Naujienų srautas

Kultūra2020.12.10 16:23

Skaitmeninė lietuviško baleto vaikams versija jau laukia klausytojų: vieno iššūkio pasirodė per maža

LRT.lt 2020.12.10 16:23

Jei smalsiai dirstelėtumėme į Lietuvos teatrų repertuarus, veikiausiai pastebėtumėme, kad operų ir spektaklių vaikams yra pastatyta gan nemažai. Tačiau štai su šiuolaikinio baleto mūsų jauniausiems paieškomis būtų kiek sudėtingiau, rašoma muzikologės Lukrecijos Stonkutės pranešime žiniasklaidai.

Nepajėgsiu nuslėpti, kad aš pati, kaip jaunoji muzikologė jaučiu gilius sentimentus baleto žanrui. Tad turiu pripažinti – nekantrauju ir noriu nekantrumo dalelę perduoti skaitytojui anonsuodama apie jau visai netrukus dienos šviesą išvysiantį baletą vaikams „Kai atbunda žaislai!“

Tariu sveikinimo žodį ir reiškiu didžiulę padėką talentingai kūrybinei grupei: kompozitorei Silvijai Miliūnaitei-Bliūdžiuvienei, režisierei-choreografei Agnei Steponkevičiūtei, dirigentui Egidijui Kaveckui, garso režisieriui Gediminui Sudnikavičiui bei jauniesiems „Neli Beliakaitės Baltijos baleto akademijos“ šokėjams. Deja, šio kultūrinio renginio vyksmui, kaip ir daugeliui kitų, kelią trumpam užtvėrė virusas, tad numatytoji baleto premjera gruodžio 13-ąją, „Šokio teatre“, perkeliama į ateinančių metų, vasario 28-ąją.

Baletas „Kai atbunda žaislai“ – unikalus, šiuolaikinis lietuvių autorių kūrinys. Pastarojo pasakojimas vyksta stebuklingame, kupiname paslapčių kalėdiniame laikotarpyje. Pasak kompozitorės S. Miliūnaitės-Bliūdžiuvienės, „pasakojimo prasmės gilios ir aktualios. Pagrindinė problema, kurią bandome iškelti – šiuolaikinės visuomenės vertybės ir materializmo kultas.“

Regis temos, gvildenamos balete tikrai nevaikiškos ir sudėtingos, tačiau kompozitorė tikina, kad jos pateikiamos vaikams priimtina forma bei apsuptos pakilios ir šventinės nuotaikos muzikos garsų. Ir žodžiai išties nuoširdūs, mat kūrėja, dar mokyklos laikais, Kauno muzikiniame teatre lankė baleto pamokas, o nūdieną jos namuose, mažomis pėdutėmis bėgioja, kūrėjos taip vadinami „du lakmuso popierėliai“, kurie buvo pirmieji šio baleto muzikos klausytojai ir vertintojai. Taigi šios aplinkybės padėjo kompozitorei, pirmą kartą rašančiai muziką baletui skirtą vaikams.

Pirmuoju kartu džiaugiasi ir baleto „Kai atbunda žaislai“ režisierė-choreografė A. Steponkevičiūtė. Ji neslepia, kad kurti baletą vaikams yra didelis iššūkis, tačiau charizmatiškai choreografei vieno iššūkio pasirodė per maža. Vietoje profesionalių baleto artistų ji pasirinko bendradarbiauti su „Neli Beliakaitės Baltijos baleto akademijos“ jaunaisiais šokėjais ir netgi mokyti baleto bei šiuolaikinio šokio sintezės.

Choreografė atviravo, kad šios patirtys ją išmokė keletos dalykų: „Supratau, kad spektaklyje yra svarbi kiekviena menkutė detalė, nuo kostiumo spalvos iki šokėjo žvilgsnio. Taip pat yra svarbu sudaryti gerą atmosferą šokėjams repeticijų metu, nes tokiu būdu darbas vyksta daug natūraliau ir jauniesiems šokėjams šokis tampa didžiausias malonumas, kas ir buvo pagrindinis mano tikslas šiame projekte.“

S. Miliūnaitė-Bliūdžiuvienė jau kurį laiką yra pažįstama su dirigentu E. Kavecku bei garso režisieriumi G. Sudnikavičiumi, tad jau iš anksto buvo žinomas požiūrių panašumas. O štai su režisiere-choreografe A. Steponkevičiūte susipažino visai neseniai, tačiau jaunas kūrėjas vienijo ilgi ir nuoseklūs pokalbiai, ieškojimai. Pastebėkime ir tai, kad sceninius kūrinius vaikams gali kurti tikrai ne kiekvienas.

Be savo meninės srities išmanymo reikalingas ir psichologinis suvokimas. Gebėti įsijausti į vaiko sąmonę, akimis regėti ryškias spalvas, iš atminties ištrinti pasaulyje egzistuojantį blogį, prisiminti jų nuoširdumo moto – „sakau ką galvoju“. Taip pat nepamiršti, kad mažyliams reikalinga nuolatinė veiksmų, garso, vaizdo kaita. Taigi bendras kūrėjų polinkis į svarstymus, ieškojimus, prieštaravimus, kompromisus užaugino dvasiškai turtingą kūrybinį vaisių.

Tačiau dėl pasaulį užgriuvusios laikinos bėdos, kaip ir minėta, baleto kūrėjai yra priversti premjerą atidėti. Bet baleto menu besižavintiems Kalėdinis siurprizas jau paruoštas. Kompozitorė Silvija Miliūnaitė-Bliūdžiuvienė dovanoja skaitmeninį, baleto vaikams „Kai atbunda žaislai“ muzikos įrašą. Pastarajame talpinami 23-ys baleto numeriai, o tai sudaro net 50-imt minučių muzikos!

Tuo tarpu kūrybinė komanda su pačia šviesiausia viltimi ruošiasi ir laukia, tikėkimės šį kartą įvyksiančios baleto premjeros, vasario 28-ąją.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi