Panorama. Lietuva sulaukia vis garsesnės kritikos dėl migrantų teisių pažeidimų

Vidaus reikalų ministerija siūlo, kad praėjus pusmečiui po migrantų sulaikymo, ar jį pratęsti bus sprendžiama individualiai. Netrukus baigsis pusmečio sulaikymo terminas pirmiesiems į Lietuvą per Baltarusiją neteisėtai atvykusiems migrantams. Jei iki tol jų prieglobsčio prašymai nebus baigti nagrinėti arba bus atmesti, migracijos departamentas spręs, ar jie liks ir toliau sulaikyti, ar galės laisvai judėti.

Vyriausybėje sprendimai dėl augančių energijos kainų. Gyventojams elektros ir dujų kainų augimą planuojama išdėstyti per penkerius metus. Pusmečiui nukeliama prievolė pasirinkti nepriklausomą elektros tiekėją. Taip pat plečiamas žmonių, kurie gali pretenduoti į šildymo kompensaciją ratas.

Europos Komisija pristatė priemones, kaip šalys gali kovoti su kylančiomis dujų ir energijos kainomis. Akcentuojama skubi pagalba energetinį skurdą patiriantiems gyventojams, taip pat ilgalaikės priemonės, padėsiančios įveikti kainų šokus ateityje. Iš Briuselio praneša Justina Ilkevičiūtė ir Mindaugas Laukagalis.

Vyriausybės patvirtintame kitų metų biudžeto projekte be išlaidų socialinėms reikmėms ir švietimui, numatyti pinigai pandemijai ir nelegaliai migracijai valdyti. Siūloma didinti minimalią algą, neapmokestinamąjį pajamų dydį – to naudą pajaustų uždirbantys iki 1058 eurų į rankas.

Daugiausiai COVID-19 židinių Lietuvoje – vis dar ugdymo įstaigose. Serga ir daugiau mokytojų, todėl kai kurie prašo aiškumo dėl stiprinamosios dozės ir galimybių testuotis mokyklose. Sveikatos apsaugos ministerija sako, kad mokytojai galės skiepytis, kai prasidės papildomas visuotinis skiepijimas.

Opozicija ragina švelninti užsienio politikos toną, esą dabar Lietuva atrodo kaip išsišokėlė, kuri su visais pykstasi. Užsienio reikalų ministras nemato pagrindo keisti politinės krypties – ji paremta šalies vertybėmis.

„Brexitas“ įvyko, bet įtampa dėl prekybos vėl kyla. Londonas ir Briuselis dar kartą ieško kompromiso dėl į Šiaurės Airiją iš Jungtinės Karalystės importuojamų prekių patikrų.

Lenkijos valstybinės naujienų agentūros duomenimis, valdančiosios partijos Teisė ir Teisingumas lyderis Jaroslavas Kačinskis trauksis iš ministro pirmininko pavaduotojo pareigų vyriausybėje. Panešama, kad šį žingsnį politikas žengs kitų metų pradžioje.

Prezidentas Gitanas Nausėda, dalyvaudamas Tarptautiniame Malmės Holokausto atminimo ir kovos su antisemitizmu forume paragino ugdyti jaunąją kartą ir nenusileisti neapykantos kalbai bei bandymams klastoti istoriją.

Europos Sąjunga sutarė mažinti Baltijos jūroje sužvejoti leidžiamų menkių ir silkių kvotas. Tokio sprendimo imtasi siekiant užtikrinti nykstančių išteklių atsikūrimą.

Milijardieriaus Jeffo Bezoso aerokosminių technologijų bendrovė „Blue Origin“ plėtoja kosmoso turizmą. Šiandien raketa į maždaug 100 kilometrų aukštį virš Žemės iškėlė dar 4 civilius. Tai jau antroji tokia misija. Skrydis truko maždaug 11 minučių.

Prieš dvejus metus Vilniaus Keistuolių teatre suvaidintas paskutinis spektaklis ir jame prasidėjo rekonstrukcija. Nors darbai dar iki galo nebaigti, teatras rengiasi atidarymui ir planuoja trijų dienų atidarymo festivalį.

Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatre – režisieriaus Agniaus Jankevičiaus spektaklis „Idomenėjas“ . Premjera sukurta pagal ne vieną apdovanojimą pelniusio vokiečių dramaturgo Rolando Schimmelpfennigo pjesę tuo pačiu pavadinimu. Anot režisieriaus, spektaklis atskleidžia šių dienų aktualijas per antikinę prizmę.

Ved. Marijus Žiedas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau