Naujienų srautas

Eismas2019.08.19 19:37

Pirmoji pagalba įvykus avarijai: traukti nukentėjusius galima tik kritiniu atveju

Šiemet Lietuvos keliuose autoįvykių metu sužeista daugiau nei 1800 asmenų. Beveik pusės avarijų priežastis – nesaugus greitis. Neretai po tokių avarijų iš automobilių asmenis tenka vaduoti gelbėtojams.

Avarijos įspūdingai atrodo tik kino filmuose, realybė – gerokai labiau šokiruojanti. Šiais metais, policijos duomenimis, įvyko pusantro tūkstančio autoavarijų, kuriose sužeista daugiau nei 1800 asmenų.

Palyginimui pernai per tą patį laikotarpį buvo keliais šimtais avarijų ir sužeistųjų mažiau. Pusės avarijų priežastis – pasirinktas nesaugus automobilio greitis.

„Dažnu atveju žmonės iš automobilio išlipa. Jei jie sąmoningi, tai sėdėjimas žemyn galva nėra malonus. Bet jei yra patirti sužalojimai, tada reikėtų palaukti ugniagesių, nes lipdami galite prisidaryti bėdos“, – pastebi Ugniagesių gelbėtojų mokyklos specialistas Tomas Šarauskas.

Gelbėtojai pataria, kad vienas svarbiausių dalykų, padėsiantis jums paties išlipti iš automobilio, tai tinkmai sureguliuotos sėdynės. Tai yra, alkūnės ir kelių sulenkimo vietos turi būti laisvos, nesiremti į jokius atramos paviršius.

Avarijos metu, ne ką mažiau svarbi ir pirmoji pagalba nukentėjusiems asmenims. Taigi, ką daryti, kai įvykio vietoje atsidūrėte pirmas?

„Kviesti pagalbą, nurodyti įvykio vietą, kiek įmanoma tiksliau. Jeigu tai plentas, tai gal žinome koks kelias, koks kilometras. Tai svarbu, kad būtų žinoma kur pasiųsti artimiausią brigadą.

Reikia įvertinti situaciją, kiek yra nukentėjusių, kokią jų būklė – ar sąmoningi, kiek žmonių, koks kraujavimas“, – pasakoja Greitosios medicinos pagalbos stoties dispečerinės vadovas Vytenis Keršys.

Medikas teigia, kad iš automobilio nukentėjusius traukti verta tik vienu atveju, jei kyla reali gaisro grėsmė.

„Jei tu ne medikas ir neturi priemonių, tai traukdami akivaizdžiai sužalotą žmogų, galime jam dar labiau pakenkti.

Galiu duoti pavyzdį iš savo praktikos. žmogus važiavo ir trenkėsi į stulpą. Buvo deformuotas automobilis ir užblokuotos abi durys.

Prisistatė žmonės, kad mes tuoj jį ištrauksim. Sakau negalima jo traukti, nes reikia tvarkingai prieiti. Tada atvažiavo gelbėtojai, uždėjome apykaklę.

Pasirodo, buvo kaklo slankstelio lūžis, todėl traukiant buvo galima sužaloti nugaros smegenis ir tas žmogus, geriausiu atveju, būtų likęs visiškas invalidas“, – priduria V. Keršys.

Jei avarijos metu žmogus buvo išsviestas iš automobilio, tuomet būtina steriliais tvarsčiais stabdyti kraujavimą prispaudžiant tvarstį prie žaizdos. Tačiau pirmiausia, po to kai iškvietėte pagalbą, nukentėjusįjį reikia tinkamai paguldyti ant šono.

„Jei žmogus nėra sąmoningas, reikia jį paguldyti ant šono, nes jei yra smegenų trauma, kad neužspringtų, neužsikirstų liežuvis. Tiek mes galime padėti“, – paaiškina V. Keršys.

Taigi, svarbiausia, kad įsėdus į automobilį būtina tinkamai susireguliuoti sėdynes, pasirinkti saugų greitį, o ištikus nelaimei kuo skubiau skambinti skubios pagalbos numeriu 112.

Šiemet eismo įvykiuose žuvo, 53 vyrai (amžiaus vidurkis 47-ri metai) ir 22 moterys (amžiaus vidurkis 49-ri metai). Tarp žuvusiųjų – 3 nepilnamečiai (9 m. mergaitė, 12 ir 16 metų amžiaus berniukai).

Plačiau – vaizdo įraše.

Autoįvykiai po padidinamuoju stiklu: kaip išlipti iš apvirtusio automobilio ir padėti nukentėjusiajam?

Parengė Vytenis Kudarauskas

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi