Kultūra

2019.09.21 11:39

Antanas Mockus: pirmą kartą atvykęs į Lietuvą negalėjau užmigti

Vismantas Žuklevičius, LRT.lt2019.09.21 11:39

„Visa siela, kiek tik galiu, kviečiu jaunimą eiti į politiką. Kai žmonės susitaiko su esama padėtimi, darbai nevyksta, jie nustumiami į šalį. Kolumbijoje sakoma: jei spjauni į sriubą, niekas jos nenori ragauti. Tas pats yra ir su politikais. Jie – kaip sriuba. Jei žmonės vengs politikos, šalinsis jos, ji atsidurs tik politikų rankose“, – per susitikimą su vilniečiais sakė lietuvių kilmės filosofas, matematikas, politikas iš Kolumbijos, buvęs sostinės Bogotos meras Antanas Mockus Šivickas.

Motinos keliais

Mūsų šalyje jis lankosi ne šiaip sau. Apie politiko mamą, menininkę, garsią skulptorę Nijolę Šivickas neseniai buvo sukurtas dokumentinis filmas „Nijolė“. A. Mockus sako, kad jam svarbu filmą pristatyti mamai brangioje žemėje.

„Kai kam gali pasirodyti, kad pernelyg garbiname motiną, tačiau iš tiesų norime tik pasakyti, kad mūsų gyvenime reikia šviesos iš šalies. Jei norime pažvelgti į savo vidų, turime atrasti kitą kalbą, kitą tradiciją. Nijolė buvo Kolumbijoje gerai žinoma menininkė, tačiau gimtojoje šalyje jos nepažįsta. Štai ir sumanėme mažą avantiūrą – filmą“, – sakė N. Šivickas sūnus.

Kėdainiuose 1925-aisiais gimusi Nijolė po Antrojo pasaulinio karo bėgo į Vokietiją. Ten 1946–1950 metais studijavo Štutgarto dailės akademijoje pas tapytoją Willi Baumeisterį. Po studijų išvyko į Kolumbiją, dirbo Bogotos laikraščių ir žurnalų iliustruotoja, vėliau – Juozo Bagdono keramikos studijoje.

Šiam 1958-aisiais išvykus į JAV, paveldėjo jo studiją. N. Šivickas prieš metus mirė Bogotoje. Įvairaus dydžio skulptūras ji dažniausiai kūrė iš molio. N. Sivickas kūriniai buvo artimi indigenistų kūrybai, menininkė domėjosi ikikolumbiniu menu.

Sapnavo atbundančią Lietuvą

Svečias pripažino, kad pirmasis apsilankymas Lietuvoje kiek neramino ir stebino. „Negalėjau užmigti, kankino klausimas, kaip veikia sovietinė sistema, – prisiminė politikas. – Fotoaparatų juostelių parduotuvėje nėra, o iš pašalės – kiek nori“.

A. Mockus sakė svajojęs ir sapnavęs, kad Lietuva atkurs nepriklausomybę. Lietuvis džiaugiasi išsipildžiusiu sapnu, tačiau išreiškė ir nusivylimą, kad lietuviai prarado dalį savo tapatybės. Nepaisant to, Lietuva A. Mockui labai patinka ir sakosi jaučiąs nuoskaudą, kad čia lankosi per retai.

Lietuvos pilietybę turintis A. Mockus šiuo metu yra išrinktas į Kolumbijos parlamentą. Jį kalbinusiam žurnalistui, laidų vedėjui, rašytojui Ryčiui Zemkauskui pašmaikštavus, ar Kolumbijoje legalu parlamente dirbti parlamentarui su kitos šalies pilietybe, svečias šypsodamas atsakė teigiamai.

„Nepasitikėjimas kitu yra pragaras“

A. Mockaus teigimu, politikoje jam labai padėjo gera iškalba. Dėl jos jis galintis apsiginti ir pulti ne kumščiais ir ginklais, o žodžiais. „Ilgus metus galvojau, kad galiu su bet kuo kariauti ir man gerai seksis, nes esu iškalbus, – įsitikinęs politikas. – Leninas yra tik nykštukas greta Dostojevskio“.

Kolumbijos lietuvis ypač aktyviai ragino jaunimą domėtis politika. Jo teigimu, vyresni politikai dažnai jaučiasi nepakeičiami. O taip yra dėl to, kad į jų pozicijas jaunimas nemėgina pretenduoti.

A. Mockus susirinkusiems piešė doro politiko paveikslą: nemeluojantis, besilaikąs žodžio, ne populistas, nuoseklus, o jei jau keičia nuomonę, tai turi ją pagrįsti.

Filosofas itin pabrėžė pasitikėjimą, kuris irgi svarbus politikoje. „Tai – didžiausias turtas. Jei žmogus nepasitiki, baisiai skaudu. Nežinau, ar yra pragaras, ar ne, bet nepasitikėjimas kitu yra tikras pragaras“, – tikino buvęs Kolumbijos sostinės meras.

Korupcijai nenuolaidžiauja

Svečias pasidžiaugė, kad gyvenimo ir politinės pažangos esama ne tik Lietuvoje, bet ir korupcijos kamuojamoje Kolumbijoje. Ten dar prieš 30 metų kyšiai ir papirkinėjimai atrodė visiškai normalus reiškinys. Pastaraisiais metais, pasak jo, kolumbiečiai vis mažiau linkę toleruoti korupciją.

A. Mockus neabejoja, kad prie to prisidėjo jo ir mamos rengtos akcijos, pasižymėjusios taikumu. „Kai manęs nebebus, norėčiau, kad žmonės prisimintų, jog mudu su Nijole prisidėjome prie to, kad Kolumbijoje dabar yra kiek daugiau atsakingumo ir sąžiningumo“, – sakė Lietuvoje viešintis A. Mockus.

Kolumbijos lietuvis Vilniuje paminėjo ir jį išgarsinusį šūkį – „Gyvenimas yra šventas“. Pasak jo, prasmės gyvenime ieškoti reikia visur, net kalboje, šokiuose ar dainose.

Aplankys brangias tėvų vietas

Po susitikimo Vilniuje A. Mockus leisis į kelionę po Lietuvą. Jam atrodė labai svarbu filmą apie savo mamą parodyti Anykščiuose. Šį miestą, kuriame gydytoju dirbo Nijolės tėvas Alfonsas, jiedu su mama aplankė 2017 metais.

Filmo peržiūra ir susitikimas su režisieriumi Sandro Bozzolo bei A. Mockumi įvyks jau šiandien, rugsėjo 21 dieną, 17 val. „Kino namų“ salėje Anykščių kultūros centre.

Sekmadienį, rugsėjo 22-ąją, kūrybinės filmo komandos kelias pasuks į Panevėžį. Susitikimas su žiūrovais įvyks 15 val. Panevėžio kino centre „Garsas“. Kauniečiams laikinojoje „Romuva“ salėje A. Mockus filmą pristatys rugsėjo 23 dieną, 17.30 val.

Filmą apie mamą Kolumbijos politikas panoro pristatyti ir savo tėvo gimtinėje – Šilutėje. Jau ne pirmą kartą A. Mockus grįžta į Šilutę, į kraštą, kuriame gimė jo tėvas Alfonsas. Filmo pristatymas rugsėjo 24 dieną 17 valandą vyks Šilutės Vydūno gimnazijoje.

„Visada jaučiau, kad ši istorija – daugiau nei tobula. Įvyko tiek daug atsitiktinumų, o jos pradžia ir pabaiga susijungė į dvidešimties metų ratą, iš kurio turbūt man jau nepavyks ištrūkti“, – sako kino režisierius, italas S. Bozzolo. Kartu su juo ir Maria Cecilia Reyes filmą „Nijolė“ kūrė ir lietuvių komanda – montažo režisierė Silvija Vilkaitė, kompozitorė Lina Lapelytė, garso režisierius Vytis Puronas, koloristas Justinas Vencius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.