Naujienų srautas

Kultūra2019.09.17 13:39

Ignas Jonynas ieško tiesos: ar ji yra „Nematoma“

žiūrėkite reportažą

Antrasis pilnametražis režisieriaus Igno Jonyno filmas „Nematoma“ – kriminalinė drama apie amžėjantį šokėją, kuris bėga nuo savo praeities, nusikaltimo, ir siekdamas patekti į TV šokių projektą yra priverstas apsimesti tuo, kuo nesąs.

Tikrovė kartais nustebina

Ilga kūrybinė draugystė I. Jonyną sieja su filosofu Kristupu Saboliumi. Jiedu kartu rašė scenarijų ankstesniam Igno filmui „Lošėjas“, prisidėjo Kristupas ir šįkart.

„Pirmiausia pasirenkame temą. Domimės, kas vyksta pasaulyje, kokie procesai pastebimi mūsų visuomenėje. Visada ieškome paprastesnės formos, labiau priimtinos platesnei auditorijai, tačiau kalbame apie sudėtingus dalykus“, – teigė režisierius.

Filme „Nematoma“, anot jo, nagrinėjama tiesos regimybės tema. „Dabar matome populizmo apraiškas politikoje. Gyvename avatarų pasaulyje – socialiniuose tinkluose gražiname, geriname savo įvaizdį, norime atrodyti panašūs į kitus. Žodžiu, bėgame nuo tiesos, glūdinčios kiekviename iš mūsų“, – kalbėjo I. Jonynas.

Jau buvo skelbta, kad reklamos agentūra, vykdžiusi filmo „Nematoma“ sklaidos kampaniją, sumanė eksperimentą: sukvietė žmones į menamą talentų šou ir nufilmuoti, ar šie yra pasiryžę apsimesti kuo nors kitu – neįgaliaisiais, dramatiškų gyvenimo patirčių turinčiais žmonėmis.

„Didysis paradoksas, kad daugelis žmonių yra pasiryžę tai padaryti – sumeluoti savo gyvenimą. Tad kartais manai, kad tokie dalykai gali kilti tik tavo galvoje, deja, – realybė kartais nustebina“, – darė išvadą filmo „Nematoma“ režisierius.

Kurdami pagrindinį personažą, ieškodami jo elgesio motyvų, I. Jonynas ir K. Sabolius pasakojimą papildė detektyvine istorija, keršto ir kaltės temomis.

Iššūkiai

Filme pagrindinį vaidmenį kuria geras I. Jonyno bičiulis, kurso draugas aktorius Dainius Kazlauskas, filmavęsis juostose „Atsisveikinimas“, „Tadas Blinda“ ir keliose lengvose komedijose, skirtose tiesiog praleisti laiką.

„Visi žinome, kad tai labai talentingas aktorius. Tačiau aš žinojau ir mažiau atskleistą jo gyvenimo detalę – mokykloje Dainius buvo perspektyvus pramoginių šokių šokėjas. Tad filme susisiejo du svarbūs dalykai – šokėjo ir aktoriaus talentai. Manau, daug ką nustebins D. Kazlausko vaidmuo, jis bus deramai įvertintas“, – vylėsi I. Jonynas.

Neseniai kino karjerą pradėjo pagrindinio moters vaidmens atlikėja aktorė Paulina Taujanskaitė. O blogiuką įkūnijusiam Dariui Bagdžiūnui, verslininkui, tai apskritai pirmoji pažintis su kino „virtuve“.

Šokio kompozicijas parengusiam choreografui Martynui Rimeikiui teko nelengva užduotis visus išmokyti šokti taip, kaip jis įsivaizdavo. „Kinas – vienas brangesnių menų. Tad nemažu iššūkiu mums tapo nuolatinė kova dėl finansinės paramos“, – teigė I. Jonynas.

Dalis filmo nufilmuota Ukrainoje, Karpatuose. Čia įvairių išmėginimų patyrė filmavimo grupė. Tarkime, sunkiai pasiekiamose vietose teko apsirūpinti elektros tiekimu. Filmas buvo kuriamas lygiai šešerius metus. „Žodžiu, pakako laiko patirti įvairių nuotykių“, – apibendrino I. Jonynas.

San Sebastianas dosnus režisieriui

Filmas „Nematoma“, dar gamybos stadijoje, buvo gana netikėtai atrinktas į San Sebastiano kino festivalio programą „Glocal in Progress“. Pergalė joje atnešė piniginį apdovanojimą ir galimybę baigti filmo gamybos darbus Ispanijoje.

A klasės festivalis vėliau atrinko „Nematoma“ į savo konkursinę programą „New Directors“. Filmas joje varžysis su 13 darbų iš kitų šalių. Tad pasaulinė I. Jonyno kūrinio premjera įvyks San Sebastiane rugsėjo 26 dieną. Beje, čia tarptautinę „karjerą“ pradėjo ir pirmasis režisieriaus filmas „Lošėjas“.

Lietuvos kino teatrų ekranuose filmas „Nematoma“ bus matomas nuo rugsėjo 20 dienos.

Parengė Mindaugas KLUSAS

Penktadienio vakarui kino teatre – naujasis Igno Jonyno ir Kristupo Saboliaus filmas „Nematoma“
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi