Gyvenimas

2021.09.19 09:11

Kernavėje – folkloro, šviesų ir muzikos šventė: įspūdingai sutiktas rudens lygiadienis

LRT.lt2021.09.19 09:11

Šeštadienį rudeniško oro nenusigandusius žmones į Kernavę sutraukė jau ne pirmą sykį vykstanti Rudens lygiadienio ir baltų vienybės šventė, skirta pažymėti astronominį gamtos virsmą ir simboliniu patyrimu priminti baltų genčių susivienijimo svarbą.

Kaip dar prieš šventę informavo renginio organizatoriai, įvairiapusiško renginio pagrindiniais akcentais tapo šviesos ir tamsos, gyvybės ir mirties susitikimas, ugnies ir šviesų misterijos, muzikinės sąšaukos, kovų šūksniai, lygiadienio apeigos, skulptūrų deginimas. Visi šie veiksmai susiliejo su paslaptinga muzika.

Renginio atidarymas buvo paskelbtas gaudžiant folkloro ansamblių atliekamai ragų ir dūdmaišio muzikai, skambant būgnams nuo Pilies kalno piliakalnio. Šventėje dalyvavo ir į eiseną susibūrę žirgai žemaitukai, šventės svečius džiugino ant Kernavės piliakalnių pastatyta skulptūrų ekspozicija „Baltų raštai“.

Netrūko ir muzikos skambesių: ant scenos žengė latvių folkloro ansamblis „Banga“, Lietuvos folkloro ansambliai „Medgrinda“, „Laukis“, „Ratilio“, „Žilvita“, koncertavo grupė „Baltos varnos“.

Temstant ant piliakalnių viršūnių patraukė įspūdinga eisena. Vyko neeilinė ugnies, būgnų, ragų, daudyčių, skudučių ir senųjų giesmių sąšauka, simbolizuojanti vienybę, pagarbą protėviams, gyvai tradicijai ir papročiams. Sąšaukos intarpuose skambėjo mitologinių sakmių pasakojimai, liustruoti šviesų instaliacijomis ir muzika. Galiausiai aukuro ugnis įžiebė ir didįjį rudens lygiadienio bei baltų vienybės laužą.

Anot renginio organizatorių, šventės įspūdį sustiprino kulminacinis momentas – skulptūrų ekspozicijos „Baltų raštai“ įžiebimas, paliekantis viltingą pavasario ekvinokcijos laukimą. Šventinis vakaras užsibaigė smagia šokių vakarone su folkloro ansambliais.

Kaip rašoma Vilniaus etninės kultūros centro interneto puslapyje, kiekvieną rugsėjį, apie 20–23 d. įvyksta rudens lygė – metas, kai dienos trukmė trumpam susilygina su nakties, ir šiauriniame Žemės pusrutulyje prasideda astronominis ruduo.

Švenčiant rudens lygiadienį pabrėžiama šiltojo metų laiko pabaiga ir perėjimas į šaltąjį. Šią dieną tradiciškai atnašaujama dievybėms už išaugintą, subrandintą derlių, tuo pabrėžiant ribų tarp skirtingų klimato sąlygų svarbą.

Šventės Kernavėje akimirkos – nuotraukų galerijoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt