Naujienų srautas

Kultūra2019.09.02 15:52

Menininkų kalnelyje palaidotas kūrėjas Antanas Kmieliauskas

LRT.lt 2019.09.02 15:52

Pirmadienį į paskutinę kelionę išlydėtas šeštadienį miręs lietuvių tapytojas, skulptorius, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Antanas Kmieliauskas. Mišios už iškeliavusį kūrėją aukotos šv. Petro ir Povilo bažnyčioje, o palaidotas A. Kmieliauskas Antakalnio kapinėse, Menininkų kalnelyje.

A. Kmieliauskas paskutiniais gyvenimo mėnesiais turėjo sunkumų su sveikata, jam atliktos kelios operacijos. Apie netektį patvirtino ir A. Kmieliausko dukra, taip pat Lietuvos grafikė ir akvarelininkė, Ramunė Kmieliauskaitė. Portalui LRT.lt ji teigė, kad A. Kmieliauskas „išėjo gražiai, su sąmone“.

R. Kmieliauskaitė teigė, kad tapytojas buvo išskirtinis žmogus: „Jis visą gyvenimą išliko geras, be galo kuklus, visada dėkingas. Ne tik kaip mano tėtis, bet ir kaip Lietuvos Mikelandželas. Jis, kaip kūrėjas, buvo visas save atidavęs tiek Lietuvai, tiek savo šeimai.“

A. Kmieliauskas nutapė portretų (Stepas Jukna, Chackelis Kibarskis, Vida Žvironaitė), peizažų, kompozicijų, freskų, sukūrė dekoratyvinių skulptūrų, skulptūrinių portretų, apie 30 antkapinių paminklų, daugiau kaip 320 ekslibrių, estampų. Sukūrė originalią spalvotos grafikos atspaudimo techniką. Didžioji jo kūrybos dalis, ypač religinė dailė, ilgą laiką buvo nepelnytai ignoruojama.

Kūrėjas įvertintas tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, apdovanotas tarptautinių ekslibriso parodų prizais, medaliais, premijomis. 1994 m. už Rainių Kančios koplyčios freskas įvertintas Lietuvos nacionaline premija, 2007 m. – LDK Gedimino ordino Riterio kryžiumi.

Atspindžiai. Nacionalinės premijos laureatas Antanas Kmieliauskas
ARTi. Veidai. Antanas Kmieliauskas
ARTi. Veidai. Antanas Kmieliauskas 2 dalis.
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi