Gyvenimas

2019.11.17 13:29

Svečiuose pas „Petraičių šeimą“: tiesioginės serialo transliacijos ir aktorių improvizacijos

LRT.lt2019.11.17 13:29

Prieš daugiau nei 60 metų Lietuvos televizijos eteryje pasirodė abejingų nepalikęs pirmasis istorijoje televizijos spektalis „O vis dėlto ji sukasi“. Praėjus dar keleriems metams atsirado ir pirmasis televizijos serialas „Petraičių šeima“, prie ekranų suburdavęs specialiai anksčiau ūkio darbus pabaigdavusius žmones. Kadangi transliacijos vykdavo tiesiogiai, eteryje pasitaikydavo nemažai improvizacijų.

1957 m. spalio 13 d. televizijos ekranuose pasirodė pirmasis Lietuvos televizijos spektaklis „O vis dėlto ji sukasi“, kurį režisavo Vitalis Gruodis. Anuomet spektaklius kūrė pati televizija, o kūriniai, prie kurių kūrimo prisidėdavo didelė grupė žmonių, buvo transliuojami tiesiogiai. Kadangi pirmasis televizijos spektaklis susilaukė didelės sėkmės ir žiūrovų susidomėjimo, po pusmečio jis buvo pakartotas.

Kadangi transliacijos vykdavo tiesiogiai, teatro „scenoje“ pasitaikydavo kurioziškų situacijų. Prasidėjus spektaklio transliacijai, diktoriai, nenorėdami be reikalo šmėžuoti kadre, dažnai šliaužte iššliauždavo iš studijos, kad nepatektų į kadrą ir jie liktų nepastebėti akylų televizijos žiūrovų.

Įdomu ir tai, jog visai spektaklio komandai – aktoriams, operatoriams, režisieriui ir kitiems darbuotojams – tekdavo spraustis nedidelėje erdvėje, mat visi spektakliai buvo transliuojami iš ankštos, vos 40 kvadratinių metrų dydžio studijos.

Nespėjus praeiti nė 10-iai metų, televizijos ekranuose pasirodė naujo žanro kūrinys – pirmasis Lietuvoje šeimyninis televizijos serialas, pirmoji lietuvių situacijų komedija „Petraičių šeimoje“. Legendinis televizijos serialas, kurį režisavo Galina Dauguvietytė, televizijos eteryje pradėtas rodyti 1964 m.

Petraičių šeimos nuotykiai buvo tokie populiarūs, kad prie televizijos ekranų prikaustė minias žiūrovų. Kai eteryje pradėdavo rodyti serialą „Petraičių šeima“, ištuštėdavo Lietuvos miestų gatvės, kiemai, netgi žemės ūkio darbus žmonės baigdavo anksčiau, kad tik nepraleistų serijos.

Serialo autorė ir režisierė Galina Dauguvietytė yra sakiusi, kad šią šeimą pažinojo visa Lietuva, o jos gyvenimą stebėjo visi – nuo vaikų iki senelių.

Idėja kurti „Petraičių šeimą“ gimė klausantis Lenkijos radijo. Iš pradžių istorijos apie Petraičių šeimą buvo tik G. Dauguvietytės kurtos laidos „Kultūra ir buitis“ dalis. Pirmasis Petraičių šeimos pasirodymas eteryje truko 10 minučių, vėliau – 15 minučių, dar vėliau – 20, 30 ir 40 minučių. Galiausiai serialas „Petraičių šeimoje“ tapo valandos trukmės serialu ir atsiskyrė nuo laidos „Kultūra ir buitis“.

Vaidinimų generalinė repeticija buvo rengiama iš ryto. Repeticijų metu specialistų komanda aptardavo ir pataisydavo aktorių darbą, dialogus, scenarijaus detales. Žinoma, improvizacijų išvengti nepavykdavo, tačiau jos serialui tik priduodavo žavesio.

Masinių scenų aktoriais tapdavo tos pačios televizijos darbuotojai. Intarpai su scenomis iš miesto ir kitais vaizdais buvo nufilmuojami iš anksto, jie buvo komediniai, be teksto, su lydinčia muzika.

Televizijos studijoje buvo įrengtas „Petraičių 3 kambarių butas“. Filmavimo metu operatoriams teko kiek įmanoma tyliai, be triukšmo, stumdyti kameras iš kambario į kambarį, o masyvius mikrofonus kabinti virš aktorių galvų taip, kad jie nepakliūtų į kadrą. Savaime suprantama, kartais to nepavykdavo išvengti, todėl žiūrovai netikėtai ekrane išvysdavo „įsibrovusius“ mikrofonus ar kamerų objektyvus.

Tiesioginės „Petraičių šeimos“ transliacijos vykdavo 9–10 valandą vakaro. Visus 8-erius metus rodytas serialas buvo transliuotas tiesiogiai. Paskutinė legendinio serialo serija buvo transliuota 1972 m.

Nuo 1964 metų aštuonerius metus rodyto serialo režisierė G.Dauguvietytė, kurią jis ir išgarsino, yra sakiusi, jog serialo populiarumą lėmė gera aktorių vaidyba ir aštrus siužetas. Serialas pasakojo apie paprastą Petraičių šeimą ir jų kasdieninius rūpesčius, aktualius kiekvienai šeimai. Šeimos nariai nuolat atsidurdavo komiškose situacijose.

Serialas buvo rodomas tiesiogiai kiekvieno mėnesio paskutinį sekmadienį. Tais laikais televizija tiesioginių transliacijų įrašų nedarydavo, todėl neišliko nė vienos „Petraičių šeimoje“ serijos, išskyrus keletą, nufilmuotų tiesiai iš televizoriaus ekrano.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt