Kultūra

2021.10.15 23:15

„Muzikos rudenį“ užbaigs duoklė nebyliajam kinui – duris pravers daktaro Kaligario kabinetas

Inesa Rinkevičiūtė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.10.15 23:15

Šeštadienį šiuolaikinės lietuvių muzikos festivalį „Muzikos ruduo“ baigia kūrinio „Cinematorija Cali-Gari“ premjera. Tai – kompozitoriaus Algirdo Martinaičio kartu su elektroninės muzikos kūrėju Leonu Somovu sukurtas muzikinis takelis pirmajam siaubo filmui – „Daktaro Kaligario kabinetui“.

Idėja sukurti muziką vokiškojo ekspresionizmo nebylaus kino klasikai, pirmajam psichologiniam siaubo filmui „Daktaro Kaligario kabinetas“, pučiamųjų orkestrui „Trimitas“ kilo pernai, kai buvo minėtas filmo šimtmetis.

„Pats žanras, manau, bus įdomus, nes čia – begarsis filmas, nauja muzika. Pabandžiau painicijuoti, sukviesti skirtingų žanrų atstovus: tai Algirdas Martinaitis, akademinės muzikos kompozitorius, Leonas Somovas – elektronika, Liudas Mockūnas – improvizacija, saksofonas“, – dalijasi orkestro „Trimitas“ vadovas prof. Antanas Kučinskas.

Panorama. Per susitikimą su rinkėjais mirtinai subadytas JK parlamentaras Davidas Amessas (su vertimu į gestų k.)

„Jis manęs klausia: „Tai ką man groti?“ Sakau: „Grosi Kaligarį, tai yra personažas, tai yra neaišku. Tu turi savo bagažiuke tokių garsų išmonės, tai ir yra tas, ko čia reikia“, – teigia kompozitorius Algirdas Martinaitis.

Pasak kompozitoriaus, kiekvienas muzikos sluoksnis turi savo paskirtį: orkestrinė muzika – aiškią muzikinę struktūrą, dramaturgiją; elektronika – visai kita jos ritmika simbolizuoja neaiškų, somnambulišką, pasaulį, į kurį yra patekę filmo veikėjai. Visas šias muzikines linijas papildo lyg iš ekrano į sceną persikėlę personažai-solistai: titrų skaitovas aktorius Vaidotas Martinaitis ir kontratenoras Vaidas Bartušas.

Elektroninės muzikos kūrėjo L. Somovo teigimu, jam ne nauja kurti muziką filmams, tačiau muzika nebyliam kinui – dinamiškesnis procesas, nemažai detalių lemia gyvas atlikimas.

„Tas kūrybinis bendradarbiavimas vis dar vyksta, bent jau iš mano pusės. Aš dar tvarkau aranžuotes, bandau atrasti tą skambesį, kūrinius adaptuoti arčiau orkestro, kad viskas susilietų į gražią bendrą visumą“, – pasakoja Leonas Somovas.

Anot kompozitoriaus A. Martinaičio, iki šiol daugiau dirbusio teatre, toks projektas kaip „Cinematorija Cali-Gari“ jam laukta patirtis: „Tas kitas muzikinis nukrypimas, man buvo tokia naujiena. Ir ta garsinė naujovė, kurią norėjau išsipildyti, ji čia išsipildė“.

Kūrinio premjera Vilniuje, Energetikos ir technikos muziejuje, – šeštadienį per festivalį „Muzikos ruduo“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt