Kultūra

2019.10.10 12:16

Vos 36 metus kūręs Toulouse-Lautrecas: kabarete – dailininkas, namuose – išmanus kulinaras

LRT PLIUS laida „Kultūros diena“, LRT.lt2019.10.10 12:16

Paryžiuje dailės gurmanų laukia tikrai gardus kąsnis. Parodų salių komplekse „Grand Palais“ (Didžiuosiuose rūmuose“), atidaryta vieno garsiausių postimpresionistų Henri de Toulouse-Lautreco kūrinių paroda.

Tokios šio dailininko kūrinių retrospektyvos nebūta tris dešimtmečius, o rengėjai ragina atkreipti dėmesį, koks šis, 19 a. antrojoje pusėje kūręs menininkas, buvo šiuolaikiškas.

Pažvelgus į jo kūrinius sunku nuspėti, kad menininkas gimė ir mirė garsios aristokratų šeimos, Tulūzos grafų, pilyse. Karjerą pradėjo tapydamas afišas garsiajam Moulin Rouge kabaretui. Vėliau jo paveiksluose atsispindėjo viso Paryžiaus Monmartro rajono gyvenimas.

Meno ekspertas Stephane`as Gueganas sako, kad H. de Toulouse-Lautreco tapybos kalba – dinamiška ir intensyvi, autorius – modernus, o pasirinkti vaizduoti objektai – kitokie nei įprasta tuo metu.

H. de Toulouse-Lautrecas fiksavo tai, ką pats matė naktiniame bohemiškame 19 a. Paryžiaus gyvenime. Dailininkas buvo nuolatinis kabareto lankytojas, todėl jį įkvėpė ne tik matyti vaizdai ir veidai, bet ir tuo metu užgimęs fotografijos menas, ypač kuriant portretus, kokių dar nebuvo.

Anot S. Guegano, kaži, ar H. de Toulouse-Lautrecą galima vadinti instagramininku, bet šis kūrėjas tikrai suvokė, kokią įtaką fotografija turi pasaulio vaizdavimui. „Jis pritaikė net tuos fotografijos ar kinematografijos efektus, kurie įsigalėjo tik 20 a. Kai kurie H. de Toulouse-Lautreco draugai buvo profesionalūs fotografai, o ši paroda rodo, kaip menininkas panaudojo fotografija, kad, prisidengęs kauke, parodytų tiesą“, – pasakoja meno ekspertas.

H. de Toulouse-Lautrecas mirė 1901 m., nesulaukęs nė 37 metų, kai visiškai pašlijo jo sveikata. Menininko kūrybos palikimas – maždaug 800 paveikslų, 300 litografjų, apie 40 Moulin Rouge afišų.

S. Guegano teigimu, H. de Toulouse-Lautrecas ne tik piešė naktinį Paryžiaus gyvenimą – šio malonumus, dainininkes, prostitutes – bet ir buvo vienas retų menininkų, patyrusiu tai, ką tapė: „Klysta tie, kurie vadina jį tos epochos metraštininku – menininkas tiesiog tapė savo gyvenimą. Todėl ir darbai pribloškia ne tik gyvybingumu, intensyvumu, bet ir tikslumu.“

Didžiausia H. de Toulouse-Lautreco kūrinių kolekcija surinkta muziejuje gimtajame Albi mieste. Muziejus įkurtas dailininko motinos iniciatyva ir lėšomis. Nedaug kam žinoma, kad dailininkas paliko ir kulinarijos receptų knygą „Virtuvės menas“, buvo labai svetingas, išmanus kulinaras.

Plačiau – laidos įraše.

Kultūros diena. Į socialinio pobūdžio skaudulius reaguoja ir menininkai: atviros nuotraukų parodos Kaune tema – patyčios
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt