Kultūra

2020.07.30 21:50

Karališkas Žygimanto Augustino vakarėlis: dūmuose skendinti istorija ir tapytojo paralelės su karaliumi

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.07.30 21:50

Vilniaus dailės akademijos parodų salėje „Titanikas“ atidaryta menininko Žygimanto Augustino paroda „55“. Ji skirta Lenkijos karaliaus Lietuvos didžiojo kunigaikščio Žygimanto Augusto gimimo 500-sioms metinėms. Tapytojas sako visą gyvenimą dėl vardo ir pavardės buvo painiojamas su šia asmenybe, todėl tokios sukakties proga nusprendė jį pasveikinti paroda.

Parodos, skirtos Lietuvos didžiajam kunigaikščiui Žygimantui Augustui, autorius tapytojas Ž. Augustinas sako, jam tėvų išrinktas vardas, vardo ir pavardės sąskambių panašumas pažymėjo visą gyvenimą trunkantį tapatinimą su Ž. Augustu, tad sako nusprendė pasveikinti jį su artėjančiu jubiliejumi ir šmaikščiai pasižiūrėti į istoriją, istorinių asmenybių interpretacijas.

„Man teko laimė būti tapatinamam su tokia kontraversiška, žymia istorine asmenybe. Jaučiau pareigą atiduoti skolą. Kaip tik gera proga – 500 metų Lenkijos karaliui Žygimantui Augustui, ir aš tiesiog privalau jį pasveikinti, kaip savo bendravardį“, – aiškina tapytojas.

Parodą autorius surengė kaip didelį valdovo kambarį, į kurį lankytojas gali užeiti, išrinkti jubiliatui mėgstamos muzikos iš grojaraščio ir pasėdėti valdovo krėsle. Tai leistina, karalius šiandieną gerai nusiteikęs, sako parodos autorius. Specialiai parodai garso inžinierius Antanas Dombrovskis pagamino garso aparatūrą, o skulptorius Tauras Kensminas sukūrė karaliaus vertą sostą.

„Parodos nuotaika yra tokia, kad tai nėra šventė, yra prieššventinė nuotaika, šventė dar neprasidėjusi – Žygimanto Augusto gimtadienis bus rugpjūčio 1 dieną. Čia galima užeiti, pasidairyti, pasiklausyti muzikos, galima pasirinkti muziką iš internetinės muzikos platformos, kokia patinka ir tą dainą įdėti į grojaraštį. Ji galės visą laiką groti“, – savo parodą pristato Ž. Augustinas.

Parodos atmosferą autorius kuria ne tik darbais, bet ir šviesa bei dūmais.

„Dūmai čia būtini, nes visa mūsų istorija miglose ir dūmuose, nuolat perrašinėjama pagal poreikius. Norėjau ir aš ją perrašyti, nutapydamas save vietoj karaliaus, bet tai darau ne piktai, nenorėčiau, kad įžvelgtų ką pikto, darau tai dėl pramogos, dėl to, kad esu su juo nuolat gretinamas“, – tikina tapytojas.

Panorama. Koronaviruso krizės įkarštyje Lietuvos ekonomika atsilaikė geriau, nei tikėtasi (su vertimu į gestų k.)

Tapytojas sako, prie jo darbų nėra jokių paaiškinimų, tačiau kiekvienas paveikslas turi istoriją ir pagrindimą. Pavyzdžiui, autorius sukūrė galimą Žygimanto Augusto palikuonį, kurio jis neturėjo, o jo portretą gavo sugretinęs Žygimanto Augusto ir Barboros Radvilaitės atvaizdus. Tokiu principu sukurtas ir kitas portretas – Bonos Sforcos ir Dalios Grybauskaitės hibridas.

„Galima pamatyti Sforcos ir Grybauskaitės hibridą, aš jas sugretinau, išvedžiau vidurkį, išėjo toks portretas, kuris gretina panašias moteris, mano nuomone, abi jos buvo stiprios moterys, daug davusios Lietuvai“, – sako parodos autorius.

Žygimanto Augustino paroda Titanike veiks iki rugsėjo, vėliau planuojama ją eksponuoti Kaune ir Klaipėdoje

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt