Kultūra

2019.06.29 13:43

„Nupopsinta“ Lietuva: M. K. Čiurlionio muzikos festivalis gelbės klasikinę muziką

Gintarė Žičevičiūtė, LRT.lt2019.06.29 13:43

Ketvirtadienį, birželio 27-ąją, improvizacijomis Mikalojaus Konstantino Čiurlionio kūrinių motyvais pradėtas VII tarptautinio kompozitoriui dedikuoto muzikos festivalio pristatymas. Vilniaus paveikslų galerijoje susirinkę klasikinės muzikos gerbėjai išgirdo festivalio iniciatorės, pianistės Aleksandros Žvirblytės, saksofonininko Petro Vyšniausko ir pianisto Petro Geniušo atliekamus kūrinius.

Taip pat vyko diskusija „W. Shakespeare`as ir Johannas Sebastianas Bachas: ar abu pažįstame vienodai?“, kurią vedė LRT laidų vedėja Gerūta Griniūtė.

Pasisakė griežtai

Diskusija prasidėjo aptariant menką žmonių susidomėjimą klasikine muzika. Vakaro vedėja teigė, esą yra daug žmonių besigiriančių perskaitytais klasikinės literatūros kūriniais. Tačiau paklausti šie žmonės negalėtų atsakyti, kada paskutinį kartą buvo klasikinės muzikos koncerte.

A. Žvirblytė tuo nesistebėjo. „Klasikinis menas yra elitinis, jo suvokimui reikia tam tikro pasiruošimo, – teigia ji. – Tai susiję su žmogaus išprusimu, visuomenės poreikiu tokiems dalykams.“ 

Kaip pavyzdį pianistė pateikė Šveicariją. Anot jos, ten perprasti klasikinės muzikos subtilybes, apie jas diskutuoti – prestižo reikalas.

„Lietuvoje to nėra, – pažymi A. Žvirblytė. – Atsiranda paradoksas – šiais laikais galima tiesiog paspausti mygtuką ir visas repertuaras yra prieinamas internete. Tačiau mūsų visuomenei nėra vidinio poreikio.“

P. Vyšniauskas šia tema pasisakė griežtai: „Lietuva yra „nupopsinta“. Vyksta valstybinės šventės, kiti oficialūs renginiai – bet pažiūrėkite, kas ten groja. Ir mes matome tuose renginiuose dalyvaujančius Seimo, Vyriausybės narius.“

Vienas žiūrovas nenorėjo sutikti, kad komercija muzikai kenkia. „Reikia suvokti, ką galime padaryti su žmonėmis, kurie klasikinės muzikos renginiuose nesilanko, – teigė vyras. – Vienas būdų yra naudotis paprastomis marketingo procedūromis – pardavinėti. Reikia parduoti muziką taip, kad žmogus ja susižavėtų.“

Anot trijų atlikėjų, norint populiarinti tokią muziką Lietuvoje, nuo pat mažų dienų reikia lavinti jaunimą. Reikia pratinti prie klasikų kūrinių, būtinai įtraukti į įvairius užsiėmimus. Tik tokios priemonės, įsitikinę muzikai, duoda apčiuopiamų rezultatų.  

Nekeistų net į automobilį

Pasak pianistės ir pedagogės A. Žvirblytės, ji neretai sulaukia tėvų klausimų apie vaikų ateitį šioje srityje. Kur dirbs ir kiek uždirbs jų atžalos, pasirinkusios su klasikine muzika susijusias specialybes, – tokie nuogąstavimai jos kasdienybė.

Į P. Vyšniausko repliką, kad šiais laikais net automobilių taisyklos uždirba daugiau, pianistė atsakė su humoru. Anot jos, iš muziko profesijos nepralobsi, tačiau pati jos niekada nekeistų net ir už automobilį.

M. K. Čiurlionio muzikos festivalio rengėja taip pat išreiškė viltį organizuoti ir daugiau projektų, kurie populiarintų klasikinę muziką. „Viena priemonė nieko neduos, klasikos populiarinimui turi būti sukurta visa sistema,“ – įsitikinusi pianistė.

Tarp jaunųjų muzikų – profesorius

Vakarui artėjant prie pabaigos buvo pristatyta ir šių metų tarptautinio M.K. Čiurlionio muzikos festivalio programa.

Anot organizatorių, viena festivalio idėjų yra ne tik populiarinti Čiurlionio muziką originaliu pavidalu, bet ir ieškoti būdų, kaip jį priartinti prie šiuolaikinio klausytojo.

Festivalis liepos 3 d. prasidės vieno ryškiausių jaunosios kartos pianistų Pauliaus Anderssono pasirodymu, vėliau estafetė bus perduota jaunųjų talentų vakarui.

Liepos 6-ąją festivalį oficialiai atidarys M. K. Čiurlionio menų mokyklos simfoninis orkestras po atviru dangumi. Šiais metais orkestro koncerte bus galima išgirsti ir Eduardo Balsio kūrinių, taip pažymint 100-ąsias kompozitoriaus gimimo metines. Orkestras taip pat pratęs savo tradiciją – pritars žmonėms, 21 valandą giedosiantiems Lietuvos himną.

Festivalio metu klasikinės muzikos gerbėjai galės išgirsti naują pianisto P. Geniušo programą, jungtinį Mindaugo Jankausko, Vilijos Kuprevičienės ir A. Žvirblytės koncertą. Programoje taip pat netrūks ir garsių svečių iš Italijos, Jungtinės Karalystės, Rusijos ir Ispanijos.

Renginių maratoną liepos 13 dieną užbaigs koncertas „Apmąstymai apie M. K. Čiurlionį“. Per jį savo įžvalgomis dalinsis prof. Vytautas Landsbergis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.