Gyvenimas

2020.01.02 12:15

2019-aisiais tėvai vaikams rinko itin originalius vardus: dukrą pavadino ir Lape

Atnaujinta 14:50
LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt, BNS2020.01.02 12:15

Populiariausi vaikų vardai jau penketą metų išlieka panašūs, tačiau kasmet atsiranda nemažai tėvelių, kurie savo vaikui suteikia anksčiau negirdėtus vardus, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ pastebi Jolanta Kuzmienė, Vilniaus civilinės metrikacijos skyriaus vedėja.

Pernai tėvai ką tik gimusiems vaikams dažniausiai suteikdavo Mato ir Sofijos vardus, rodo BNS pateikti Registrų centro duomenys. Mato vardas suteiktas 308 berniukams, Sofijos – 298 mergaitėms.

Šie vardai į antrąją vietą iš pirmosios išstūmė Luką ir Lėją – populiarios mokslinės fantastikos epopėjos „Žvaigždžių karai“ veikėjų vardus. Luko vardas suteiktas 300 berniukų, Lėjos – 283 mergaitėms.

Populiariausių vardų trejetuką užbaigia Jokūbas ir Luknė, pastarieji vardai suteikti atitinkamai 280 berniukų ir 261 mergaitei.

Toliau populiariausių vardų dešimtuke tarp berniukų rikiuojasi Dominyko, Nojaus, Jono, Beno, Herkaus, Marko ir Kajaus vardai, tarp mergaičių – Amelijos, Emilijos, Kamilės, Patricijos, Gabijos, Liepos ir Emos vardai.

Registrų centras pernai gruodį taip pat skelbė populiariausius dešimtmečio vardus, čia pirmauja Matas ir Emilija.

Nuo 2010 metų Lietuvoje Mato vardas suteiktas daugiau kaip 4,6 tūkst. berniukų, o Emilijos vardu pavadinta daugiau kaip 4,1 tūkst. mergaičių.

Džiugu, kad praėjusiais metais Lietuvoje gimė 31 tūkst. vaikų, 6,5 iš jų – sostinėje, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ pastebi J. Kuzmienė.

Ji pasakoja, kad dar prieš penketą metų tėvai dažniausiai savo vaikams suteikdavo prosenelių ar senelių vardus, o šiandien vis daugiau tėvų nori vaikams suteikti kuo originalesnį vardą.

„Paprastai tėvai ateina jau apsisprendę dėl vaiko vardo, dažnas pasakoja, kad renkant vardą jiems svarbiausia buvo vardo reikšmė, kilmė ir ar vardas tinka vaikeliui. Kasmet pastebime, kad kone penktadalis vaikams suteikiamų vardų – naujadarai“, – sako J. Kuzmienė.

Populiariausi 2019-aisiais mergaičių vardai – Sofija, Emilija, Ema, Gabija, Ieva, Adelė. Daugiausia berniukų pavadinti vienu iš šių vardų – Benas, Adomas, Matas, Jokūbas, Jonas.

„Tačiau, kaip ir minėjau, tėvai stengiasi būti ir labai originalūs. Kai kurie vardai yra ne tik nauji, bet kol kas ir vienetiniai. Pavyzdžiui, Belita, Juka, Juna, Ugna, Atlanta, Aheidė, Lapė“, – vardija J. Kuzmienė.

Labas rytas, Lietuva II d. Dėl klimato kaitos žiemos trukmė susitraukė dvigubai: kaltas žmogus ar tai – natūralus procesas?
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.