Kultūra

2020.10.20 16:23

Griaunamas unikalus pastatas Kaune įkaitino bendruomenę: abejonės dėl ekspertų išvadų, į situaciją sureagavo ir politikai

paveldosaugininkai: apgriautą vilą teks atstatyti; atnaujinta 16.37
Jūratė Anilionytė, Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.10.20 16:23

Trys institucijos sustabdė namo Žaliakalnyje griovimo darbus. Kultūros paveldo departamento direktorius sako, kad abejonių kelia ekspertų išvada, kuria remiantis pastato Perkūno alėjoje nuspręsta neįtraukti į kultūros vertybių registrą, ir svarsto kreiptis į prokuratūrą.

Į ją kreipiasi ir aktyvūs gyventojai, dalis politikų prašo ir Vyriausybės įsikišimo.

Namo savininkas tikina, kad jokių leidimų griauti namą jam nereikėjo.

Stoja namo Žaliakalnyje griovimo darbai: suabejota, ar pastatas nėra kultūros vertybė

Beveik du šimtai parašų po kreipimusi į ministerijas ir prokuratūrą. Prašoma pradėti ikiteisminį tyrimą, ar griaunant namą nepažeisti įstatymai, ir ar valdininkai atliko savo pareigas.

„Visos institucijos, kurios buvo informuotos apie šitą daromą galimai nusikalstamą veiką, turėjo visų pirma operatyviai reaguoti stabdant, atlikti tuos veiksmus, pasitelkiant policijos pareigūnus, sustabdyti griovimo darbus. To nebuvo padaryta“, – sako advokatas.

Architekto Aleksandro Gordevičiaus tarpukariu projektuotas namas Kauno Žaliakalnyje pradėtas griauti praėjusią savaitę. Darbus stabdė tris kartus gyventojų kviesti paveldosaugininkai, statybos inspektoriai,aplinkosauginkai.

„Be žodžių. Kam neskauda dėl šito viso, kokį mes turtą turim ir kad tas turtas yra taip lengvai naikinamas, aišku apeinant, gauna kažkokius parašiukus“, – piktinasi gyventojai.

„Norint apeiti, galima apeiti viską, jeigu moralės nėra jokios, tai tos institucijos gal turėtų kažkiek intensyviau reaguoti“, – sako kitas asmuo, sutiktas greta apgriauto pastato.

Sklypo savininkas Artūras Dankovskis sako, pranešimą apie stabdomus griovimo darbus gavęs tik šeštadienį.

„Aš turiu užklausą į VTPSI, Valstybinę inspekciją, kuri mane patikino, kad leidimo griauti man nereikia pagal įstatymą, nes žiniasklaidoje yra tokie faktai, kad namas yra saugotinas, jis yra nesaugomas“, – tvirtina namo savininkas A. Dankovskis.

„Ar gali būti taip, kad tie griovimo darbai yra legalūs? Šiai dienai jie legalūs nėra tikrai, tik dabar klausimas, kokia žala yra padaryta, bet kokiu atveju, jie nėra legalūs“, – sako statybų inspektorius Edmundas Danilevičius.

Prieš penkerius metus Kauno nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba nusprendė namo į kultūros vertybių registrą neįrašyti.

„Yra daug objektų, kurie nėra saugomi kitu statusu, o kadangi jis yra Žaliakalnio draustinio ir jam galioja visi reikalavimai, jis buvo skaitoma, kad jis yra tam tikroje patikimoje apsaugoje“, – teigia Kauno kultūros paveldo vertinimo tarybos pirmininkas Vytautas Petrušonis.

Kultūros paveldo departamento vadovui ekspertų išvada, kuria remiantis nuspręsta neįtraukti pasato į registrą, kelia abejonių.

„Susitiksime su savivaldybės vadovais, su paveldosaugininkais, pakelsime visus dokumentus, nes jie yra įvairaus laikotarpio. Didelė tikimybė, kad kultūros paveldas kreipsis į prokuratūrą dėl viešo intereso pažeidimo“, – sako Kultūros paveldo departamento direktorius Vidmantas Bezaras.

Kultūrospaveldo departamentas: vilą teks atstatyti

Kaip teigiama Kultūros paveldo departamento Kauno skyriaus pranešime, žinią apie griaunamą pastatą gavęs departamentas iškart nuvyko į įvykio vietą, pareikalavo darbus sustabdyti.

Namo savininkas reikalavimo nepaisė, šeštadienį, spalio 17 d., vėl buvo atnaujinęs griovimo darbus, kuriuos paveldosaugininkams pavyko sustabdyti tik atvykus su policija ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybų inspekcijos (VTPSI) atstovais.

„KPD smerkia tokius namo Perkūno al. 11 savininko veiksmus, – sakė KPD direktorius Vidmantas Bezaras. – Tai nesovokiamas barbarizmas, spjūvis į veidą ir visuomenei, ir paveldo specialistams, ir tarptautiniams ekspertams. Kai pastaruoju metu tiek daug kalbama apie Kauno architektūros išskirtinimą, kai baigiama ruošti paraiška Pasaulio paveldo centrui dėl Kauno modernizmo pristatymo UNESCO nominacijai, sunaikintas autentiškas statinys yra didelė netektis. KPD šį griovimo atvejį traktuoja kaip ypatingai brutalų ir paminantį esminius ir paveldosaugos, ir visuomenės viešojo intereso principus. KPD netoleruos nelegalių veiksmų saugomose kultūros paveldo vietovėse ir padarys viską, kad pažeidimus padarę asmenys visapusiškai atsakytų už juos, o istorinis statinys atgautų jam būdingą architektūrinę išraišką“.

Brutalūs veiksmai neteisėtai griaunant pastatą, esantį Kauno savivaldybės saugomoje pirmojoje Žaliakalnio kultūrinio draustinio teritorijoje privertė aktyvių veiksmų imtis tiek visuomenę, tiek valstybės institucijas.

Inspektoriai lauks paveldosaugininkų sprendimo, ar namą dar galima atstatyti. Jei ne, savininkui grės bauda iki 6, rangovui - iki 15 tūkstančių eurų.

Politikai prašo atsakingų institucijų stabdyti paveldo niokojimą Kaune

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis ir Kauno konservatorių lyderė Jurgita Šiugždinienė kreipėsi į Kultūros paveldo departamentą bei Teritorijų planavimo ir statybos inspekciją, prašydami stabdyti paveldo niokojimą Kaune.

Konservatorių atstovai atsakingų institucijų prašo nedelsiant imtis priemonių, kad būtų stabdomi galimai nelegalūs Perkūno al. 11-ojo namo griovimo darbai.

„Kauno visuomenė yra sunerimusi matydama pasikartojančius atvejus, kai savavališkai niokojamas paveldas. Kaunas yra išskirtinis savo medine ir tarpukario modernizmo architektūra, kuri pretenduoja būti įtraukta į UNESCO paveldo sąrašą. Privalome nedelsdami ieškoti sprendimų, kad tokių atvejų išvengtume ateityje bei išlaikytume unikalų balansą tarp modernizmo ir mūsų istorijos“, – TS-LKD pranešime cituojami G. Landsbergis ir J. Šiugždinienė.

Taip pat prašoma paaiškinti, ar teisinga viešojoje erdvėje pasirodžiusi informacija, kad šiam pastatui prieš pradedant jo griovimo darbus buvo sumažinta kultūrinės vertės kategorija. Jei paaiškėtų, kad priimant tokius sprendimus nebuvo laikytasi teisės aktų, konservatoriai prašo nedelsiant imtis priemonių, kad padarytos klaidos būtų ištaisytos.