Kultūra

2019.11.06 12:39

Menininkė Jurga Barilaitė ieško ryšio tarp gyvųjų ir mirusiųjų: kai kurie dalykai atsirado iš vargo

Inesa Rinkevičiūtė, LRT PLIUS laida „Kultūros diena“, LRT.lt2019.11.06 12:39

Menininkė Jurga Barilaitė, nors ir studijavo tapybą, pastaruoju metu daugiausia pristato videofilmus ir videoinstaliacijas. Vis dėlto šiandien atidaromoje Vilniaus dailės akademijos (VDA) tekstilės galerijos „Artifex“ parodoje „Kaulai ir nuosėdos“ didžioji dalis jos darbų – piešiniai.

Ši paroda – įžanga į kuriamą projektą „Gyvųjų sapnai ir mirusiųjų svajonės“. Kadangi, anot menininkės J. Barilaitės, jis nesusikalba su šalia esančiais, darbų, daugiausia pieštų sau, per penkerius metus susikaupė tiek, kad vietos galerijoje visiems – per maža.

„Kartais piešimas, net ir tokie dideli piešiniai, yra ieškojimo būdas. Labai dažnai projektas prasideda arba baigiasi piešiniais“, – teigia parodos autorė.

VDA tekstilės galerijoje „Artifex“ šiandien atidaroma ekspozicija „Kaulai ir nuosėdos“ – įžanga dvi dar kuriamas projekto „Gyvųjų sapnai ir mirusiųjų svajonės“ dalis.

Piešiniuose, kuriuos papildys keli garso ir vaizdo objektai, kaukolės, griaučiai, tęsia menininkės kūryboje nuolat vystomą kūniškumo temą. Šie simboliai – tai kūno atrama ir vidaus organų apsauga. Taip pat – gyvųjų ir mirusiųjų sąsaja.

„Vis dėl to į tą kaulą viskas susiveda. Piešiniai kurti grafitu ir suodžiais, tušu. Geriausias tušas iš geriausių suodžių, o geriausi suodžiai – iš degintų kaulų“, – aiškina menininkė.

J. Barilaitė iš dalies šį projektą skiria mirusiems draugams. Vienas jų – šį pavasarį išėjęs menininkas Auris Radzevičius.

„Jį užbaigiau kovo gale. Auris atėjo man padėti jį tiesiog suvynioti. Ir jis sako: „Taigi čia tas dingęs Malaizijos lėktuvas. Dabar kitaip šio darbo nebegaliu matyti“, – prisipažįsta kūrėja.

Nors, anot jos, ši ekspozicija labiau poetinė, darbai neturi ryškios politinės-socialinės žinutės, jos ženklų vis dėlto yra.

„Kai kurie dalykai vis tiek yra padaryti iš vargo. Iš to, kad šalta studija, kad reikia didelius piešinius daryti. Nes kai mažą darai, rankos šąla. Arba padaryta ant plakatų, dovanoto popieriaus“, – teigia J. Barilaitė.

Erdvę kitiems kontekstams ir vizualinių ženklų ryšiams darbuose atrasti menininkė palieka žiūrovui.

Išsamiai – reportaže:

Menininkės Jurgos Barilaitės prisiminimai apie išėjusius ir vis dar esančius šalia
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.