Panorama. Merkel palaikymas Laschetui: tinkamas kandidatas į kanclerius

Užimtumo tarnybos duomenimis, šiemet mokytojų trūksta ketvirtadaliu daugiau nei pernai. Ir mokytojai, ir mokyklų vadovai mato vienintelę išeitį – žymų pedagogų algų didinimą. Švietimo ir mokslo ministrė užsimena, kad nuo kitų metų mokytojams algas būtų galima didinti dešimtadaliu. Vilniaus savivaldybė rinktis pedagogų darbą net skatins nauju būdu – nuo naujų mokslo metų viešasis miesto transportas jiems taps nemokamas.

Prie Seimo surengtas paskutinės sovietų okupacijos aukos, kario savanorio, Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo gynėjo Artūro Sakalausko 30-ųjų žūties metinių minėjimas. 1991-ųjų rugpjūčio 21-ąją, žlungant pučui, per sovietų armijos provokaciją parlamento rūmų prieigose Lietuvos savanoriai susirėmė su sovietų kariais. Alytaus rinktinės savanoris Artūras Sakalauskas žuvo, dar du savanoriai buvo sužeisti. Pagerbdami žuvusio savanorio atminimą, alytiškio žūties vietoje, prie paminklinio akmens, Krašto apsaugos savanorių pajėgų kariai stojo į garbės sargybą. Tuo pat metu Seimo Didžiajame kieme rikiavosi Laisvės gynėjai. Tradiciškai iškilminga rikiuotė vyksta Laisvės gynėjų dienos išvakarėse – sausio 12-ąją, tačiau dėl pandemijos šių metų rikiuotė perkelta į rugpjūčio 21-ąją, kartu atiduodant pagarbą ir žuvusiam Artūrui Sakalauskui.

Kabule tęsiasi chaotiška užsienio piliečių ir jiems dirbusių afganistaniečių evakuacija. Per minią žmonių iki lėktuvų negali prasibrauti kvietimus išvykti turintys asmenys. Jungtinių Valstijų ambasada ir Vokietija įspėja piliečius nevykti į Kabulo oro uostą. Joe Bidenas toliau gina sprendimą patraukti karius iš Afganistano, bet evakuaciją vadina viena sudėtingiausių istorijoje. Į Kabulą atvyko vienas Talibano įkūrėjų Abdulas Ganybaradaras tartis su kovotojų lyderiais ir politikais dėl vyriausybės formavimo.

Vokietijos krikščionims-demokratams pradedant rinkimų kampaniją, Angela Merkel reiškia palaikymą Arminui Laschetui. Rinkimų mitinge Merkel sakė esanti įsitikinusi, kad Laschetui – tinkamas kandidatas į kanclerius. Rinkimai vyks rugsėjį, bet Laschetui vis dar sunkiai sekasi įtikinti rinkėjus, kad jis gali pakeisti Merkel. Apklausos rodo menką Lascheto populiarumą, o jo varžovo socialdemokrato Olafo Šolco pozicijos stiprėja. Naujos kadencijos nebesieksiančios Merkel centro dešinės blokas oficialią rinkimų kampaniją pradeda taip pat smukus populiarumui. Dabar palaikymas siekia 23 procentus. Blokas tik šiek tiek lenkia centro kairės socialdemokratus ir žaliuosius.

Australijoje Melburne ir Sidnėjuje demonstracijose prieš pandemijos ribojimus kilo susistumdymų su policija. Melburne sulaikyta 200 žmonių, Sidnėjuje – kelios dešimtys. Pareigūnai įsiaudrinusius protestuotojus bandė suvaldyti ašarinėmis dujomis. Protestai vyko šalyje užregistravus didžiausią užsikrėtimų skaičių nuo pat pandemijos pradžios – per parą COVID-19 susirgo beveik 900 žmonių. Dėl delta atmainos plitimo Sidnėjaus valdžia karantiną pratęsė mažiausiai iki rugsėjo pabaigos. Viktorijos valstija, kurioje yra Melburno miestas, visos valstijos mastu išplėtė rekomendaciją likti namuose.

16 metų Lietuvoje vykdomos ligų prevencinės programos, tačiau medikams nerimą kelia nesikeičianti statistika – mirštamumas nuo onkologinių bei širdies ir kraujagyslių ligų tebeišlieka vienas didžiausių Europoje. O prevencinėse programose dalyvauja vos trečdalis. Tai siejama ir su žmonių abejingumu ir su sistemos spragomis. Todėl planuojami prevencinių programų pokyčiai.

Praėjusią parą pasieniečiai ties siena su Baltarusija vėl apgręžė keliolika migrantų. Tuo metu savivaldybės ir VSAT ieško būdų, kaip pagerinti į Lietuvą jau patekusių neteisėtai sieną kirtusių užsieniečių gyvenimo sąlygas ir patenkinti jų poreikius. Jiems teikiama medicinos pagalba, parama drabužiais, atvyksta autoparduotuvės. Ne vienas migrantas pageidauja psichologo pagalbos. Kai kuriose apgyvendinimo vietose juos lanko dvasininkai.

Biržuose atsiranda dar viena turistų traukos vieta. Sodybos kieme atsivėrusią įgriuvą, sodybos šeimininkė nutarė paversti lankytinu objektu. Čia galima ne tik iš arti apžiūrėti įgriuvą, bet ir paragauti žuvies iš karstinio ežerėlio ar net pernakvoti po atviru dangumi šalia įgriuvos.

Ved. Eglė Bučelytė

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau