Eismas

2021.04.15 10:03

Naujovė vairuotojams: parduoti ir registruoti automobilį bus galima tik turint specialų kodą

atnaujinta 11.08
Eglė Girdenytė, LRT.lt2021.04.15 10:03

Ketvirtadienį spaudos konferencijos metu Vidaus reikalų ministerija pristatė naują Transporto priemonių savininkų apskaitos sistemą, kuri skirta užtikrinti, kad įsigyjantieji automobilį išvengtų apgaulių ir nesusidurtų su nesąžininga prekyba automobiliais.

Kodas privalomas kiekvienam

Nauja transporto priemonių apskaitos sistema pradedės veikti nuo š. m. gegužės 1 d. Joje bus fiksuojami visų transporto priemonių savininkai, t. y. kiekviena šalyje esanti ir nuosavybės teise Lietuvos gyventojui ar įmonei priklausanti transporto priemonė turės turėti unikalų savininko deklaravimo kodą (SDK), kuris bus sudarytas iš 8 raidžių.

Transporto priemonę parduoti ar registruoti bus galima tik turint šį kodą. Nuo šiol savininkų pasikeitimas ir registracija bus du atskiri procesai. Pirma, vykstant nuosavybės pasikeitimui kas kartą bus suteikiamas naujas SDK. Antra, tik turint jį, asmuo galės registruoti transporto priemonę savo vardu.

„Šiuo metu dalis transporto priemonių perpardavimo sandorių vyksta atsiskaitant grynaisiais pinigais, kurie nėra fiksuojami ar įtraukiami į sistemos apskaitą, todėl taip nuslepiami mokesčiai. Tikėtina, kad dėl to valstybė kasmet praranda apie 40 mln. eurų. Centralizuota transporto priemonių savininkų apskaitos sistema – tai būtina ir neatidėliotina kovos su šešėliniu automobilių verslu priemonė“, – teigia vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.

Pastaraisiais metais naudotų automobilių prekybos sektoriaus kontrolei Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) skyrė išskirtinį dėmesį. 2018–2020 metais, atlikdama kontrolės veiksmus, VMI šiame sektoriuje nustatė beveik 5 mln. eurų papildomai mokėtinų mokesčių.

Didžiausias pokytis per 30 metų

VĮ „Regitra“ generalinio direktoriaus pavaduotojas Saulius Šuminas teigė, kad tai yra didžiausias transporto priemonių registravimo sistemos pokytis per 30 metų. Jis teigė, kad nuo gegužės 1 d. kiekvieną transporto priemonę ir jos savininką sies savininko deklaravimo kodas, kuris keisis keičiantis automobilio savininkui. Jis teigė, kad nuo minėtos datos SDK bus suteikiamas ne tik naujai registruojamiems, bet ir jau užregistruotiems automobiliams. Anot jo, nuo gegužės 1 d. SDK kodas automatiškai bus sugeneruotas 1,9 mln. transporto priemonių. S. Šuminas pabrėžia, kad dėl to transporto priemonių savininkams jokių veiksmų imtis nereikės.

„Šiuo metu pardavus automobilį jo pardavimą reikia deklaruoti per 10 dienų. Būtent per šį laikotarpį įvyksta daug pokyčių, dėl kurių kyla įvairių nesusipratimų. Pradėjus galioti naujai tvarkai pirmasis, per 5 darbo dienas, į „Regitrą“ turės kreiptis pirkėjas, kuris deklaruos, kad įsigijo transporto priemonę ir tik vėliau pardavėjas patvirtins, kad būtent šiam asmeniui pardavė turėtą automobilį“, – aiškina. S. Šuminas.

VRM pristatė naujoves vairuotojams, tarp jų – transporto priemonių pirkimas ir pardavimas tik su specialiu kodu

„Regitros“ atstovas teigė, kad įsigiję automobilį pirkėjai apie įvykusį sandorį galės pranešti dviem būdais – visiškai nemokamai pasinaudodami elektronine sistema arba atvykdami į „Regitros“ padalinį ir už suteiktą paslaugą sumokėdami kiek daugiau nei 4 eurus.

S. Šuminas teigė, kad tokia praktika bus taikoma ir įsigyjant transporto priemonę iš užsienio. Dar prieš įvažiuojant į Lietuvos teritoriją elektroninėmis priemonėmis bus privalu deklaruoti automobilio įsigijimą.

„Įsigaliojus šiai tvarkai automobilių pardavimu užsiimantys asmenys, įveždami transporto priemones į Lietuvos teritoriją iš anksto turės būti deklaravę jų įsigijimą bei turėti SDK. Kitu atveju automobilių įvežimas į šalį bus deklaruojamas, kaip nustatytos tvarkos pažeidimas“, – teigia „Regitros“ atstovas.

Numatyta atsakomybė ir tolerancijos laikotarpis

VMI kontrolės departamento vyresn. patarėjas Rolandas Puncevičius teigė, kad pokyčius paskatino ir kaimyninės Latvijos patirtis. Įdiegusi privalomą automobilių registravimo sistemą, kaimyninėje šalyje per pirmuosius metus šiame sektoriuje sumokėtų mokesčių suma išaugo 27.2 mln. eurų.

R. Puncevičius aiškina, kad tokia tvarka padės užkirsti kelią sudaryti fiktyvius transporto priemonių pardavimų sandorius bei užtikrinti automobilių pirkimo-pardavimo sandorių kontrolę, kuri bus vykdoma tiek stabdant automobilius atvėje, tiek automobilių turguose ar kitose pardavimo vietose. Transporto priemonės savininkui numatytos tvarkos reikalavimų nevykdymas užtraukia baudą nuo 150 iki 300 eurų. Pirmą kartą ši atsakomybė gali būti sumažinta iki 75 eurų, o pakartotinai padarius šį nusižengimą numatyta bauda nuo 440 iki 600 eurų.

Nors naujoji tvarka įsigalios gegužės 1 d. iki liepos 31 d. bus taikomas pereinamasis laikotarpis. Jo metu į „Regitrą“ turėtų kreiptis tie, kurių transporto priemonė yra Lietuvos teritorijoje, tačiau ji yra išregistruota arba dar neįregistruota. Iki rugsėjo 1 d. bus taikomas tolerancijos laikotarpis.

Apie pasikeitimus trumpai:

1. Sandorio sudarymas. Dar prieš sudarant pirkimo–pardavimo sutartį, bus itin svarbu išsiaiškinti, ar automobilis turi SDK, nes be jo nebus galimybės deklaruoti transporto priemonės nuosavybės ir jos registruoti.

2. Nuosavybės pasikeitimo deklaravimas. Proceso eiliškumo tvarka:

• Pirmiausia į „Regitrą“ turės kreiptis automobilio pirkėjas ir internetu arba padalinyje užpildyti įgijimo deklaraciją, kurioje reikės nurodyti pirkimo–pardavimo sutarties duomenis, SDK ir kt.

• Tuomet automobilio pardavėjas turės patvirtinti pirkėjo pateiktus duomenis. Tai taip pat bus galima padaryti internetu arba padalinyje.

• Abi pusės šiems veiksmams turės 5 darbo dienas nuo sandorio sudarymo dienos (terminas skaičiuojamas bendrai). Tik tuomet naujajam savininkui bus suteikiamas naujas SDK, panaikinant senąjį, ir savininkas sistemoje taps deklaruotu automobilio savininku.

3. Automobilio registracija. Naujasis automobilio savininkas su naujai sugeneruotu SDK turės kreiptis į „Regitrą“ dėl automobilio registracijos, kad būtų išduotas naujas registracijos liudijimas ir, jei pageidaujama, numerio ženklai. Pati automobilio registracijos procedūra keičiama nebus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.