Gyvenimas

2019.05.28 07:01

5 didžiausi iššūkiai moters sveikatai: pavojai slypi ir mobiliajame telefone, ir vandens buteliuke

sužinokite, kaip jų išvengti
Eimantė Juršėnaitė, LRT.lt2019.05.28 07:01

Ant galinės automobilio sėdynės paliktas vandens buteliukas su vandeniu, ant naktinio stalelio padėtas ar net į liemenėlę įkištas mobilusis, kasdien virtuvėje naudojamas saulėgrąžų aliejus – visa tai kiekvieną dieną po truputį prisideda prie rimtų sveikatos problemų ateityje, įspėja Lietuvoje viešėjusi specialistė iš Švedijos.

Gegužės 28-ąją minima Tarptautinė moterų sveikatos gerinimo diena. Ką galime padaryti, kad jaustumės geriau? 

Vienos privačios Švedijos medicinos klinikos steigėja ir mitybos specialistė S. Lundborg teigia, kad pirmiausia turėtume suprasti, kodėl mus kankina įvairūs negalavimai. Anot jos, maisto ir farmacijos pramonė laiko mus savo rankose – gyvename streso kupiną gyvenimą, norime gerai atrodyti, turėti tvarkingus namus, pasirūpinti pietumis, užauginti laimingus vaikus ir svajojame apie sėkmingą karjerą, todėl neturime laiko ilgai rūpintis savimi.

„Mes, moterys, maitinamės prastai, o jei kamuoja prasta savijauta ar galvos skausmas, griebiamės piliulių. Tačiau neturėtume elgtis taip lengvabūdiškai ir viską spręsti vaistais, pirmiausia turėtume išsiaiškinti, kodėl apskritai jus kankina galvos skausmas“, – siūlo susimąstyti ji.

Milijonai metų, jos teigimu, praėjo, kol iš beždžionės evoliucionavome į žmogų, tačiau staiga, o tiksliau per maždaug 35-erius pastaruosius metus, viskas pasikeitė – mažai rūpinamės savo mityba, esame nuolat apsupti radiaciją skleidžiančių įrenginių, buityje naudojame labai daug chemijos.

Visa tai lemia, kad padaugėja širdies ir kraujagyslių bei onkologinių ligų, vystosi demencija, atsparumas insulinui, artritas, skausmai sąnariuose ir t.t. O organizmas apie tai bando įspėti, tačiau ne visada kreipiame į jo perspėjimus dėmesį.

„Nors pagal išsilavinimą esu mitybos specialistė, visuomet žinojau, ką ir kada valgyti, tačiau prieš dešimtmetį susirgau – ėmiau sunkiai valdyti rankas ir be savo vaikų pagalbos negalėjau net pasirūpinti savimi. Ėjau nuo vieno gydytojo kabineto prie kito, tačiau niekas negalėjo paaiškinti, kas man yra, kol po poros metų galiausiai paaiškėjo, kad mano negalavimai atsirado dėl kai kurių maisto produktų netoleravimo“, – vienuolikos metų senumo istoriją prisimena S. Lundborg. – Supratau, kad prieš du tūkstantmečius gyvenęs medicinos tėvas Hipokratas buvo teisus – ligos nenukrenta iš dangaus, jos atsiranda dėl nuolatinių nuodėmių prieš mūsų prigimtį. Kai jų prisikaupia, susergame.“

Anot specialistės, organizme nuolat vyksta milijonai procesų, kurių pusiausvyrą palaiko vidiniai savireguliacijos mechanizmai. Be to, jos teigimu, organizmas geba pats save gydyti. Tačiau dėl išorės veiksnių, minėtosios organizmo savybės sutrinka ir mus pradeda kankinti įvairūs negalavimai.

S. Lundborg sako, kad dažniausios priežastys, dėl kurių į medikus kreipiasi moterys yra penkios Tikėtina, kad jei moterys netaps sąmoningesnės, šios priežastys ateityje taps didžiausiais jų sveikatos iššūkiais.

1. Krūties vėžys

Vėžys išsivysto atsiradus hormonų pusiausvyros sutrikimams, įvairiems uždegimams, padidėjus cukraus kiekiui kraujyje ir pan., vardija S. Lundborg., o nustatomas jis dažniausiai atliekant mamogramą.

Ji pataria rinktis infraraudonųjų spindulių tyrimą, kuris vėžį gali parodyti likus 7-10 metų iki jam išsivystant. Dažniausiai aparatas parodo įvairius uždegimus, kuriuos nesunkiai pagydžius galima išvengti onkologinių susirgimų.

„Net jei turite problemų su danties kanalu, neturėtumėte į tai žiūrėti pro pirštus – mikroorganizmai iš danties kanalo patenka į visą organizmą, taip pat ir krūtis“, – sako S. Lundborg.

Ji ne tik siūlo atsakingai rūpintis sveikata ir laiku atlikti tyrimus, bet ir atsargiau rinktis naudojamas priemones.

„Toksinai į organizmą patenka per mūsų naudojamą kosmetiką ar higienos reikmenis. Jų yra ir mūsų naudojamuose dezodorantuose, kuriuos tepame arti krūties. Juose gausu mums kenksmingo aliuminio. Rekomenduočiau įdėmiai skaityti etiketes, o dar geriau naudoti namuose gamintus dezodorantus. Aš pati pasidarau iš kokosų aliejaus ir bulvių krakmolo. Veikia puikiai“, – patikina specialistė.

Ji atkreipia dėmesį ir į keistą moterų įprotį mobilųjį telefoną laikyti savo liemenėlėje – juk prie savo krūties laikote įrenginį skleidžiantį įvairiausias bangas, kurios gali būti nesaugios sveikatai. „Jau net ir tai, kad telefoną pasidedame ant miegamojo spintelės yra negerai. Kai miegame jis turėtų būti paliktas bent jau kitame kambario gale“, – sako S. Lundborg.

S. Lundborg taip pat pataria turėti šepetį kūnui, kuris kartu su fiziniais pratimais, padeda pagerinti limfos sistemos darbą, taip padeda pašalinti iš organizmo toksinus, ypač tuos, kurie kaupiasi prie moters krūtų ir gimdoje. Be to, kūno masažavimas šepečiu padeda išvengti daugelio kitų negalavimų.

2. Hormonų pusiausvyros sutrikimai

Anot jos, bene dažniausia priežastis, kodėl moterys kreipiasi į jos kliniką – skydliaukės problemos, o apskritai vaistas, skirtas skydliaukei gydyti yra 4 pagal populiarumą pasaulyje. „Tik, deja, vaistas problemos nepašalina. Reikėtų pirmiausia galvoti apie priežastis, kurių yra labai daug: toksinai, prasta mityba, atsiradę virškinimo sutrikimai ir kita“, – pastebi ji.

Taip pat svarbu, kaip veikia kiti organai, gaminantys hormonus. Jei sutrinka jų veikla, atsiranda įvairių skundų: energijos trūkumas, nuolatinis nuovargis, nutukimas ir pan. Svarbu, kad nesutriktų pusiausvyra estrogeno bei progesterono, lytinių moteriškų hormonų, kurie susiję ir su moters vaisingumu.

Beje, kaip pastebi S. Lundborg, šiandien naudojame labai daug plastiko – nuo maišelių į kuriuos susidedame maistą, iki pakuočių ar plastikinių buteliukų, iš kurių geriame. Dar blogiau – šildome maistą mikrobangų krosnelėje net neišėmę jo iš pakuotės.

„Plastike yra bisfenolio A (BPA), kuris yra sintetinis estrogenas, siejamas su daugybe ligų (vėžiu, diabetu, širdies ir kraujagyslių ligomis, nutukimu, persileidimu, skydliaukės problemomis ir pan.) Iš maisto produktų šis bisfenolis lengvai patenka į mūsų organizmą.

Dar didesni jo kiekiai patenka dėl šilumos, pvz., šildant maistą plastikinėse pakuotėse. Dažnas nė nesusimąsto, kad automobilyje, ant sėdynės numestas ir saulėje šylantis vandens buteliukas į vandenį skleidžia kenksmingas medžiagas. Patarčiau visiškai atsisakyti plastiko pakuočių, o vandenį pilti į stiklo butelius ar gertuves“, – sako ji.

3. Širdies ir kraujagyslių ligos

Dažniausiai šios ligos siejamos su vyrų sveikata, tačiau medikai vis dažniau kalba apie tai, kad jos dažnai kankina ir moteris.

„Kalbant apie šias grėsmes, pirmiausia norėčiau pabrėžti Omega-3 riebalų rūgščių svarbą. Dažniausiai neturime pakankamai šios medžiagos, todėl pasikeitus omega-3 ir omega-6 rūgščių santykiui organizme atsiranda įvairūs uždegimai. Kad mums pakaktų Omega-3 rūgščių, turėtume pasistengti, kad šios medžiagos gautume su maistu, taip pat svarbu vengti produktų, kuriuose gausu omega-6 riebalų rūgščių (pvz., liesa varškė, liesas pienas ir pan.)“, – sako S. Lundborg.

Jos teigimu, širdies ir kraujagyslių ligomis skųstis labiausiai pradėjome tada, kai vietoj sviesto pradėjome valgyti daugiau margarino, taip pat pradėjome rinktis liesus produktus, iš kurių dirbtinai pašalinti riebalai (varškė, pienas ir pan.).

Specialistė siūlo atsisakyti ir mažiau riebalų turinčių produktų ir margarino, o taip pat visų aliejų, išskyrus kokosų ir alyvuogių.

Ji taip pat primena, kad norint išvengti širdies ir kraujagyslių ligų, svarbu sportuoti, subalansuoti mitybą (ypač svarbu, kad organizmas gautų pakankamai omega-3, vitamino C ir D, magnio), normalizuoti kraujospūdį.

4. Per didelis insulino kiekis kraujyje

Jei jums trūksta vitaminų bei mineralų, jei maistas jūsų organizme nėra tinkamai suvirškinamas, jūsų organizmui trūks reikalingų medžiagų, tikėtina, kad turėsite viršsvorio, iškils didesnė grėsmė susirgti širdies bei kraujagyslių ligomis.

Mityba itin svarbi, tad norint sureguliuoti cukraus kiekį kraujyje ir tinkamą medžiagų pasisavinimą reikia ir šiek tiek paeksperimentuoti.

„Jei matote, kad kankina negalavimai, pirmiausia pabandykite atsisakyti tam tikrų maisto produktų, pradėkite nuo pieno produktų ir gliuteno – mūsų organizmui šiuos produktus suvirškinti itin sunku, nes neturime tam reikalingų enzimų.

Jei pašalinus kokį nors maisto produktą iš raciono po savaitės ar dviejų pastebite pagerėjimą, tikėtina, kad jis kėlė tam tikras sveikatos problemas, pvz., raumenų skausmą, galvos skausmą ar prastą savijautą, tai gali turėti įtakos insulino gamybai ir toleravimui“, – paaiškina S. Lundborg.

5. Bakterijos ir virusai

„Pasirūpinkite savo dantų sveikata – tai didžiausias mano patarimas. Kaip ir krūties vėžio ar širdies ligų atveju, danties kanaluose esantys mikrobai gali patekti į jūsų organizmą. Tyrimai rodo, kad žmonių arterijose ar net širdyje yra nemažai bakterijų, viso to reikėtų atsikratyti“, – primena ji.

Visi išvardyti susirgimai yra glaudžiai susiję tarpusavyje, pvz., insulino svyravimai ir dėl to atsiradęs viršsvoris gali padidinti širdies ligų riziką ir pan. Todėl ji sako, kad svarbu rūpintis savimi ir pirmiausia susireguliuoti mitybą bei atsakingiau naudoti įvairius įrenginius bei buityje naudojamą chemiją ar plastiką. Jei norite išlikti sveikos, taip pat svarbu, atpažinti savo kūno siunčiamus signalus apie galimus sveikatos sutrikimus, pastebi S. Lundborg.

S. Lundborg pranešimą apie moterų sveikatos iššūkius skaitė konferencijoje „Sveika ir laiminga mama“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.