Kultūra

2020.10.13 14:13

Knygą apie Arūną Žebriūną rašė dešimtmetį: režisierius provokavo, reikalavo išsilaisvinti iš klišių

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.10.13 14:13

Antradienį Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyks Rūtos Oginskaitės naujos knygos apie kino režisierių Arūną Žebriūną pristatymas. Pradėta rašyti režisieriui dar esant gyvam, vėliau su pertraukomis knyga rašyta dešimtmetį.

Ką tik iš spaustuvės – R. Oginskaitės rankose naujausia jos knyga apie kino režisierių A. Žebriūną, kurta ne vienerius metus. Knygą R. Oginskaitė rašyti pradėjo dar A. Žebriūnui esant gyvam, bendravo trejus metus. Sako, kaskart susitikus tekdavo įveikti jo nuotaikas, skepticizmą, o vėliau apimdavo jausmas, kad pokalbis nepavyko ir medžiagos knygai nėra.

Žinios. Per opozicijos šalininkų protestus Baltarusijoje vakar buvo sulaikyta apie 70 žmonių

A. Žebriūnas yra sakęs: „Aš kovojau prieš dvasios eroziją, banalybę.“ „Atmeta siūlymą kalbėti, sako, kad neįdomu. Sako, tu turi suplėšyti štampus, standartus, kokia tu būsi laiminga, kai tau pavyks, viskas, ką siūlai, yra banalybė, jis provokavo, reikalavo“, – prisimena R. Oginskaitė.

Rašydama knygą R. Oginskaitė naudojo daugybę archyvų iš muziejų, taip pat asmeninį šeimos archyvą, A. Žebriūno laiškus dukroms. Sako, knyga skirta ne tik tiems, kas domisi kinu, nes pirmiausia tai istorija apie žmogų.

R. Oginskaitė sako, kad karantinas buvo tarsi išsigelbėjimas, nes būtent per jį nuo kovo mėnesio užsidariusi sodyboje ir pabaigė kelerių metų darbą.

Tai septintoji Oginskaitės knyga, ji kaskart rašydama stengiasi susikurti tam tinkamą aplinką, kad ji padėtų. Sako, labiausiai padeda nuotraukos tų žmonių, apie kuriuos rašo.

„Parodysiu, kaip man padėjo Žebriūnas, nuotraukoje – Žebriūnas savo sodyboje, žento ąžuoliukas. Per 10 metų kiek man nesisekė, kiek bijojau, maniau, kad gyvenime nepabaigsiu knygos, pasiduodu, ne man, neišmanau, tada pasižiūriu į tą nuotrauką“, – pasakoja knygos autorė.

Rašydama šią knygą sako vis pasvajodavusi apie redaktorių. „Stebuklas, apie kurį svajojau, kad knyga turėtų redaktorių, kuris pasako mano klaidas. Išsvajojau Vaidą Jauniškį. Reta knyga turi redaktorių, o jo funkcija milžiniška, jis rado knygos pradžią jos viduryje, išpažintinė dalis, ir ji turi būti priekyje“, – teigė R. Oginskaitė.

„Aš iki šiol su Žebriūnu kalbuosi, ieškodama, kaip kalbėtis, kad jam būtų įdomu, kad jis nesibartų“, – sakė knygos autorė.

Šįvakar Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyks knygos „Žebriūnas. Nutylėjimai ir paradoksai“ pristatymas ir susitikimas su autore.