Svarbi valanda. JAV fiksuoja neregėtą metinę statistiką: daugiau nei šimtas tūkstančių žmonių mirė perdozavę vaistų

I TEMA. Migrantų krizės sprendimo paieškos

Lietuvos pasieniečiai pastebi naują tendenciją. Pasak jų, Baltarusijos pareigūnai jau kelias dienas migrantus bando stumti į Lietuvą ties Dieveniškių kilpa, Šalčininkų rajone. O iš Baltarusijos namo šiandien išskrido apie 400 irakiečių. Tačiau daugiau tokių skrydžių neplanuojama. O ir norinčiųjų grįžti kol kas nėra daug.

Profesorius apie prezidentūros ir URM nesusikalbėjimą: apgailėtina, kai matome tokį viešą ginčą

„URM informuota likus 5, prezidentūra – 2 minutėm iki skambučio“ – apie pirmąjį Merkel skambutį Lukašenkai sako LRT radijo bendradarbis Lenkijoje Laurynas Vaičiūnas, pabrėždamas, kad tokie ketinimai tik konstatuoti, bet ne derinti. Apie antrąjį kanclerės ir diktatoriaus pokalbį lenkai sužinojo iš Baltarusijos žiniasklaidos. Išderintą komunikaciją dėl užsienio politikos komentuoja VU TSPMI profesorius Ramūnas Vilpišauskas.

II TEMA. Taivaniečių atstovybė

Lietuvoje darbą pradeda Taivaniečių atstovybė. Diplomatinio statuso ji neturės, pristatoma kaip Taipėjaus biuras plėtoti prekybiniams ryšiams, ji taip pat tvarkys konsulinius klausimus. Lietuva sulaukė Kinijos kritikos, dėl to atšaukė ir savo ambasadorių bei pareikalavo, kad Lietuva padarytų tą patį. Pekinas Taivaną laiko savo dalimi. Vyriausybė tikisi, kad plėtojant santykius su Taivanu šalies įmonėms pavyks atrasti naują perspektyvią rinką.

Santykiai su Kinija atidarius taivaniečių atstovybę: kinų kalboje nėra skirtumo tarp „taivanietiškos“ ir Taivano

„Lietuva gali atsirasti puslaidininkių gamybos grandinėje“, – tokią galimybę šalies verslui stiprinant santykiu su Taivanu, mato Ekonomikos ir inovacijos ministrė Aušrinė Armonaitė. Tačiau kokia ateitis laukia Lietuvos ir Kinijos santykių atidarius taivaniečių atstovybę? Galimus scenarijus komentuoja Tarptautinio Japonijos universiteto docentė Vida Mačikėnaitė–Ambutavičienė.

III TEMA. Automobilių taršos mokestis

Aplinkos ministerija persigalvojo ir nori atsisakyti automobilių registracijos mokesčio. Vietoj to ketinama dvigubinti metinį taršos mokestį. Pagal naująjį projektą už visus bent kiek teršiančius automobilius mokestis bus pradėtas taikyti po daugiau nei metų. Pereinamuoju laikotarpiu mokestis būtų kiek mažesnis, o jau nuo 2025 m. mažiausiai 8 iš 10 Lietuvos keliais riedantys automobiliai jų savininkams per metus papildomai atsieis bent 100 eurų. Taršos apmokestinimas apskaičiuojamas pagal oro taršos koeficientą ir tai, kiek gramų anglies dioksido emisijų tenka vienam kilometrui.

Gentvilas apie kasmetinį automobilio taršos mokestį: tai ne asmeninis noras, o tarptautiniai įsipareigojimai

Buvęs aplinkos ministras žeria kritiką ir sako, projektui Seime vargu ar būtų pritarta. Esą žaliojo kurso tikslų bus siekiama mažiausiai pasiturinčiųjų sąskaita. Kęstutis Mažeika negaili kritiko ir dėl sprendimo atsisakyti automobilių registracijos mokesčio. Savo poziciją šiuo klausimu išsako dabartinis Aplinkos ministras Simonas Gentvilas.

IV TEMA. JAV fiksuojamas perdozavimo narkotinėmis medžiagomis rekordas

Jungtinių Valstijų medikai įspėja, kad šalį apėmusi ne tik COVID-19 pandemija, bet ir dar viena didžiulė sveikatos krizė – priklausomybė nuo vaistų ir narkotinių medžiagų. Pirmą kartą šalies istorijoje per metus mirė 100 tūkstančių narkotinių medžiagų perdozavusių asmenų.

Opioidų epidemija Amerikoje

Sveikatos apsaugos ekspertai pabrėžia, kad perdozavusių asmenų mirčių kreivė šalyje kyla jau du dešimtmečius. O pastaruosius dvejus metus situacija itin bloga. Vien pernai perdozavusių asmenų mirčių – daugiau 30 procentų. Apie tai plačiau VU Medicinos fakulteto lektorė Gabija Laubner.

Ved. Rasa Tapinienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau