Kultūra

2016.01.18 11:32

Galerijoje „Meno niša“ – debiutinė R. Sakalausko paroda

LRT.lt2016.01.18 11:32

Galerijoje „Meno niša“ bus pristatyta vieno talentingiausių jaunosios kartos video menininkų Rimo Sakalausko (g. 1985) pirmoji personalinė paroda „Sesija – Session“. Menininko kurti video darbai pelnė didelį pripažinimą tiek Lietuvos, tiek užsienio meno pasaulyje, tačiau pirmą kartą jie bus surinkti ir rodomi vienoje vietoje.

Su „Meno niša“ Rimas Sakalauskas pradėjo dirbti prieš penkerius metus, per kuriuos jo video filmai „Monumentas naftai“, „Mėlyna“, „Tolygiai tolydžiai“ „Sinchronizacija“ ir kt., tapo atpažįstami tiek Lietuvos, tiek užsienio meno pasaulyje. Rimo Sakalausko kūrinius galerija daugiausiai pristatė užsienyje: meno mugėse „Positions“ (Vokietija), „ArtMarket Budapest“ (Vengrija), „Art Moscow“ (Rusija), Šiuolaikinio meno galerijoje „Y“ (Baltarusija) ir kt. Naujausi jo video filmai, instaliacijos „Holografinė skulptūra“, „Posėdis“, „Elektrinės šviesos evoliucija“ kelerius metus iš eilės buvo rodyti meno mugėse „ArtVilnius“. 2013 m. R. Sakalauskas tapo „ArtVilnius“ laureatu už instaliaciją „Elektrinės šviesos evoliucija“.

Menininkas juvelyriškai valdo technologijas, neegzistuojančius ir fantastinius vaizdinius perkeldamas į atpažįstamą aplinką, jis meistriškai įtraukia į vaizdinį, kuriame neatsiejamas yra ir garsas, ritmas. Visiems video filmams muziką kuria profesionalūs jaunieji kompozitoriai, rašoma pranešime spaudai. 

Dažnai nejaukius, mistiškus, išgalvotus vaizdinius menininkas patalpina į aplinką, kurioje svetimkūniai tampa realiais, o bauginantis vaizdas tampa itin patraukliu.

Jo filmuose nėra žmonių, personažais tampa daiktai, pastatai ar išgalvoti juodi, mėlyni burbulai nusėdę Vilniaus Pilaitės rajone, šalia televizijos bokšto ar kitose asociatyviose ir atpažįstamose vietose. 

Parodoje taip pat bus pristatyta instaliacija „Posėdis / The Session“ kurioje grožis bei išmintis, statika bei monumentalumas – graikų klasika maišoma su postmoderniu nihilizmu, antiestetika, šlykštumu, šmaikštumu, judesiu. Kūrinys inspiruotas E. M. Ciorano minčių „Rašyti – tai išvemti savo paslaptis“, kas itin taikliai apibūdina R. Sakalausko estetikos suvokimo principus. Jo kūrinį būtų galima pavadinti abjektišku, kur pasitelkiant trimates video projekcijas, kontrastą netgi vėmimas krauju tampa estetišku ar netgi pakiliu veiksmu. 

Parodos eksponatas

Pirmą kartą vienoje vietoje, galerijoje „Meno niša“, bus pristatyti R. Sakalausko video filmai, instaliacijos, objektai, holografinė skulptūra. 

Parodos atidarymas – sausio 21 d., ketvirtadienį, 18 val. Paroda veiks iki vasario 8 d.