Kultūra

2019.05.03 22:18

Operos ir baleto teatre – finansinės bėdos: pakeltos bilietų kainos, vėluojama atsiskaityti su solistais

Nacionalinis operos ir baleto teatras keičia įprastą repertuaro politiką ir kitąmet tą patį spektaklį rodys dvi, tris ar net keturias dienas iš eilės. Be to, šiek tiek pakeltos bilietų kainos. Teatro vadovas sako, kad pakeitimai būtini, nes sumažinus 10 metų nedidėjusį finansavimą teatras vėluoja atsiskaityti su solistais, tiekėjais.

Raudonas kilimas, kuriuo žiūrovai kopia atėję į Nacionalinį operos ir baleto teatrą, – gražioji teatro pusė, sako teatro vadovas Jonas Sakalauskas. Kad kiekvieną vakarą pakiltų uždanga, sunkvežimiais iš sandėlių į teatrą vežamos dekoracijos, darbininkai ją montuoja. Pusei tūkstančio darbuotojų ir daug kainuojančiam pastatui išlaikyti valstybė skiria beveik 9 milijonus eurų. Ši suma nekinta dešimtį metų. 

„Yra labai aiškių priežasčių, nes teatro finansavimas nedidėjo, o realiai paslaugoms šiais metais net ir sumažėjo. Neužtenka tos sumos, kurią skiria valstybė, tiek, kiek reikėtų mūsų kolektyvui, nes rinka diktuoja savo sąlygas“, – sako J. Sakalauskas, Nacionalinio operos ir baleto teatro vadovas.

Likus mėnesiui iki operos „Turandot“ premjeros buvo pavogti kostiumai, teatras skubiai pasiuvo naujus ir papildomai tai kainavo 130 tūkstančių eurų. Brangiam spektakliui išleista 300 tūkstančių eurų daugiau, nei planuota. Todėl esą pradėjo vėluoti teatro atsiskaitymai su kai kuriais tiekėjais.

Teatro vadovas tikisi, kad skolas padengs, jeigu gaus draudimo už pavogtus kostiumus išmoką. Kultūros ministerija teigia, kad kultūros įstaigų finansines ataskaitas peržiūri metų pabaigoje, tačiau situacija teatre domėsis atskirai. 

„Galbūt jau yra kažkokių nesklandumų, tai mes pasidomėsime kas ten yra įvykę ir pagal tai spręsime, ar reiktų kažkaip ministerijai giliau panagrinti, ar tai vis dėlto tam tikras nesklandumas, kurį gali teatras ir su tiekėjais suderinti“, – sako Gintautė Žemaitytė, viceministrė.

Tačiau viceministrė pripažįsta, kad kultūros įstaigos yra skurdžiausios Lietuvoje ir vėluojantys atsiskaitymai – ne naujiena daugelyje teatrų, muziejų.

„Teatras šiandien yra savo minimum ir tikrai daro viską, kad su esamais finansais esamoje finansinėje situacijoje įgyvendintų tokį repertuarą, koks jis yra dabar“, – teigia J. Sakalauskas.

Rudens sezoną bus keičiamas įprastas repertuaras: tą patį spektaklį rodys dvi, tris ar net keturias dienas iš eilės, taip tikimasi sutaupyti kelias dešimtis tūkstančių eurų. Šiek tiek pakeltos bilietų kainos.

„Šiek tiek kilstelėjome kainą, aišku, vartotojui tai gali nepatikti, bet tikrai to finansavimo mums reikia didesnio, kad galėtume normaliai funkcionuoti. Taip pat vyksta sėkmingos derybos su rėmėjais“, – tikina teatro vadovas.

„Labai sunkiai įsivaizduoju kur dar galima suveržti, kad jau visai nenugnybtume. Pats finansavimas yra istoriškai susiklostęs, faktiškai neindeksuotas jau keletą metų“, – sako viceministrė.

Nacionalinėms kultūros įstaigoms pinigus skirstanti Finansų ministerija teigia, kad biudžetus peržiūrės tik kitąmet, todėl geresnės oro ventiliacijos prašančios siuvėjos dar turės palaukti.

Europoje operos ir baleto teatrams vidutiniškai skiriama apie 30 milijonų eurų. Vilniuje beveik keturis kartus mažiau gaunantis teatras kitąmet švęs lietuviškos operos 100-metį ir tikisi, kad neteks artistų į sceną išleisti, pavyzdžiui, su dėvėtais drabužiais.

Reportažą žiūrėkite nuo 29.52 min.