Galbūt kai kam šiandien keista, kai Rusijos diktatorius Vladimiras Putinas arba Rusijos užsienio reikalų ministras ima skaityti eiles. Ne bet kokias, o skirtas Abiejų Tautų Respublikos okupacijai įteisinti ir sukilimui malšinti. Taip atgyja Aleksandras Puškinas, kurio eilėmis grasinama Vakarams nesikišti „į seną slavų ginčą“, nes Europa susirūpino įvykiais Lietuvoje. Jas kartu su Nemira Pumprickaite, atsargos karininkais Sauliumi Guzevičiumi ir Aurimu Naviu analizuoja šio ketvirtadienio LRT laida „Aštuonkojis“.
Laidos vedėja N. Pumprickaitė kelia klausimą, kodėl būtent dabar ištrauktas A. Puškino eilėraštis „Rusijos šmeižikams“, kuriame kalbama apie „slavų tarpusavio ginčus“. Ar tai sąmoningas bandymas pateisinti rusų pasaulio plėtrą, nes lietuviai – slavai?
Kaip interpretuoti V. Putino cituojamą „Borodino metinių“ motyvą – ar tai metafora, skirta karui prieš Vakarus, ar tiesiog bandymas atkurti herojišką imperinį mitą? Ar perspėjimas, kad mirsite, jei kišitės į mūsų reikalus? Ir kodėl šis imperinis naratyvas ištrauktas dabar, kai Rusija vykdo atvirus branduolinius grasinimus?
Pasak Specialiųjų operacijų pajėgų atsargos karininko S. Guzevičiaus, Rusija dažniausiai siunčia žinutes savo vidinei auditorijai, kaimynams ir tikriems bei tariamiems priešams. Pastarosios skirtos Vakarams. Kremlius savo imperinės sėkmės naratyvą skleidžia tikslingai, nutylėdamas, kad Rusiją šimtus metų valdė lietuviai, o vėliau mongolai-totoriai. Šiuo metu Rusija veikia, naudodama visą kokteilį hibridinių ir kinetinių priemonių prieš Lietuvą ir kitas Vakarų šalis.
A. Navio teigimu, S. Lavrovas ir A. Puškinas atkartoja tai, ką pasakė Aleksandras I. Tačiau atkreiptinas dėmesys į S. Lavrovo pareiškimą, kuriame sujungtos svarbiausios ilgalaikės Kremliaus informacinės operacijos, nukreiptos prieš Baltijos valstybes.
Pašnekovų teigimu, pastarosios informacinės operacijos rodo, kad Rusija pasiruošusi tolesniems veiksmams. Tačiau jei nepripažįstame, kad prieš mus vyksta informacinis karas, neturime ir atsakymų, ką daryti bei kaip reaguoti.
Ką iš tiesų nori pasakyti Maskva, kaip reiktų perskaityti V. Putino ir S. Lavrovo eiliuotas ir branduolines žinutes – laidoje.
Ved. Nemira Pumprickaitė.
Kitos nuorodos: