Kultūra

2020.03.08 21:33

Nauja patraukli vieta mieste: istorinės reikšmės Alytaus sinagoga taps vizualiųjų menų centru

Prieš daugiau nei šimtmetį statytuose Alytaus žydų maldos namuose bus įkurtas vizualiųjų menų centras. Sinagogos restauravimą planuojama baigti rudenį. Alytus neturi dailės galerijos, todėl čia numatyta rengti parodas, o atskiroje ekspozicijoje bus pristatyta miesto žydų istorija. 

Alytaus žydų maldos namai labiausiai nukentėjo sovietmečiu - čia buvo druskos sandėlis, viščiukų perykla, o per pastaruosius du dešimtmečius buvo stipriai nuniokota.

Išskirtinės istorinės reikšmės sinagogoje, statytoje 1911-aisiais, per ketverius metus restauruotas pastato cokolinis aukštas, sutvarkytas fasadas, perdengtas stogas. Dabar tvarkomas interjeras.

Buvusioje didžiojoje maldų salėje restauruota iki šių dienų išlikusi bima – kelių laiptelių pakyla, ant kurios atliekamos religinės apeigos – skaitoma Tora. Iki rudens bus atkurta sieninė tapyba.

„Rasti mažiausiai du dekoro sluoksniai tiek vyrų maldos salėje, tiek moterų dalyje. Kalbant apie vyrų maldos salę, sienų tapyba yra iš tiesų įspūdinga, pakankamai tradicinė, vaizduojanti orderinius piliastrus ir tarp jų esančius ornamentinius frizus. Tai santūrus stilius, bet impozantiškas“, – sako Kultūros paveldo departamento atstovė dr. Margarita Janušonienė.

Sutvarkytoje sinagogoje bus įkurtas vizualiųjų menų centras. Pasak miesto vadovų, iki šiol Dzūkijos sostinėje nėra dailės galerijos, todėl centro itin laukia menininkai.

„Vizualiųjų menų centre panaudojimo galimybės yra labai plačios. Tai ir parodos, ir ekspozicijos, ir seminarai, ir įvairios edukacijos. Sinagoga bus tikrai patraukli, jau dabar matome, tikrai bus daug norinčių eksponuoti savo parodas, tikrai tai dar viena patraukli vieta Alytuje“, – neabejoja Alytaus vicemerė Jurgita Šukevičienė.

Alytaus žydų istorijai bus įrengta atskira ekspozicija.

Atidaryti vizualiųjų menų centrą planuojama metų pabaigoje.

Prieš daugiau nei šimtmetį statytuose Alytaus žydų maldos namuose bus įkurtas vizualiųjų menų centras