Kultūra

2019.05.07 12:27

Pradėtas rodyti HBO serialas „Černobylis“: didžiuotis verčia įspūdingas lietuvių indėlis

LRT PLIUS laida „Kultūros diena“, LRT.lt2019.05.07 12:27

Ignalinos atominė elektrinė, Vilniaus ir Kauno daugiabučių kiemai – tai tik kelios vietos, įamžintos gegužės 6 dieną JAV pradėtame rodyti HBO seriale „Černobylis“. Tačiau Lietuva kino kūrėjams patraukli ne tik dėl lokacijų – didelį indėlį turi ir įvairių sričių Lietuvos kino profesionalai, kurių ekrane išvysti negalima.

Kodėl gaisrininkai tuomet vilkėjo karines uniformas? Tai tik vienas iš klausimų, iškildavusių  prieš metus Lietuvoje filmuoto penkių dalių mini serialo „Černobylis“ kūrėjams. Vieno didžiausių JAV televizijos kanalo HBO, kartu bendradarbiaujant su britų „Sky Atlantic“, sukurtame seriale išvysti galėsime ne tik Ignalinos atominėje elektrinėje ar Vilniaus, Kauno daugiabučių kiemuose nufilmuotas scenas, vaizduojančias Pripetės miestelį ir Černobylio tragediją. Atkreipti dėmesį derėtų į kiek kitokį lietuvių indėlį, kurio paprastai ekranuose nepastebėsi.

Kaip sako Lineta Mišeikytė, „Baltijos filmų paslaugų“ vykdančioji prodiuserė, šiam mini serialui tiko ne tik lietuvių patirtis ir profesionalumas bei infrastrūktūra, bet ir istorinės žinios: „Esame išgyvenę tą istorinį laikotarpį ir žinome, kaip žmonės rengėsi, elgėsi, kaip atrodė namai būtent prieš 30 metų.“

Anot L. Mišeikytės, ji sulaukdavusi įdomių klausimų. „Kartais man iš filmavimo aikštelės paskambindavo režisierius, klausdamas – Lineta, pasakyk, ar tarybiniais laikais žmogus galėjo rūkyti palatoje? Sakydavau, kad tikrai ne, dėl tvarkos“, – teigia prodiuserė.

Mini serialo kūrėjai iš tiesų stengėsi kiek įmanoma labiau atsižvelgti į lietuvių patarimus. Ypač kalbant apie kostiumus. Dailininkei Odile Dicks-Mireaux sudėtingiausia buvo patikėti, kad žmonės anais laikais rengėsi taip skurdžiai ir kaip visuomenės įpročiai skyrėsi nuo Vakarų Europos šalių.

Kostiumų dailininkės asistentės pareigas ėjusi Daiva Petrulytė teigia, kad šis mini serialas, kalbant apie kostiumus ir jų apimtį, yra didžiausias projektas Lietuvoje. Pašnekovė išskiria, kad daugiausia reikėjo įvairių uniformų ir karinių kostiumų, kurie ne pirkti, o specialiai siūti Lenkijoje. Civilių drabužių, norint kuo tiksliau perteikti istorinį autentiškumą, ieškota pirkti.

„Mūsų pokalbių ir fotografijų paieškos metu O. Dicks-Mireaux suprato, kad Anglijoje niekur neras reikiamų drabužių. Čia pasitarnavo mano patirtis, nes žinau kostiumų sandėlius tiek Rusijoje, tiek Ukrainoje ar Baltarusijoje. Pirmasis mūsų darbo etapas buvo apvažiuoti visus tuos kino studijų ir kostiumų sandėlius, parodyti, kaip atrodė tikrieji sovietmečio drabužiai“, – pasakoja D. Petrulytė.

Nemažai drabužių serialui „Černobylis“ nupirkta Ukrainos blusturgiuose. Iš viso prie šio mini serialo dirbo apie 300 žmonių, iš kurių užsieniečių – vos kelios dešimtys. Didžiausia lietuvių specialistų komanda dirbo filmo dailininkų departamente.

L. Mišeikytės teigimu, tikrai galima didžiuotis lietuviais dekoracijų statytojais. Nuvažiavus į Ignalinos atominę elektrinę negalima filmuoti gaisro, sprogimo, likvidacijos darbų. Dekoracijų statytojų dirbo trys kompanijos, jie viską statė ir kūrė maždaug pusę metų. Ekskursijose dalyvavę žmonės negalėjo patikėti, nes dekoracijos atrodė kaip tikras išsprogęs reaktorius.

Darbas su užsienio kino filmų kūrėjais, anot vykdančiosios prodiuserės, ne tik pritraukia investicijų į Lietuvą ir sukuria darbo vietų, bet ir gilina mūsų šalies specialistų darbo įgūdžius. Dėl to pastebimai gerėja ir lietuviškų filmų kokybė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.