Eismas

2021.05.11 20:35

Kelionės kemperiu kaina: prabanga ar galimybė sutaupyti?

Eglė Girdenytė, LRT.lt2021.05.11 20:35

Pandemija, karantinas ir judėjimo ribojimai gerokai pakoregavo lietuvių įpročius keliauti. Būtent dėl plintančio viruso nemažai poilsiautojų ėmė planuoti keliones nuosavu automobiliu, o dalis jų nusprendė pamėginti keliauti kemperiais. Nors iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad kelionės su nameliu ant ratų yra gana didelė prabanga, specialistai pabrėžia, kad atsižvelgti reikėtų ne tik į nuomos kainą.

Pakilo ne nuomos, o pardavimo kaina

Vladas Valiukevičius, keliautojas ir kemperių nuomos platformos „Valdo kemperiai“ įkūrėjas teigia, kad per pastaruosius metus kemperių nuomos kainos, nepaisant išaugusio susidomėjimo, nepadidėjo. Nors, anot jo, augo pačių manelių ant ratų kainos, ypač – naudotų.

„Nuomos kainos nesikeitė, tačiau norintiems įsigyti naudotą, bet kokybiškai išlaikytą nuosavą kemperį, šiuo metu yra kur kas sunkiau nei būdavo anksčiau. Šiuo metu yra gerokai sumažėjusi kemperių pasiūla, o populiarumas – išaugęs. Keliautojai ieško ne tik naudotų, tačiau ir naujų kemperių, tačiau galima pastebėti, kad namelius ant ratų jau turintys žmonės taip pat nebeskuba jų parduoti, kaip, kad buvo anksčiau“, – sako V. Valiukevičius.

Pašnekovas teigia, kad toks susidomėjimo kemperiais augimas turi ir kitą efektą. Anot jo, kainų stabilumui įtakos turi ir konkurencijos didėjimas, tačiau atsirandant vis daugiau nuosavus kemperius įsigyjančių žmonių, kurie taip pat nusprendžia pasiūlyti ir jų nuomos paslaugas, keliautojai vis dažniau pasimeta, kokia nuomos kaina yra racionali.

„Nusipirkę namelį ant ratų, kai kurie žmonės nusprendžia susimažinti jo išlaikymo sąnaudas ir kol jis nenaudojamas – siūlo jo nuomos paslaugas. Žinoma, siūlomos kainos dažnai būna neapibrėžtos, žmonės džiaugiasi, kad gali gauti bent nedidelių pajamų už nuomą, tačiau tokie nuomotojai iškreipia rinką. Tiesa, konkurencija auga, nes daugiau atsiranda ir didesnių žaidėjų, kurie savo parkuose turi ir po 100 naujų kemperių. Būtent dėl to nuomos kainos nedidėja, o eiliniam vartotojui, tai tampa privalumu“, – sako pašnekovas.

Brangu ar nebrangu?

V. Valiukevičius pažymi, kad norint sutaupyti ir atostogoms išleisti kuo mažiau, tačiau į kelionę leistis su namuku ant ratų, gali pavykti tik tuo atveju jei bent jau 6 asmenys nuomojasi seną kemperį, kurio paros nuomos įkaitis yra apie 60-70 eurų. Anot jo, tokiu atveju nuomos kaina yra išdalinama didesniam skaičiui žmonių, todėl ir bendra kelionės kaina sumažėja. Visgi jei poreikiai didesni, atitinkamai reikia į juos ir atsižvelgti.

„Kelionei sutaupyti pavyks ir tuomet, jei kemperį nuomosis šeima turinti 3-4 vaikus bei šunį. Tokiu atveju apsistoti viešbutyje parai bus gana brangu, o ir gyvūnai ne visuose viešbučiuose būna pageidaujami. Gyventi kemperyje tokiu atveju bus kur kas pigiau, o ir ant namelyje įrengtos dujinės ar kepsninėje pagamintas maistas taip pat atsieis mažiau nei pietaujant restorane. Visgi, jei žmonės nori keliauti dviese ir važiuoti naujame ar apynaujame kemperyje, tokiu atveju nuomos kaina parai išauga iki 140 eurų, o ar tai pigu, ar ne, kiekvienas turėtų paskaičiuoti pagal turimą biudžetą“, – sako V. Valiukevičius.

Pašnekovas teigia, kad apskaičiuojant bendrą kelionės su nameliu ant ratų kainą, svarbu atsižvelgti ir kur bus apsistojama. Jis teigia, kad gyvenimas kempingo teritorijoje taip pat kainuos papildomai, tačiau keliaujant kemperiu nakčiai galima sustoti kone bet kur, o tai – nieko nekainuoja.

„Kempinguose galima gauti įvairių paslaugų, tačiau norintiems sutaupyti jau yra sukurtos specialios programėlės, kuriose poilsiautojai gali rasti visą informaciją apie vietas, kur su nameliu ant ratų nakčiai galima sustoti nemokamai. Tai dažniausiai yra įvairios aikštelės ir stovėjimo vietos, tačiau jose įsikurti galima pakankamai komfortiškai, o išlaidas už pragyvenimą sumažinti nuo 25 iki 60 eurų už naktį“, – aiškina V. Valiukevičius pridurdamas, kad iš esmės tokį keliavimo būdą galima pritaikyti ir pagal turimą kelionės biudžetą.

Svarbu įvertinti savo poreikius

Justina Žlibinienė, namelių ant ratų nuomos „Kemperiai 365“ įmonės atstovė taip pat teigia, kad kelionės kemperiu kainą daugeliu atvejų lemia poilsiautojų poreikiai ir norai, o taip pat ir keliaujančių suaugusiųjų skaičius. Ji aiškina, kad įprastai naujo kemperio nuomos kainos vidurkis už parą yra apie 150 eurų, todėl kiekvienas keliautojas turėtų pats įsivardyti, ar tokia kaina yra priimtina, ar jau viršija turimą biudžetą. Vis dėlto ji pabrėžia, kad norint paskaičiuoti ar tai yra pigiau ar brangiau nei keliaujant nuosavu automobiliu ar skrendant lėktuvu, reikėtų įvertinti kur kas daugiau veiksnių.

„Kai kurie atostogų metu gyvena viešbučiuose, kiti norėdami sutaupyti renkasi apartamentus, kurie dažnu atveju yra pigesni. Keliaujant kemperiu rūpintis nakvynės vieta nebereikia, tačiau čia reikia pačiam pasigaminti maistą, kuris viešbutyje gali būti jau įskaičiuotas į sąskaitą. Žinoma, kartais vienu kemperiu keliauja dvi šeimos, tad paros kaina krenta iki 75 eurų parai“, – sako. J. Žlibinienė.

Pašnekovė taip pat atkreipia dėmesį, kad norintys sutaupyti turėtų įvertinti ar norės apsistoti kempinge ar ne. Ji aiškina, kad daugeliu atvejų žmonės prisiriša prie kempingų dėl ten galimų gauti serviso paslaugų – namelio ant ratų vandens atsargų papildymo, nuotekų išleidimo ir pan. Vis tik ji pažymi, kad toks pasirinkimas taip pat prisideda prie kainos už parą didėjimo.

„Kempingai būna ir penkių žvaigždučių, kur galima rasti baseinus ir įvairias pramogas, tačiau be abejonės tokiose vietose ir sumokėti reikės daugiau. Tačiau mes visą laiką raginame žmones pajusti tą laisvę, kurią suteikia kemperis, nes pasipildyti vandens, dujų, ar gauti kitas paslaugas, kurios reikalingos, kad kemperis veiktų sėkmingai, galima ir įvairiose degalinėse, aikštelėse bei kitose vietose“, – aiškina pašnekovė.

Kaina susideda iš 3 dalių

Laimonas Mačiulis, įmonės „Kemperija“ vadovas, teigia, kad kelionės kemperiu populiarėja ne dėl to, kad tai yra labai pigu, tačiau dėl gaunamo patogumo ir laisvės. Tiesa, jis taip pat antrina kolegoms ir aiškina, kad priklausomai nuo poreikių, atostogų biudžetas kemperiu gali būti ir pakankamai didelis, ir itin kuklus.

„Kelionės kaina susideda iš 3 dalių. Pirmoji – kemperio nuomos kaina, kuri priklausomai nuo jo pagaminimo metų, piko metu svyruoja nuo 110 iki 130 eurų už parą. Galima paskaičiuoti, kad leidžiantis į kelionę dešimčiai dienų, nuomos kaina būtų apie 1200 eurų. Prie šių išlaidų svarbu paskaičiuoti ir antrąją dalį – išlaidas degalams. Preliminariai, norint įveikti 2000-2500 kilometrų, vien tik už degalus reikės sumokėti apie 250 eurų, nes vidutinės namelio ant ratų degalų sąnaudos svyruoja nuo 10 iki 12 l/100 km. Trečioji bendros kainos dalis – išlaidos nakvynei. Šią dalį apibrėžti sunku, nes ji priklauso tik nuo keliautojų pasirinkimų – galima išleisti ir labai daug, galima neišleisti nė kiek“, – aiškina L. Mačiulis.

Pašnekovas aiškino, kad keliaujant kemperiu galima rasti vietų, kur sustojimas nieko nekainuos, tačiau prireikus kempingų teikiamų paslaugų, svarbu įsivertinti, ko iš tiesų iš jo tikimasi. L. Mačiulis pastebi, kad tiek aplinkinėse šalyse, tiek Vakarų Europoje galima rasti gana nebrangių kempingų, kuruose kaina už parą svyruoja apie 20–30 eurų, tačiau galima rasti ir 5 žvaigždučių kempingų, kuriuose siūlomos įvairios pramogos vaikams, baseinai ir kiti privalumai, tad čia už parą gali tekti pakloti ir apie 60–80 eurų.

L. Mačiulis teigia, kad kai kuriais atvejais kelionė kemperiu gali būti netgi pigesnė nei kelionė nuosavu automobiliu, mat pastarajame nesudarytos nei patogios sąlygos poilsiui, nei maisto gaminimui, todėl poilsiautojai būna priversti ieškotis viešbučio ar apartamentų, o taip pat ir dažniau renkasi pietauti ar vakarieniauti kavinėse. Žinoma, šis pašnekovas, kaip ir kiti, pabrėžia, kad planuojant kelionės su nameliu ant ratų biudžetą itin svarbu įvertinti, kokie bus šeimos ar keliautojų kompanijos poreikiai ir ar toks keliavimo būdas bus priimtinas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.