Kultūra

2019.11.18 20:22

Rimanto Kmitos „Pietinia kronikas“ skambės ir eteryje: LRT kuriamas radijo serialas

žiūrėkite naujausią ciklo dalį
Mindaugas Klusas, Ieva Ripinskytė, LRT.lt2019.11.18 20:22

Rimantas Kmita, „Pietinia kronikas“... Romanas, spėjęs pabūti ir miuziklu, ir diskoteka, ir ekskursija po Šiaulių mikrorajoną, LRT virsta radijo teatro veikalu. Ne šiaip spektakliu, o visu serialu.

LRT.lt rubrika „Anapus pulto“ nepraleido tokio įvykio LRT ir pakalbino spektaklio režisierių patyrusįjį Juozą Javaitį, garso režisierę Sonatą Jadevičienę ir pagrindinius aktorius – Roką Petrauską (Rimantą), Vaidilę Juozaitytę (Moniką) ir Anastasiją Marčenkaitę (Jurgą). Serialas žada būti 8 dalių, 8 pusvalandžių trukmės, klausytojus turėtų pasiekti šių metų pabaigoje.

Iš pokario į amžiaus pabaigą

Praėjusį pavasarį J. Javaitis sunkiai, sukąstais dantimis karpė montavo filmą apie Vincą Mykolaitį-Putiną, pokarį. Rimtą, sunkų. Sakė sau – daugiau su filmais jokių...

Anapus pulto. Poeto Rimanto Kmitos romanas „Pietinia Kronikas“: įvykis literatūroje grasina tapti įvykiu ir LRT?

Netikėtai sulaukė „Radijo teatro“ redaktorės Vidos Mikšytės-Morkevičienės skambučio (skambučiai visada netikėti). Pranešta, kad toks autorius siūlo jo romaną radiofonizuoti. Juozas iškart sutiko. O sužinojęs, koks autorius, – ir pradžiugo.

Vasarą R. Kmita parašė radiofonizaciją – pusketvirto šimto puslapių veikalą pavertė 70 puslapių pjese. „Pietinia kronikas“ – vienas nuostabiausių kūrinių, aprašantis dešimtojo dešimtmečio pradžią. Jame pavaizduotas vaikinuko iš Šiaulių gyvenimas. R. Kmita labai įspūdingai perteikia paauglio psichologiją“, – LRT.lt teigė J. Javaitis.

Romanas, kaip žinome, parašytas Šiaulių gatvės šnekta, iš esmės yra vidinis Rimanto (veikėjo) monologas su retrospekcijomis. Jį įgarsinti J. Javaitis patikėjo savo buvusiam auklėtiniui iš Lietuvos muzikos ir teatro akademijos (LMTA) aktoriui Rokui Petrauskui.

Rimanto mylimąją Moniką įkūnija šiaulietė aktorė Vaidilė Juozaitytė. Pirmuosius meilės nuotykius herojus mėgina patirti su proftechninės mokyklos auklėtine Edita – Urte Povilauskaite. O Jurgą, menininkę intelektualę, kuri padarė įtaką paaugliškai Rimanto brandai, vaidina Anastasija Marčenkaitė, nepamirštama „Ekskursantės“ herojė Marija.

Dauguma personažų, išskyrus mamą, vaistininkę, policininką, muitininką – jaunuoliai, Rimanto bendraamžiai paaugliai. Tad juos įgarsina jauni aktoriai, dar tik debiutuojantys radijo teatre. Viskas jiems nauja, gera praktikėlė.

Taksomorozai

Serialo garso režisierė S. Jadevičienė pasakojo, kad mėginant įgarsinti literatūros kūrinį įdomiausia užduotis – kaip atskleisti personažo dabartį ir prisiminimus. „Privalai sukurti tikrą vaizdą, kad ir užsimerkęs pamatytum veikėjo pasaulį“, – teigė ji.

Įrašinėjant spektaklio finalą nutiko įdomus dalykas – Juozą pavėžėjo taksistas, perskaitęs R. Kmitos romaną. Vairuotojas baisėdamasis pasakojo iš Šiaulių į Palangą gabenęs jaunuolius, kurie kalbėję lyg „tie morozai iš romano“. J. Javaitis gynė romano personažą, esą vaikinukas visai ne morozas, tik šneka gatvės žargonu.

Kalbininkų sankcijų serialo kūrėjai nesitiki. Kalbos apie baudžiančius kalbininkus esąs tik mitas. „Romanas sukurtas šnekamąja kalba. Jame yra riebių žodelių, juos pakeičiame švelnesniais. Riebią tiradą įgarsiname taip, kad nelabai kas supaisys. Stengiamės, kad originali kūrinio kalba nenukraujuotų, išliktų šnekamoji“, – aiškino J. Javaitis.

„Prezervatyvų pirkimas“

R. Petrauskas, vaidinantis Artūro Areimos teatre, užaugo Radviliškyje, netoli Šiaulių. Jo manymu, romano, šiuo atveju – ir radiofonizacijos, autorius kalbą truputį „kūrė“. Kai ką paėmė iš tėvų ar net vyresnės kartos. „Aja“, „nuaja“ – Šiauliuose jau seniai taip niekas nesako“, – LRT.lt tikino Rokas.

Vaidmuo jam einasi puikiai, tik ilgu žmonių, bendravimo. Mat Rimanto monologas sudaro didžiąją dalį kūrinio. „Studijoje dažniausiai skaitau vienas. Dėkui Dievui, kartais aplanko kolegės“, – teigė aktorius.

Nors romaną R. Kmita sutrumpino, regbio rungtynės nenukentėjo, išliko. „Kai dėl ligos iš personažo gyvenimo dingsta regbis, svarbiausia jam tampa Monika. O kai dingsta Monika, atsiranda literatūra“, – sakė R. Petrauskas.

Važiuodamas troleibusu ir ruošdamasis įrašui, jis iš lapų tyliai sau skaitė sceną, kur Rimantas ateina į vaistinę įsigyti prezervatyvų. Scenos pavadinimas „Prezervatyvų pirkimas“ buvo toks didelis, kad jį galėjai perskaityti iš atokiausios troleibuso vietos. Net ir iš vairuotojo kabinos.

Rokas skaitė ir pajuto bendrakeleivės žvilgsnį. „Atsisuku – ji žiūri į tekstą susidomėjusi. Pasijuokėme“, – pasakojo R. Petrauskas.

Jo žmona skundžiasi, kad namie vyras šnekąs šiaulietiškai – ir su ja, ir su vaikais. O ką pasakytų klausytojams, kuriuos sudomino žinia apie „Kronikas“, virtusias serialu? „Ka atsisėstų ramiai prie garsiakalbia, užsimerktų i pasinertų į visą šitą istuoriją. I pasiduotų visam šitam pasakojimui, i mėgautuos. I viskas bus tada gerai, čiki“, – aktoriaus lūpomis staiga prabilo Rimantas.

Pietiniame – iki penkerių

Moniką įgarsinanti aktorė V. Juozaitytė iki penkerių gyveno Šiaulių Pietiniame rajone, vėliau tėvai persikėlė kitur. Šiaulietiška šnekta jai gimtoji, tačiau aktorė atkreipia dėmesį, kad per kelis dešimtmečius ji keitėsi. Įgarsindama Moniką stengiasi būti savimi, kalbėti paprastai.

Gimtąjį miestą pamilusi, o gal pirmą kartą atidžiau į jį pažvelgusi, šešiolikos. „Anksčiau man atrodė, kad Šiauliai yra blogai, tuščia, visi nori iš jų bėgti. O iš tiesų ten gera, jauku. Gyventi gal ir nenorėčiau, bet viduje iš Šiaulių neišvažiavau, stebiu, kas juose vyksta“, – teigė Vaidilė.

Pirmiau atradusi ne R. Kmitos romaną, o jo eilėraščius. Vieną, apie suvirintoją, skaičiusi per vaidybos egzaminą LMTA. Dabar Vaidilė yra akademijos antrakursė, Nelės Savičenko ir Gyčio Ivanausko auklėtinė.

Monikos variantas B.

A. Marčenkaitė – iš to paties kurso. Tik kitaip nei Vaidilė, su Šiauliais, juolab šiaulietiška tarme, neturinti nieko bendra. Anastasijos Jurga – menininkė, Rimanto mūza ir įkvėpėja, „kultūrintoja“. Be abejo, ir simpatija, Monikos variantas B.

A. Marčenkaitė juokdamasi pasakojo, kad per atranką režisieriui jos balsas skambėjęs „keistokai“, bet tikęs ir patikęs.

Šiuo metu Anastasija vaidina seriale „Paveldėtoja“. Nepamirštamą vaidmenį „Ekskursantėje“ sukūrusi Anastasija džiaugiasi susitikimu su garsiu amerikiečių režisieriumi Matthew Weineriu (serialas „Mad Man. Reklamos vilkai“). „Man iškrito laimė suvaidinti jo naujame seriale „Romanovai“ apie carų dinastijos palikuonis“, – sakė A. Marčenkaitė.

LRT.lt rubrika „Anapus pulto“ sutelkia dėmesį į aktorius, kurių balsai pas jus atsklinda eterio bangomis. Radijo aktorius. Girdite pažįstamą balsą, tačiau niekaip neprisimenate veido... Kas gi sėdi anapus pulto prie mikrofono? Rubrika „Anapus pulto“ panaikins tą nesmagumą. Kaip randasi radijo teatras, kaip aktorių balsais atgimsta tikroji literatūra – rubrikoje „Anapus pulto“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt