Kultūra

2020.06.12 21:27

Benjaminas Gorbulskis – skambiai pokario Lietuvos estradinės muzikos tėvu vadinamas litvakas

Rasa Murauskaitė, LRT RADIJAS, LRT.lt2020.06.12 21:27

LRT tęsia projekto „Atminties akmenys“ pasakojimus, skirtus prisiminti ir pagerbti Lietuvoje gimusius, gyvenusius ar į pasaulį iš Lietuvos pasklidusius iškiliausius litvakus. Devintasis pasakojimas yra skiriamas Benjaminui Gorbulskiui.

Benjaminas Gorbulskis neretai skambiai vadinamas pokario Lietuvos estradinės muzikos tėvu. „Mėlynos gatvelės“, „Tu ateik į pasimatymą“, „Oi motinėle“ – tai tik kelios mylimiausios kompozitoriaus sukomponuotos dainos, kurių iki šiol su nekantrumu laukia koncertų salių lankytojai, neretai prisijungdami jas dainuoti kartu.


Visgi šis kompozitorius rašė labai įvairią muziką – jis netgi yra laikomas pirmojo lietuviško dodekafoninio kūrinio autoriumi. B. Gorbulskį pažinojusiems bene didžiausią įspūdį keldavo dvi jo savybės – nepaprastas produktyvumas ir puikus humoro jausmas.

Jo visas pasaulis buvo susijęs su dainomis, estrada. Jis buvo toks, sakykim, estrados centras

„Parašiau šimtą dainų, bet iš jų tik viena gera“ – taip savikritiškai apie save yra atsiliepęs B. Gorbulskis.

„Jis buvo talentingas muzikas“, – trumpai B. Gorbulskį apibūdina muzikologas, Šv. Kristoforo kamerinio orkestro garbės dirigentas, maestro Donatas Katkus.

„Turiu įtarimą, kad jis apskritai buvo parašęs pirmąjį koncertą, veikiausiai, trombonui dodekafonine technika. Lietuvoje jis buvo to pradininkas. Jo visas pasaulis buvo susijęs su dainomis, estrada. Jis buvo toks, sakykim, estrados centras“, – susižavėjimo neslepia maestro D. Katkus.

Jis darydavo įspūdį – visą laiką pasitempęs, susikaupęs, šnekėdamas nežiūrėdavo tiesiai, visada truputį pro šoną, bet akys gyvos, mintis dirba, juostelė galvoje nepaliaudama sukasi.

Pasak jo, B. Gorbulskis buvo vertinamas ir išsikovojęs autoritetą. „Jis visuomenės buvo labai mėgstamas, – tikina Šv. Kristoforo kamerinio orkestro garbės dirigentas. – Tos dainos net dabar, jūs negalit įsivaizduoti, yra tokios populiarios!“

B. Gorbulskį pažinojusius bene labiausiai stebindavo du dalykai. Jo nepaprastas produktyvumas – be bene 600 parašytų dainų, jis yra ir sukomponavęs koncertus kone visiems orkestro instrumentams, rašė operas, baletus vaikams, operetes, kūrinius pučiamųjų orkestrui.

„Jis darydavo įspūdį – visą laiką pasitempęs, susikaupęs, šnekėdamas nežiūrėdavo tiesiai, visada truputį pro šoną, bet akys gyvos, mintis dirba, juostelė galvoje nepaliaudama sukasi“, – taip apie B. Gorbulskį kažkada „Šiaurės Atėnams“ yra pasakojęs fotografas Algimantas Kunčius.

Lygiai taip pat jį pažinojusieji žavėdavosi B. Gorbulskio nepaprastu humoro jausmu – kompozitorius nevengė anekdotų ar nedidelių pokštų. Pasakojama, kad kartą taksistui jis pasiūlė gerą gabalą kelio Kaune važiuoti atbulam.

Jis turėjo labai gerą humoro jausmą. Jam užtekdavo kažką pasakyti ir visi jau šypsosi.

„Gorbulskis buvo labai išsiskiriantis, originalus kompozitorius visoje mūsų Kompozitorių sąjungoje. Jis turėjo labai gerą humoro jausmą. Jam užtekdavo kažką pasakyti ir visi jau šypsosi“, – prisiminimais dalinasi maestro D. Katkus.

„Kas tenai rakina miegančius vartus, šaukia amžinus vardus...“, – tai Violetos Palčinskaitės eilutės iš „Mėlynų gatvelių“, tarsi apie patį jų kompozitorių – amžiną ir nepamirštamą.

Pasakojimo apie Benjaminą Gorbulskį klausykitės ir radijo įraše


Parengė Vismantas Žuklevičius