Kultūra

2016.03.24 11:51

Parodoje – senelių drabužius demonstruojantys jaunuoliai

Vilniuje veikia fotografijų paroda „Anūkai, rūbai, seneliai“, kurioje įamžinti jaunuoliai, vilkintys senelių rūbais. Nuotraukos atspindi, kokią išliekamąją vertę turi senelių palikti ar paveldėti jų daiktai bei su jais susiję prisiminimai.

Pavyzdžiui, fotografijų parodos dalyvė Radvilė Nakaitė, vilkinti prieš 50 metų siūtą močiutės suknelę, buvo nufotografuota prie senelės namų, norint paryškinti drabužio autentiškumą.

„Tie dalykai, kuriuos labai ilgai šeima saugojo, galų gale išlindo į paviršių (...) visos skrynios atsivėrė ir daiktai pradėjo gyventi naują gyvenimą. Ypač patiko tai, kad apsivilkus rūbus, kurie buvo siūti prieš daugelį metų, jie tiko idealiai. Vadinasi, mūsų genofondas išliko toks pat“, – atviravo R. Nakaitė.

Radvilės močiutė sako, kad jaunystėje trūko medžiagų ir pinigų, o parduotuvėse suknelių buvo nedaug. Todėl jaunimas drabužius dažniausia siūdavosi patys arba eidavo pas siuvėją.

Fotografijų autorė Justina Christauskaitė kartu atliko ir socialinį-meninį tyrimą. Ji domėjosi, kokią vertę senelių rūbai, aksesuarai ar kiti daiktai turi jaunajai kartai.

Fotomenininkė užfiksavo beveik 200 jaunuolių. Taip pat nuotraukos darytos skirtingose Lietuvos vietose – taip ji siekė parodyti kultūrinę šalies įvairovę. Fotografijų paroda Lietuvos medicinos bibliotekoje veiks kovo mėnesį.

Daugiau apie parodą – reportaže.