Kultūra

2020.02.16 17:32

Mirė rašytojas Kęstutis Navakas

užuojautą pareiškė šalies vadovai
LRT.lt2020.02.16 17:32

Vasario 16-ąją eidamas 56-uosius metus mirė rašytojas, Nacionalinės premijos laureatas Kęstutis Navakas. Šį faktą LRT.lt patvirtino Rašytojų sąjungos pirmininkė Birutė Jonuškaitė. Pasak jos, garsus rašytojas mirė maždaug prieš valandą. Kol kas mirties priežastis nėra aiški, laukiama, kol ji bus nustatyta ir paaiškės daugiau detalių.

K. Navakas – Lietuvos poetas, eseistas, literatūros kritikas, vertėjas. Jis gimė 1964 m. vasario 24 d. Šeimyniškiuose, Utenos rajone.

Nacionalinės premijos laureato gyvybė užgeso sekmadienį.

Lietuvos rašytojų sąjungos Kauno skyriaus vadovas Gediminas Jankus LRT.lt pasakojo, kad ši žinia yra labai netikėta, nes poetas ruošėsi pristatyti savo knygą, derino paskutines jos detales.

„Nežinau, ar šiuo atveju tinka sakyti, kad mirė po kovos su sunkia liga. Taip, jis sirgo, kovojo su liga, tačiau atrodė, kad jaučiasi gerai, turėjome daug planų, susijusių su knygos pristatymu. Kalbėjau su juo telefonu, gyvybė užgeso greitai, ramiai, netikėtai“, – sakė Gediminus Jankus.

Kviečiame prisiminti poeto kūrybą.


Rašytojas Antanas A. Jonynas LRT.lt sakė, kad ši žinia jam yra netikėta, jį sukrėtė, tačiau daugiau detalių kol kas nežinojo.

Poezija. LRT aukso fondas. Kęstutis Navakas – „Daina“

Literatūros kritikė Viktorija Daujotytė LRT RADIJUI teigė, kad poetas mėgo eksperimentuoti, gramatikos taisykles apeiti taip, kad ženklai taptų reikšmingi. Pasak kritikės, jis norėjo atkreipti dėmesį ne į save, o į savo kūrybą.

Kalbantys tekstai. Poetas Kęstutis Navakas: kūriniai glūdi viduje dar būnant vaiku – reikia tik išrašyti

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda pareiškė užuojautą dėl rašytojo K. Navako netekties. Pasak valstybės vadovo, rašytojo balsas buvo aktualus ir savitas nepriklausomos Lietuvos literatūroje.

Prezidento teigimu, K. Navako būta visur – jis aktyviai rašė poeziją, eseistiką, publicistiką, atvėrė lietuvių skaitytojui žymiausių vokiečių poetų kūrybą, prisidėjo prie daugybės literatūros leidinių, o Kaunas amžiams įsimins jo unikalųjį knygyną „Septynios vienatvės“.

Be jo bohemiškos ekstravagancijos Lietuvos kultūros padangė bus gerokai pilkesnė.

K. Navako nuopelnai valstybei buvo įvertinti Lietuvos nacionaline kultūros ir meno premija.

Dėl šios netekties šalies vadovas pareiškė nuoširdžią užuojautą rašytojo šeimai, artimiesiems ir visai Lietuvos rašytojų bendruomenei.

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis taip pat reiškia užuojautą dėl poeto, eseisto, literatūros kritiko ir vertėjo K. Navako netekties.

„Lietuva neteko talentingo ir daugialypio kūrėjo, kurio talentas pripažintas ne vienu įvertinimu, įskaitant ir nacionaline kultūros ir meno premija. K. Navako kūryba plačiai skambėjo ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų. Tai buvo unikali asmenybė, palikusi ryškų įspaudą lietuvių literatūroje. Šią sunkią netekties valandą reiškiu nuoširdžią užuojautą K. Navako artimiesiems, kolegoms, bendraminčiams, kūrybos gerbėjams ir visiems jį pažinojusiems“, – sakoma S. Skvernelio užuojautoje.

Užuojautą pareiškė ir Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis.

„K. Navaką žinome kaip kuklią ir ypatingą asmenybę, jo kūrybą vadiname moderniąja klasika. Gilūs ir mąslūs eilėraščių rimai jau tapo legenda menininkų bendruomenėje, kurią dideliam ilgesiui netikėtai paliko poetas. Ilsėkitės ramybėje, žodžio meistre“, – sako parlamento vadovas.


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.