Kultūra

2019.08.31 13:00

Mirė Nacionalinės premijos laureatas Antanas Kmieliauskas

atnaujinta 13.42
LRT.lt2019.08.31 13:00

Šeštadienį mirė tapytojas, skulptorius, Nacionalinės premijos laureatas, profesorius Antanas Kmieliauskas.

Šią žinią LRT.lt patvirtino Lietuvos dailininkų sąjungos pirmininkė Edita Utarienė.

A. Kmieliauskas jau kurį laiką gydymo gydėsi įstaigose, jam buvo atlikta keletas operacijų.

„Šįryt, 9 val., jis papusryčiavo, padėkojo. Jis išėjo gražiai, su sąmone“, – pasakoja dukra, Lietuvos grafikė, akvarelininkė Ramunė Kmieliauskaitė.

„Jis visą gyvenimą išliko geras, be galo kuklus, visada dėkingas. Ne tik kaip mano tėtis, bet ir kaip Lietuvos Mikelandželas. Jis, kaip kūrėjas, buvo visas save atidavęs tiek Lietuvai, tiek savo šeimai. Jis niekada nekeitė savo pažiūrų, visada buvo patriotas. Jam niekada nieko nereikėjo sau – jokių turtų, nieko. Jis yra daug savo meno padovanojęs kitiems ir padaręs už simbolinę kainą. Jis – išskirtinis žmogus“, – geru žodžiu mini dukra.

R. Kmieliauskaitė pasakoja, kad jo darbų užtektų dar penkiems menininkams. „Manęs dažnai klausia, ar neužgožė manęs. Aš jiems visada sakau, man reikėtų penkis kartus daugiau dirbti“, – juokiasi ji.

Laidotuvės numatomos pirmadienį.

Atspindžiai. Nacionalinės premijos laureatas Antanas Kmieliauskas

Jis nutapė portretų (Stepas Jukna, Chackelis Kibarskis, Vida Žvironaitė), peizažų, kompozicijų, freskų, sukūrė dekoratyvinių skulptūrų, skulptūrinių portretų, apie 30 antkapinių paminklų, daugiau kaip 320 ekslibrių, estampų. Sukūrė originalią spalvotos grafikos atspaudimo techniką. Didžioji jo kūrybos dalis, ypač religinė dailė, ilgą laiką buvo nepelnytai ignoruojama.

Vyras gimė 1932 metais, kovo 8 dieną. Olendernėje, Alytaus apskrityje. 1939–1947 m. mokėsi Butrimonių pradžios mokykloje ir Jiezno gimnazijoje, vėliau tęsė mokslus Butrimonių progimnazijoje.

1949–1951 m. mokėsi Kauno vidurinėje dailės mokykloje, baigė aukso medaliu. 1951–1957 m. LSSR dailės institute studijavo tapybą.

1962–1977 m. dėstė Vilniaus vaikų dailės mokykloje. 1977 m. Dailės institute pradėjo dėstyti plastinę anatomiją, vėliau dėstė piešimą. 1994 m. suteiktas profesoriaus vardas. Jis buvo Nacionalinės premijos laureatas. Ją 1994-ais metais gavo už Rainių kančių koplyčios freskas.

Nuo 1957 m. dalyvavo parodose. Nuo 1975 m. buvo Lietuvos dailininkų sąjungos narys.

ARTi. Veidai. Antanas Kmieliauskas 2 dalis.
ARTi. Veidai. Antanas Kmieliauskas