Gyvenimas

2020.07.23 05:30

Viskas prasidėjo nuo vienos vištos – dabar Paukščių kaime ganosi ir alpaka Donaldas Trumpas

Eimantė Juršėnaitė, LRT.lt2020.07.23 05:30

„Pas mus gyvena Donaldas Trumpas, Tru Sabaka ir Zoro“, – apie šmaikščiai pavadintus augintinius portalui LRT.lt pasakoja Laima ir Rimantas Rakauskai, Ignalinos krašte įkūrę Paukščių kaimą. Pasak šeimininkų, ši vieta – stebuklinga, nes žąsies plunksna čia galima užrašyti laišką norus pildančiai Laimės paukštei.

LRT.lt tęsia straipsnių ciklą „Aplink Lietuvą“! Visą vasarą žurnalistai keliaus po atokiausius šalies regionus ir miestelius, kalbins vietos gyventojus, verslininkus bei aktyvius bendruomenių narius, kad jų unikalias istorijas išgirstų visa Lietuva. Apie tai portale LRT.lt skaitykite kiekvieną savaitę.

Siauras miškų takelis vingiuoja link Ignalinos krašte esančio Cijonų kaimo, kuriame įsikūręs kitas – Paukščių kaimas. Būtent paukščiai pirmieji čia ir pasveikina lankytojus – vos įsukus į kiemą, pasigirsta jų čirenimas, klegenimas, cypsėjimas ir kudakavimas.

Netrukus kieme pasitinka ir Paukščių kaimo šeimininkai Laima ir Rimantas, Cijonuose gyvenantys jau keturiolika metų.

„Įsikūrėme 150 metus skaičiuojančiame name, kuris priklausė mano prosenelei “, – pasakoja kaimo gaspadine save vadinanti Laima. Tiesa, nenustebkite, jei L. Rakauskienė jus pasitiks persirengusi milžiniška pelėda – taip ji paprastai pasveikina į kaimą atvykusias vaikų grupes.

Tiesa, Paukščių kaimas Cijonuose įsikūrė prieš aštuonetą metų, o kaip teigia šeimininkai, viskas prasidėjo nuo vienos vištos – Rakauskai norėjo, kad jų dukra galėtų valgyti šviežius kiaušinius. Netrukus po to kieme jau kudakavo vištų pulkelis, vaikštinėjo putpelės, o žmonos pageidavimu atsirado ir gražuolis povas, besipuikuojantis spalvingų plunksnų vėduokle.

„Dabar ūkyje gyvena apie 300 gyventojų – vištos, antys, žąsys, fazanai, povai, stručiai, pelėdos, taip pat alpakos, ožkos, asiliukas, ponis, avys, triušiai… Tiesa, tikslų gyventojų skaičių pasakyti sudėtinga – čia nuolat išsirita naujų paukščiukų, o kartais įsisukus lapė ar vanagas vieną kitą ūkio gyventoją ir nugvelbia“, – pasakoja R. Rakauskas.

Beje, Paukščių kaimo gyventojai turi labai neįprastus ir šmaikščius vardus. Vienos alpakos vardas – toks pats kaip ir JAV prezidento – Donaldas Trumpas, jam kompaniją palaiko dar dvi alpakos Pipiriukas ir Varis.

Visai neseniai pralindęs iš savo aptvaro pas alpakas apsigyveno ir strutis nandu. „Svarbu, kad gražiai sugyvena“, – šypteli šeimininkas, mosteldamas į kitą aptvarą, kuriame vaikštinėja strutis emu, pavadintas Tru Sabaka.

„Sakome, kad vardus mums pakužda patys gyvūnai, – pasakoja humoro jausmo nestokojantis R. Rakauskas. – Vienus kaip nors pavadiname atsižvelgdami į jų charakterį, kitiems vardus sugalvoti padeda draugai ar į ekskursiją atvykę vaikai. Kartais netgi savotiškus vardo rinkimus surengiame.“

Besidairant ūkyje galima išgirsti ir asiliuką. „Čia Zoro, dabar jis poilsiauja, o daugiausia darbo turi žiemą, kai Paukščių kaime įrengiame gyvą prakartėlę, jis – vienas veikėjų. Paprastai pasibaigus šiltajam sezonui, lankytojų sumažėja, tačiau Kalėdų laikotarpiu lankytojai vėl plūsteli – atvyksta pasižiūrėti prakartėlės ir susitikti su Kalėdų Seneliu“, – pasakoja šeimininkas.

Nors ūkyje jau dabar gyvena keli šimtai augintinių, R. Rakauskas sako, kad Paukščių kaimas kiekvienais metais plečiasi. „Tiesa, šiemet karantinas viską buvo kiek pristabdęs, įnešė ir šiokio tokio nerimo ir nežinios, bet dabar pastebime, kad šią vasarą lankytojų sulaukiame net daugiau, nei būdavo ankstesniais metais. Matyt, daugelis vengia kelionių į užsienį ir ieško pramogų Lietuvoje“, – svarsto jis.

O pramogų Paukščių kaime išties netrūksta – šeimininkai ne tik kviečia pasižvalgyti po jų valdas ar augintinius skanėstais pavaišinti, bet ir siūlo ant laužo ugnies drauge išsikepti milžiniškos kiaušinienės.

„Pagaminti 50 porcijų „Pirato akių“ man – vienas juokas, juk dažniausiai padeda į ekskursijas atvykę tėveliai su vaikais“, – linksmai pasakoja L. Rakauskienė, vaišinanti ne tik vištų kiaušiniais. Kai tik yra galimybė, Paukščių kaimo šeimininkai pagamina kiaušinienės ir iš stručio kiaušinio, kurio, pasak R. Rakausko, užtenka dešimčiai žmonių pamaitinti – jis yra panašaus dydžio, kaip 25 vištos kiaušiniai.

„Stručiai apskritai labai įdomūs gyvūnai – jie ilgaamžiai, gyvena 60-70 metų, o lietuviška žiema jiems nebaisi – jų plunksnynas itin tankus, nes iš vienos šaknies išauga dvi plunksnos. Be to, stručio patelei sudėjus kiaušinį, 40 dienų jį peri patinėlis“, – pasakoja R. Rakauskas, žinantis daugybę visokiausių įdomybių net ir apie egzotiškiausius savo ūkio gyventojus. Jomis mielai dalijasi ir su smalsiais lankytojais, kurie tiesiog apipila šeimininkus įvairiausiais klausimais.

Tiesa, šeimininkai juokiasi, kad jų kaimas yra beveik stebuklinga vieta – svečiai čia gali išmokti rašyti žąsies plunksna ir parašyti laišką savo laimės paukštei. Paprastai savo norus vaikai užkoduoja ir po to nuneša į milžinišką Laimės paukštės lizdą, susuktą Paukščių kaimo pakraštyje. Šeimininkai vienu balsu patikina, kad laiške užrašytos svajonės būtinai išsipildo.

Donaldą Trumpą ar Zoro sutiksite ir Lietuvoje – jie ganosi Paukščių kaime

Donaldas Trumpas, Tru Sabaka, Zoro ir kiti Paukščių kaimo gyventojai – nuotraukų galerijoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt