Panorama. Lietuva – trečia ES pagal mirtis nuo COVID-19

Lietuvoje šiuo metu fiksuojamas vienas didžiausių mirštančiųjų nuo koronaviruso rodiklis Europos Sąjungoje. Lietuvos statistikos atlikta analizė rodo, kad pasiskiepijusių asmenų rizika užsikrėsti sumažėja net 5 kartus, o rizika numirti nuo COVID-19 – bent 20 kartų mažesnė.

Penki migrantai iš Afganistano paprašė prieglobsčio Lietuvoje. Europos Žmogaus Teisių Teismas neleido Lietuvai išsiųsti jų atgal į Baltarusiją. Pasienio apsaugos tarnyba pripažino, kad šie migrantai praėjusią savaitę po teismo sprendimo buvo sulaikyti Lietuvos teritorijoje, tačiau tuomet jie apgręžti ir grąžinti į Baltarusiją. Lietuva dabar kreipiasi į teismą prašydama taikomą apsaugą migrantams panaikinti, kad į Lietuvą neatsivertų naujas neteisėtos migracijos kanalas.

Netektis. Eidamas 81-irmus metus mirė vienas garsiausių Lietuvos fotografų Roumaldas Rakauskas. Vilniaus universitete baigęs žurnalistiką, jis dirbo fotokorespondentu savaitraštyje Literatūra ir menas. Nuo 1964-ųjų beveik pusę amžiaus buvo žurnalo Nemunas iliustracijų skyriaus vedėjas ir redaktorius. 1969-aisiais su kolegomis įkūrė fotografijos meno draugiją, dabartinę Lietuvos fotomenininkų sąjungą. Rakauskas nuo 1962-ųjų dalyvavo parodose, surengė daugiau kaip 70 individualių parodų Lietuvoje ir užsienyje. Fotografas pelnė daugiau kaip 85-kis apdovanojimus. Yra pelnęs Gedimino ordino Riterio kryžių, Lietuvos Respublikos Vyriausybės meno premiją, prieš 10-metį – Lietuvos nacionalinę premiją.

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen Strasbūre skaitė antrąjį metinį pranešimą. Ji džiaugėsi, kad Bendrijai pavyko pasiekti tikslą paskiepyti 70 proc. suaugusiųjų. Pirmininkė taip pat akcentavo, jog bendrija turi kurti savo gynybos sąjungą, paminėjo ir Lietuvą, kuri, kartu su Latvija ir Lenkija, jos žodžiais, patiria hibridinę ataką. Iš Strasbūro praneša Justina Ilkevičiūtė ir Mindaugas Laukagalis.

Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis Vašingtone susitiko su Jungtinių Valstijų valstybės sekretoriumi Antoniu Blinkenu. Pasak Landsbergio aptarta įtemptą situaciją regione, pagalba Baltarusijos demokratijai ir nepriklausomybei, vakarų demokratijų santykiai su Kinija. Kinija rugpjūtį konsultacijoms atšaukė savo ambasadorių iš Lietuvos dėl Lietuvos sprendimo leisti Taivanui savo vardu atidaryti atstovybę mūsų šalyje. Ir Lietuvos prezidentas, ir Europos Sąjunga pabrėžia, kad ekonominiai ryšiai su Taivanu nežeidžia vienos Kinijos principo, bet Pekinas tai atmeta. Lietuva ir JAV yra stiprios NATO partnerės, mes kartu kolektyvinėje gynyboje, kartu kovojam prieš ekonominį šantažą, taip pat ir Kinijos.

Lygiai mėnuo, kai Afganistane valdžią perėmė Talibanas. Tačiau jau pranešama apie vidinį Talibano skilimą po dėl praeitą savaitę paskelbtos vyriausybės sudėties.

Sostinės taryba priėmė sprendimą nukelti rašytojo Petro Cvirkos paminklą, esantį Cvirkos aikštėje, Vilniuje. Taip pat nutarta perduoti Cvirkos ir Žaliojo tilto skulptūras valstybės nuosavybėn. Vilniaus savivaldybės taryba pabrėžė, kad rėmėsi Gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro išvadomis, kuriose nustatyta, kad „Cvirka bendradarbiavo su okupacinės sovietinės valdžios struktūromis, o jo kolaboravimas sukėlė žalingų pasekmių Lietuvos valstybės ir jos piliečių likimui.

Lietuvos paštas ir Sveikatos apsaugos ministeriją šią savaitę Trakų rajone vykdo pilotinį projektą – kartu su mobiliuoju paštininku važiuoja ir slaugytojai galintys paskiepyti visus norinčiuosius. Jeigu projektas pasiteisins, jį planuojama plėsti ir į kitas savivaldybes.

Po LRT tyrimo apie neskaidrią veiklą valstybiniame „Lietuvos žirgyne“ Seimo Antikorupcijos komisija konstatavo, kad dėl netinkamo bendrovės valdymo valstybei galėjo būti padaryta žala. Po parlamentinio tyrimo nuspręsta, kad Žemės ūkio ministerija privalo įvertinti žalą ir kreiptis į teismą dėl jos atlyginimo. LRT skelbė, kad „Lietuvos žirgyno“ vadovai ir valdybos nariai buvo atrenkami politiniais motyvais. Taip pat įmonė ne vienus metus prekiavo žirgais pasitelkdama tarpininkę, samdytą be viešo konkurso. Pardavimai žirgynui buvo nenaudingi, nes kainos buvo pernelyg žemos. Tuo metu prokurorai antradienį nutraukė ikiteisminį tyrimą dėl galimos korupcijos „Lietuvos žirgyne“. Žemės ūkio ministerija žada šį sprendimą skųsti.

Pranešama, kad jau šiandien Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Borisas Johnson skelbs vyriausybės pertvarką. Tikėtina, bus pakeistas dėl Afganistano kritikuojamas užsienio reikalų sekretorius Dominikas Rabas. Talibanui užėmus Kabulą, Rabas atostogavo Kretoje, o į tūkstančius pagalbos prašymų iš prieglobstį galinčių gauti afganistaniečių neatsakyta. Pakeistas gali būti ir švietimo sekretorius Gevinas Viljamsonas. Jis kritikuojamas dėl mokyklų darbo ir egzaminų organizavimo per pandemiją. Spėliojama, kad pokyčiai gali paliesti ir migracijos srautų, ir skandalo dėl patyčių spaudžiamą vidaus reikalų sekretorę Priti Patel.

Pietų Korėja skelbia, kad Šiaurės Korėja išbandė dvi balistines raketas. Jos paleistos virš Japonijos jūros. Balistinių raketų bandymai Pchenjanui draudžiami pagal Jungtinių Tautų rezoliucijas. Vos prieš kelias dienas Šiaurės Korėja išbandė ir naujos kartos sparnuotąsias raketas, galbūt siekiant jas pritaikyti branduolinėms galvutėms nešti. Naujausius bandymus pasmerkė Seulas, Vašingtonas ir Tokijas. Nors išgyvena sunkią ekonominę krizę, Šiaurės Korėja toliau plečia karinius pajėgumus. Pasak analitikų, taip siekiama sustiprinti pozicijas, jei vėl būtų atnaujintos derybos su Jungtinėmis Valstijomis dėl sankcijų švelninimo.

Kuršėniškiai siekia, kad keliasdešimt metų, pagal specialų receptą gaminamu Kuršėnų vyniotiniu vadintųsi tik šio deserto pradininkės ceche pagamintas kepinys, o prekybos centruose bet kurių gaminių tokiu pavadinimu nebeliktų.

Klaipėdos universiteto mokslininkai iš senos valties sukonstravo elektra varomą laivą. Jau vykdomi bandomieji plaukimai, o ateityje planuojama tokiais moderniais laivais galės būti paversta ir daugiau taršių laivų.

Menininkė, rašytoja Paulina Pukytė Vilniuje, galerijos „Atletika“ erdvėje, eksponuoja parodą „Tai yra tam tikra prasme košmaras“. Instaliacijos, sukurtos ar pritaikytos galerijos erdvei, tęsia prieš du dešimtmečius kūrėjos pradėtą meninį tyrimą ir parodos lankytojo klausia: kaip mūsų elgesį veikia stereotipai, ar turime laisvę rinktis, ar laisvė – tik iliuzija?

Nacionalinis Kauno dramos teatras naują sezoną pradeda premjera pagal norvegų dramaturgo Henriko Ibseno poetinę dramą „Peras Giuntas“. Vengrų režisierius Čaba Polgaras sako, XIX a. parašytas kūrinys kelia klausimus aktualius ir šiandien.

Ved. Marijus Žiedas

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau