Kultūra

2019.05.11 12:37

Venecijos bienalėje – Lietuvos paviljono triumfas: „Auksinis liūtas“ už Nacionalinį pasirodymą

papildyta kultūros ministro komentaru
LRT.lt, BNS 2019.05.11 12:37

58-ojoje Tarptautinėje Venecijos meno bienalėje Lietuvos paviljonas sulaukė ne tik ypatingo lankytojų dėmesio, bet ir svaraus pagerbimo apdovanojimų ceremonijos metu – opera–peformansas „Saulė ir jūra (Marina)“ pelnė „Auksinį liūtą“ už geriausią Nacionalinį pasirodymą.

„Auksinis liūtas“ Lietuvos atstovams atiteko už „eksperimentinę dvasią ir netikėtą nacionalinio paviljono reprezentavimą“.

„Tai didelis Lietuvos šiuolaikinio meno pripažinimas. Kritikų ir žiūrovų susižavėjimas liudija, kad opera „Saulė ir jūra” nepalieka abejingų. Dėkoju menininkėms ir organizatoriams šiandien įtraukusiems Lietuvos kultūros vardą į Europos ir pasaulio kultūrines diskusijas“, – apdovanojimo įteikimo metu kalbėjo kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas.

Vėliau LRT RADIJUI telefonu iš Venecijos ministras tvirtino, kad šis laimėjimas – išskirtinis.

„Lietuva pirmoji pripažinta, jos menas pripažintas iš visų Baltijos šalių, viso mūsų regiono. Tikrai labai mažai posovietinių šalių yra gavusios tokį pasaulinį pripažinimą. Juoba, kad jį gauna jaunoji karta, mūsų nepriklausomybės menininkių karta, susitelkusi ir atradusi tokią originalią idėją, kuri pavergė tarptautinę žiūri, meno kritikus. Ne dėl kokių nors politinių aplinkybių, ne dėl kokių nors įtakų, bet tiesiog dėl to, kad tai yra nuostabus kūrinys“, – sakė ministras.

Tarptautinėje Venecijos bienalėje Lietuvos paviljonas, vos atsidaręs, sulaukė neįtikėtino skaičiaus lankytojų. Venecijos bienalėje, viename svarbiausių meno renginių visame pasaulyje, Lietuvą atstovauja menininkės Rugilė Barzdžiukaitė, Vaiva Grainytė, Lina Lapelytė su opera-performansu „Saulė ir jūra (Marina)“. Žiūrovai, stebėdami šį pasirodymą, tampa gyvenimo nuo atostogų iki atostogų liudininkais. 

Dar prieš oficialų atidarymą šalies paviljonas imtas liaupsinti Italijos ir pasaulio žiniasklaidoje. Rašyta, kad „Tokie performansai kaip šis – deimantai, trapiausia meno forma.“

Lietuvos paviljoną į rekomenduojamų pamatyti sąrašą įtraukė tokie prestižiniai meno leidiniai kaip „Frieze“ ir „The Art Newspaper“. O po specialios kūrinio peržiūros žiniasklaidai, „The New York Times“ Europos kultūros temų redaktorius Matthew Andersonas socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbė, kad Lietuvos paviljonas yra jo favoritas.

Lietuvos paviljoną Venecijoje pristato Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerija. Paviljono mecenatai „JCDecaux Lietuva“, „Lewben Art Foundation“, meno centras „The Momentary“ (JAV).

Daugiau apie Lietuvos paviljoną Venecijos bienalėje žiūrėkite vaizdo įraše.

Istorinis momentas: Venecijos Auksinis liūtas - Lietuvos menininkių rankose