Širdyje lietuvis. Lietuviškų gabalėlių paieškos, biblioteka Tenerifėje, trispalvė kosmose, lietuviai gydytojai Norvegijoje

Aistė ir Augustinas Žemaičiai dešimtmetį ieško lietuviškų gabalėlių pasaulyje: pėdsakų daug, informacijos – mažai
Savaitės lietuvio rubrikoje šį kartą išskirtinė pora. Teisininkai ir aistringi keliautojai Aistė ir Augustinas Žemaičiai. 28 dienos, 15 tūkstančių kilometrų automobiliu ir 100 lietuviškų vietų ne tik lietuvybės lopšiuose Jungtinėse Valstijose, bet ir vietose, kur atrodo, kad joks lietuvis nebuvo įžengęs kelis dešimtmečius. Taip atrodė jau ketvirtoji lietuviško paveldo įvairiose pasaulio vietose ieškančių Aistės ir Augustino Žemaičių ekspedicija į Jungtines Valstijas. Kelionę po Jungtines Valstijas projekto kūrėjai pradėjo dar 2017-aisiais. O lietuviškų gabalėlių visame pasaulyje ieško jau kone dešimtmetį.

Goda Tenerifėje įkūrė „Lietuviškų knygų namus“: nuo vaikystės sakiau, kad turėsiu biblioteką
Interneto svetainių kūrėją Godą Koriznaitę Tenerifėje žino visi lietuviai. Prieš penkerius metus šioje Ispanijai priklausančioje saloje su šeima apsigyvenusi kaunietė čia žinoma kaip didžiulė lietuvybės puoselėtoja ir didžiausios lietuviškų knygų kolekcijos savininkė visuose Kanaruose.

Goda atvirai sako, kad Lietuvoje jautėsi laiminga, ir finansais nesiskundė, tačiau jai labai trūko gero, saulėto oro, būtent todėl ir nusprendė persikelti į Tenerifę. Interneto svetaines kurianti Goda ir jos grafikos dizaineriu dirbantis vyras neigia, kad gyvenimas saloje primena amžinas atostogas. Moteris sako, kad jų gyvenimas per daug nepasikeitė, nes abu iki šiol dirba lietuviškoms kompanijoms. Visi poros užsakymai į kurortinį Puerto de Santiago miestelį atkeliauja iš Vilniaus, Kauno ir kitų mūsų šalies vietų.

Tadas Vizgirda apie idėją kosmose išskleisti trispalvę: norėjome įkvėpti Lietuvos jaunuosius kosmoso tyrinėtojus
Ši vėliava, prie kurios skuba įsiamžinti Lietuvoje veikiančios amerikiečių kompanijos padalinio darbuotojai tik iš pažiūros atrodo paprasta. Visai neseniai jai teko įveikti ypatingą kelią. Būtent šią trispalvę amerikiečių milijardierius, kompanijos įkūrėjas ir pirmasis vien civilių pilotuojamos misijos į kosmosą vadovas Jaredas Isacmaanas išskleidė 585 kilometrų aukštyje kosmose. O Amerikos lietuvis Tadas Vizgirda tapo žmogumi, kurio dėka būtent ši Lietuvos vėliava įamžino ne vieną rekordą.

Odontologu Norvegijoje dirbantis Algirdas sulaukia daug lietuvių pacientų: vieni mane renkasi dėl gero darbo, kiti – dėl kalbos
Net ir daugybę metų svetur gyvenantys tautiečiai pas gydytojus dažnai yra linkę lankytis Lietuvoje. Istorijos, apie tai, kaip lietuvis tik parskrenda per didžiąsias šventes ir pas odontologą, jau yra tapę anekdotais. Per pandemiją Algirdas įsitikino: tai – tikra tiesa. Specialiai skraidyti dėl vizito pas gydytoją greitai nebereikės – bent jau Norvegijoje. Lietuvių gydytojų čia tik daugėja, o jų specializacijų spektras plečiasi. Kristina sako tiesiai šviesiai – gydytojus į Skandinaviją pirmiausia vilioja didelės algos. Gydytojai, planuojantys tęsti karjerą svetur, tos šalies kalbą dažniausiai ima mokytis dar gyvendami Lietuvoje, nes žino: lietuviškas medicininis išsilavinimas yra puikus, ir viskas, kas juos skiria nuo įsitvirtinimo užsienyje, yra tik kalba. Kristina norvegiškai išmoko jau čia gyvendama. Jai teko gerokai pasukti galvą, ką daryti su savo profesija, kol dar kalbos neįvaldė. Taigi ji nusprendė užsiimti grožio paslaugomis – injekcijomis ir panašiai. Apie grožį puoselėjančią lietuvę medikę greitai sužinojo vietos lietuviai, ir klientų niekada netrūko. Paskui ji jau įsidarbino pagal specializaciją privačioje norvegams priklausančioje klinikoje.

Plepė Monika, Gasanovas Orijus, Kavaliauskaitė Akvilė
Redaktorius
Nemanytė - Lungienė Gintarė
Režisierius
Aleksandravičius Kęstutis, Gudeliūnas Vilius
Operatorius
Černauskienė Laura, Vilimas Jonas
Prodiuseris
Andriukevičius Ignas
Skaitovas
Žemaitienė Aistė, Žemaitis Augustinas, Koriznaitė Goda, Vizgirda Tadas, Šmigelskas Linas, Kerpauskas Algirdas, Vaišvilaitė-Juknevičienė Kristina
Pašnekovas
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau