Naujienų srautas

Kultūra2021.06.03 22:45

Unikali patirtis Kaune – muziejaus lankytojai galės atsidurti 1929-ųjų bute

Kauniečiai Karolis Banys ir Petras Gaidamavičius savo lėšomis įkūrė „Art deco“ muziejų, pasakojantį apie miestiečio gyvenimą bute 1929-aisiais. Atsidurti tokiame bute laikinojoje sostinėje siūlančiame muziejuje nėra draudimų – svečiai bus kviečiami prisėsti ant tarpukario baldų, kurių kiekvienas turi savo istoriją.

„Art deco“ muziejus –1929 metais statytame name Kauno centre. Jį, užsakius profesoriui Pranui Gudavičiui, suprojektavo garsus architektas Edmundas Frykas.

Kauniečiai Karolys Banys ir Petras Gaidamavičius prieš keletą metų nusipirkę butą trečiame jo aukšte ėmėsi jį restauruoti, o pamatę išlikusį išplanavimą, originalias interjero detaless, nusprendė butą atverti visuomenei.

Panorama. Ministerija žada didesnes pensijas (su vertimu į gestų kalbą)

„Jis kvies žmones įsijausti į 1929 metus, mes kviesime žmones prisiėsti ant autentiškų baldų, išgerti iš autentiškos stiklinės, pasivaikščioti po butą ir pabandyti nukeliauti laiku tarsi į praeitį ir pasigrožėti tą pirmąja respublika“, – pasakoja K. Banys.

Rankų darbo bufetas valgomajame – pirmas eksponatas, kurį nusipirko muziejaus įkūrėjai. Jų kolekcija pildėsi ir architektams buvo sunku nuspėti, ar rastas baldas, interjero detalės derės šiame bute.

„Nusipirkome kokį 20 tarpukarinių kaunietiškų šviestuvų. Pabaigus remontą juos pradėjome kabinti ir pastebėjome, kad nedera ir tai yra labiau modernistiniai šviestuvai, vėlyvesni. Tai pradėjome ieškoti, rinktis iš Prancūzijos šito laikotarpio kada ir statytas namas“, – aiškina P. Gaidamavičius.

„Art deco“ muziejaus įkūrėjai sako, kad istorijos dalis apie miestiečių gyvenimą tokiuose butuose tarpukariu ištrinta, nors interjerai buvę šiuolaikiški ir gražūs. Kiekvienas baldas čia pasakoja savo istoriją.

„Kartu su spinta pavyko įsigyti tarpukarinį odontologinių instrumentų kolekciją, jei taip galima pasakyti – krūva švediškų, amerikietiškų, šiek tiek rusiškų instrumentų“, – teigia K. Banys.

Virtuvėje restauratoriai atkūrė tarpukario virtuvinę indaują, kiti baldai pagaminti iš senų baldų dalių.

Birželio 9-ąją po naują muziejų rengiamos pirmos ekskursijos, o kitais metais Kaunui tapus Europos kultūros sostine, čia bus galima ir apsistoti.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi