais, kurie skleidė tautiškumo idėjas.

„Jau 1967 metais sutartinių dainininkės dėvėjo aukštaitiškus drabužius. Vyravo balta spalva, moterys dėvi nuometą, kas tuo metu buvo neįtikėtina. Tai buvo tarsi lietuvybės skleidimas... Pabrėžčiau, kad šie stilizuoti kostiumai yra labai didelis autorės indėlis puoselėjant senąją lietuvių kultūrą“, – sakė Lietuvos nacionaliniame muziejuje vykstančios parodos kuratorė Miglė Lebednykaitė.

Pasak dailininkės, tik muziejuje galima išsaugoti sukauptą paveldą, todėl autorė nusprendė 68 savo kurtus kostiumus padovanoti Lietuvos nacionaliniam muziejui. Tiesa, parodoje eksponuojama tik trečdalis visų padovanotų kostiumų.

„Tai yra dailininkės turtas, jos darbas, jos talento blyksniai, mūsų teatro paminklas. Labai gerai, jog ji ryžosi tuos kostiumus atiduoti nuolatiniam saugojimui. Ir taip buvo visokių netikėtumų, tie kostiumai galėjo atsidurti kur nors, visiškai ne ten, kur jie verti būti“, – sakė Mataičių teatro įkūrėjas ir vadovas P. Mataitis.

Mataičių teatro spektakliams kostiumai buvo kuriami siekiant kaip įmanoma tiksliau atkartoti XVII-XX amžiaus lietuvių folkloro aprangą. Pasak parodos autorės D. Mataitienės, tai buvo didelis iššūkis – tuo metu muziejuose nebuvo nei vieno kostiumo, tik padrikos detalės: „Pačiai reikėjo rinkti medžiagą, keliauti per Lietuvą, domėtis, viską kaupti ir remtis tikrais dalykais, žmonių prisiminimais ir pasakojimais.“

Parodos autorė pripažįsta, jog Mataičių teatro spektakliams kurti kostiumai sulaukdavo įvairių žiūrovų reakcijų, tačiau, dailininkės nuomone, kiekviena detalė žymi išlikusias reikšmingas folkloro vertybes.

„Kai mes pirmą kartą scenoje atlikome sutartines ir teatro aktorės pasirodė apsirišusios nuometus, man plojo daug žmonių. Jie buvo nustebinti: kas čia darosi, ką tie žmonės čia sugalvojo. Ir vienas kolega prie manęs priėjęs sako: na ką tu čia dabar sugalvojai, tokias gražias moteris subjaurojai“, – pirmuosius teatro pasirodymus ir jų vertinimus prisiminė stilizuotų kostiumų autorė.

Ekspoziciją papildo dailininkės parengti kostiumų eskizai, spektaklių fotografijos ir plakatai iš Teatro, muzikos ir kino muziejaus fondų. Lankytojai parodoje laukiami iki spalio 15 dienos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.